Styl art deco we wnętrzach. Jakie ściany, meble, tkaniny? Salon, kuchnia, łazienka Art deco

Styl art deco w salonieStyl art deco - styl w sztuce, w tym w architekturze wnętrz rozpowszechniony w latach dwudziestolecia międzywojennego. Dwudziestolecie to jeden z najbardziej burzliwych okresów w dziejach europejskiej sztuki, czas kiedy francuskie salony i bujne życie paryskich artystów wyznaczały europejskie trendy w architekturze, sztuce i modzie.

Odpowiedzią na paryską modę były nieuporządkowane, chaotyczne wnętrza,w których przedmioty codziennego użytku zderzały się z przepychem francuskich salonów. Właśnie w odpowiedzi na panujący chaos przestrzenny powstał styl art deco, którego głównym celem było stworzenie uporządkowanej sztuki użytkowej dla wszystkich.

Szybko jednak życie zweryfikowało zamiary twórców tego nurtu, gdyż na tego typu meble stać było tylko ówczesne elity. Obecne meble w stylu art deco to te dostępne również w sieciówkach, będące odzwierciedleniem światowych trendów z zakresu aranżacji wnętrz.

Art deco cechy charakterystyczne

Meble art deco

Meble w stylu art deco mają jednolitą kolorystykę, a więc wpisują się w ten nurt modne meble w kolorze białym, szarym czy beżowym, a także droższe i bardziej luksusowe fornirowane, z frezowanym szkłem, z gustownymi złoceniami, dodatkiem kryształu i drogich kamieni.

Meble są tapicerowane, najlepiej obite naturalną skórą, proste w formie jednak bardzo wygodne lub z elegancką gładką tapicerką, rzadziej w geometryczne wzory, dzięki którym mebel nabiera nowoczesnego charakteru. Większość mebli wypoczynkowych w stylu art deko to duże obszerne kanapy i fotele o zaokrąglonych kształtach, które już na pierwszy rzut oka wyglądają na masywne i wygodne. Miłośnicy odważniejszych wnętrz mogą sobie pozwolić na mocny akcent kolorystyczny w postaci turkusowej, limonkowej lub amarantowej tapicerki, która dzięki licznym ozdobnym fałdom i marszczeniom podkreśla wyjątkowo luksusowy charakter mebli. Zaokrąglone i nieco fikuśne meble wypoczynkowe zderzają się we wnętrzach art deco z prostymi liniami pozostałych sprzętów, tak by uzyskać stonowane, harmonijne wnętrze dalekie od francuskich salonów dwudziestolecia międzywojennego.

Kuchnia w stylu art deco

Kuchnia w stylu art deco

Kuchnia Art deco - współcześnie

Kuchnia - współczesny art deco

Łazienka w stylu art deco

Łazienka w stylu art deco

Aranżacja ścian

Ściany w stylu art deco mogą, a nawet powinny mieć mocno kontrastujący element kolorystyczny, w postaci pięknie zdobionej tapety, nietypowego koloru farby np. ciemnego brązu, czerni czy czerwieni. Ten element zaskoczenia kolorystycznego w pięknym wyważonym i jakże eleganckim wnętrzu dodaje smaku i oryginalności. Na tak zaaranżowanej ścianie doskonale sprawdzą się stylowe ramki z pięknymi widoczkami, grafikami, rodzinnymi zdjęciami, lub przekornie świecące pustką, a będące ozdobą samą w sobie.

Podłoga w stylu art deko

Sposób wykończenia podłogi w tym stylu w dużej mierze jest uzależniony od tego o jakim pomieszczeniu mowa, w salonach królować będą piękne deski podłogowe lub ich tańszy zamiennik czyli laminowane panele imitujące drogie gatunki egzotycznych drzew, przy czym należy zwrócić uwagę na kolorystkę królującą w aranżacji. Do ciemnych mebli i zasłon warto zdecydować się na jasną podłogę i odwrotnie jeśli meble i tkaniny będą jasne na ciemny akcent kolorystyczny. Do kuchni i łazienek art deco powracają jak bumerang czarno białe płytki podłogowe, które mają na swoim na koncie tyle wzlotów co upadków, co jakiś czas bowiem powracają by za kilka lat stać się niechcianym elementem aranżacji.

Tkaniny art deco

Styl art deco nie faworyzuje żadnej z tkanin, najważniejsze by były ładne, eleganckie i szykowne, jeśli więc decydujemy się na firanki niech będą długie, obszerne i gustownie upięte, koniecznie gładkie, gdyż w tym wypadku należy zadbać o każdy nawet najdrobniejszy szczegół, a niefortunnie dobrany wzór mógłby zepsuć całą aranżację. Zasłony art deco to te z ciężkich, szykownych, lecz niezbyt wzorzystych tkanin, starannie upięte, tak w ciągu dnia stanowiły element dekoracyjny, a po zmroku zaciemniały okno dając domownikom odrobinę prywatności.

Dodatki w stylu art deco

Dodatki w stylu art deco powinny być bardzo starannie przemyślane, gdyż nurt ten nie znosi kompromisów, jeden źle dobrany element może zniszczyć całą aranżację. Jedną z niewątpliwych ozdób są kryształowe, niemalże pałacowe żyrandole, które pięknie połyskują na tle nowoczesnych mebli.

Komentarze

eJedrek
Pierwsze zdjęcie, to typowy art deco, reszta to tylko kształtowanie na ten styl.
Marzanna
Podoba mi się ta ostatnia łazienka z roślinami...