Stoły rozkładane do jadalni na 12 osób - idealne rozwiązanie na uroczystości rodzinne

Rozkładany stół do jadalniZastanawiasz się, jaki stół wybrać? Stoły rozkładane do salonu to świetny wybór, zwłaszcza jeśli przynajmniej od czasu do czasu organizujesz proszone obiady lub większe uroczystości rodzinne w domu. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy ich zakupie, aby w pełni wykorzystać skrywający się w nich potencjał? Oto kilka praktycznych porad i wskazówek, z których warto skorzystać.

Dlaczego stół rozkładany do jadalni to dobry wybór?

Stoły rozkładane do jadalni to dobry wybór zwłaszcza w kontekście tych wnętrz, których metraż pozostawia nieco do życzenia. To przede wszystkim spora oszczędność przestrzeni na co dzień, gdy aż tak duża liczba miejsc przy stole nie jest potrzebna. Bo przecież nie organizujesz większych imprez rodzinnych co tydzień, prawda? Szkoda by zatem było zagracić pomieszczenie tak dużym, zajmującym sporo powierzchni meblem. Zwłaszcza że tak duży stół może też optycznie pomniejszyć nieduże pomieszczenie - jeśli metraż twojej jadalni lub salonu nie zalicza się do największych, unikaj zbyt dużych elementów wystroju, które tylko niepotrzebnie przytłoczą całość wnętrza, równocześnie zaburzając jego właściwe proporcje.

Rozkładany stół do jadalni

Jaką konstrukcję wybrać?

Dostępne na rynku stoły rozkładane do jadalni to aż kilka możliwych wariantów konstrukcyjnych. Który będzie dla ciebie najlepszy? To już zależy wyłącznie od ciebie, my jedynie podpowiemy, spośród jakich modeli możesz wybierać. Jedna z opcji to stół z opuszczanym blatem. Choć jak każdy stół rozkładany do jadalni ma w sobie sporo funkcjonalności, równocześnie posiada też pewien mankament - opuszczony blat blokuje dostęp z jednej części stołu, w związku z czym tracisz możliwość wstawienia tam krzesła na co dzień. Kolejny możliwy wariant to stół z dostawką - dodatkowy blat dostawiany jest do jednego z krótszych boków stołu. Tutaj również jest pewien mały haczyk: większość dostępnych na rynku modeli o tej konstrukcji nie zapewnia schowków dla dodatkowych blatów pod stołem, w związku z czym będziesz musiał wygospodarować dodatkowe miejsce na przechowywanie takiej dostawki.

Stół z rozsuwanym blatem - wyższy wymiar funkcjonalności

Nie bez powodu najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest stół rozsuwany - blat główny podzielony jest tutaj na dwie równe części, które w razie potrzeby rozsuwa się na zewnątrz. W miejsce luki powstałej w środkowej części stołu umieszcza się blat dodatkowy (w większych modelach nawet dwa). Sporym atutem tego rozwiązania jest to, że najczęściej schowek na blat dodatkowy znajduje się bezpośrednio pod rozsuwanym blatem podstawowym, w związku z czym nie musisz tracić dodatkowej przestrzeni do przechowywania dostawki na co dzień.

Rozkładany stół do jadalni

Stół na 12 osób - jakie wymiary powinien mieć jego blat?

Na co dzień wystarczy ci stół dla 4 osób? Jeśli wybierzesz stół kwadratowy, wystarczający okaże się blat o wymiarach 90x90 cm, natomiast w przypadku prostokątnego - 120x80 cm. Jak jednak oszacować odpowiednią wielkość, jeśli od czasu do czasu potrzebny jest większy blat, jak np. stół dla 12 osób? Możesz to łatwo oszacować samodzielnie, wystarczy, że w swoich obliczeniach uwzględnisz zasadę, zgodnie z którą każda z osób siedzących przy stole powinna mieć do własnej dyspozycji przestrzeń przynajmniej 55-60 cm. W przeciwnym wypadku spożywanie posiłków będzie niezbyt komfortowe i wiązać się będzie z nieprzyjemnym poszturchiwaniem się łokciami. W kontekście głębokości blatu warto z kolei uwzględnić, że standardowa głębokość nakrycia dla jednej osoby to ok. 40 cm, dlatego minimalna głębokość blatu to 80 cm, a najlepiej 100 cm. Bazując na powyższych regułach, optymalny stół dla 12 osób to taki o wymiarach 280-300 x 100 cm.

Czy stół okrągły to dobry pomysł dla dużej liczby użytkowników?

Przyjmuje się, że idealny stół okrągły dla 4 osób powinien posiadać średnicę 90-110 cm, natomiast dla 6 osób - przynajmniej 120 cm. Owszem, w ofercie sklepów znajdziesz również modele przeznaczone dla większej liczby użytkowników, warto jednak zastanowić się, czy to na pewno dobry pomysł. Dlaczego? Ponieważ okrągły stół dla dużej liczby osób będzie musiał posiadać naprawdę dużą średnicę (przykładowo: okrągły stół dla 12 osób powinien posiadać średnicę nie mniejszą niż 200 cm). Tak duża średnica może powodować, że nie tylko rozmowa pomiędzy osobami siedzącymi po przeciwnych końcach stołu może być mocno utrudniona, ale i sięganie do znajdujących się w centralnej części blatu półmisków będzie niezbyt wygodne.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę, kupując stoły rozkładane do jadalni?

Kupując stół, zwłaszcza stoły rozkładane do jadalni, warto pamiętać, że równie istotne co właściwy rozmiar blatu, będzie również odpowiednie miejsce ustawienia stołu. Przede wszystkim zwróć uwagę na odległość stołu zarówno od ścian, jak i od pozostałych mebli składających się na wystrój jadalni lub salonu. Jeśli nie zachowasz odpowiedniego odstępu, zarówno siadanie na krześle, jak i wstawanie z niego będzie mocno utrudnione - najlepiej, aby wolna przestrzeń pozostawiona dookoła blatu nie była mniejsza niż 60-70 cm. Zachowaj szczególną czujność, jeśli decydujesz się na stół rozkładany - pamiętaj, aby zadbać o właściwy odstęp nie tylko wtedy, gdy blat jest złożony, ale i po jego rozłożeniu.

Komentarze