Starzenie mieszka włosowego

Starzenie mieszka włosowegoZacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest mieszek włosowy? To wąska rurka w skórze, z której wyrasta włos. Na dnie mieszka włosowego znajduje się obszar, który jest mocno ukrwiony i unerwiony. Miejsca te, są nazywane brodawkami włosowymi - każdą z nich otacza macierz zarodkowa, która zaś składa się z aktywnie mnożących się komórek włosowych. Każdy, kto przywiązuje wagę do swego wyglądu, zawsze dba o odpowiedni strój, a już zwłaszcza o odpowiednią fryzurę. Włosy są częścią naszego wizerunku. Zarówno kobiety jak i mężczyźni, niezależnie od wieku pragną by ich włosy były mocne, zdrowe i zawsze pełne blasku.

Co jednak gdy mieszek włosowy zaczyna się starzeć?

Tak samo jak skóra na naszym ciele, skóra głowy jak i włosy mają prawo się starzeć. Z wiekiem podlegają procesom starzenia - to niestety normalne. Zmniejsza się ilość elastyny i kolagenu w skórze, fibroblasty tracą swoją aktywność. Skóra staje się wysuszona, dużo cieńsza, bardziej wrażliwa i oczywiście bardzo podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Mieszki włosowe, również podlegają temu "smutnemu" procesowi. Z wiekiem zwiększa się liczba mieszków włosowych, które są puste (faza kenogenu) - nie produkują więc nowych włosów - tak więc ilość ich zmniejsza się, stają się bardziej łamliwe, cieńsze.

Na szczęście nie jest to proces, na który nie mamy wpływu! Możemy przeciwdziałać procesom starzenia się skóry a przynajmniej znacznie je opuźnić! Chociażby poprzez systematyczne pobudzanie mieszków do produkcji włosów. Można przedłużyć fazę wzrostu włosów a także aktywować fibroblasty - by te produkowały odpowiednią ilość kolagenu i elastyny.

Pamiętać należy jedno: Starzenie się skóry głowy i włosów jest wynikiem dwóch czynników: wewnętrznych i zewnętrznych.

Poznaj oznaki starzenia się włosów - by jak najszybciej powstrzymać ten proces!

Pierwszą, rzucającą się w oczy oznaką starzenia się włosów jest oczywiście zmiana ich koloru (siwienie). Oznacza to, że zaburzone jest wytwarzanie pigmentu. Kiedy maleje aktywność melanocytów, które odpowiedzialne są za produkcję melaniny, włosy stają się jasne a z czasem całkowicie pozbawione koloru. Jednak nie tylko siwienie oznacza starzenie się włosa.

Również kiedy włos jest kruchy, łamliwy, stracił blask i elastyczność, szybko się "elektryzuje" (suchość), kiedy po zabiegach nie regeneruje się już tak szybko jak kiedyś; kiedy są podatne na złamania a także wtedy gdy widać, że zrobiły się bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne - mróz, upał, wilgoć, palące słońce...

Starzenie się włosa przyśpieszają również źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów. Niestety, niewłaściwe nawyki i zła pielęgnacja bardzo źle wpływają na jakość włosa. Nie musimy już chyba wspominać o zbyt częstym prostowaniu, kręceniu, suszeniu suszarką, o nadmiarze produktów do stylizacji, niedokładne spłukiwanie szamponów a zwłaszcza odżywek, zbyt intensywne rozczesywanie włosów a także i stres, zła dieta (zbyt mało składników odżywczych - zbyt dużo produktów przetworzonych).

A jeśli jest już za późno?

Kiedy proces starzenia się mieszków włosowych jest już naprawdę w wysokim stadium, nic nie możemy z tym zrobić. Nic... samodzielnie. Możemy więc udać się po pomoc do specjalistów i zdecydować się na zabieg przeszczepu włosów.

Stosowanymi technikami przeszczepu włosów są: FUE i STRIP. Na czym polegają?

Metoda FUE to najczęściej stosowana technika przeszczepu. Najpierw goli się tylną część głowy następnie chirurg pobiera pojedyncze mieszki włosowe, by później umieścić je w nieowłosionych miejscach na skórze głowy (gdzie wcześniej zostały wykonane już nacięcia skóry). Zabieg jest mało inwazyjny i można od razu po jego zakończeniu wrócić do domu - hospitalizacja nie jest potrzebna.

Metoda STRIP to metoda, którą nadal często się stosuje, jeśli FUE z jakichś powodów jest niemożliwa. Chirurg wycina paski skóry z tyłu głowy (ok.15cm długości i 1cm szerokości), wycina z tego paska pojedyncze grafty a potem umieszcza je w miejscach pozbawionych włosów (które wcześniej również zostały nacięte, podobnie jak w metodzie FUE).

Przeszczep jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym tak więc jest bezbolesny.

Dr Piotr Turkowski - https://piotrturkowski.pl.

Komentarze