Skarpetki - czy warto nimi zaprzątać sobie głowę? Jak wybrać odpowiedni model?

SkarpetkiChociaż wydawać by się mogło, że skarpetki stanowią mało znaczący element stroju, odgrywają istotne role. Nie tylko zapewniają stopom komfort, ale również mogą być stylowym detalem, który zmieni charakter ubioru. Ich rodzaj, a także kolorystyka ma więc znaczenie. Jak zatem wybrać odpowiednie rozwiązania? Czy warto kupić markowe modele, takie jak skarpetki Adidas? Co przesądza o jakości tych akcesoriów?

Jak wybrać skarpetki dobrej jakości? Materiał to podstawa

Nieodpowiednio dobrane skarpety mogą skutecznie zrujnować zarówno damską, jak i męską stylizację. Warto więc baczniej się im przyjrzeć. Jeśli jednak nie masz na to czasu, wybierz markowe modele, takiej jak skarpetki adidas. To rozwiązania, którym możesz zaufać. Wykonane są bowiem z wysokiej klasy materiałów. W efekcie przez długi czas zachowują swoją elastyczność i kolor. Są również przyjemne dla skóry.

Jeżeli natomiast możesz poświęcić wyborowi skarpetek nieco więcej uwagi, w pierwszej kolejności sprawdź, z jakiego materiału zostały wykonane. Wbrew pozorom skarpetki uszyte w całości z tkanin naturalnych nie zawsze mają najlepszą jakość, a ich walory użytkowe mogą pozostawiać wiele do życzenia. Takie skarpety szybko się bowiem zużywają i tracą elastyczność. Domieszka sztucznych materiałów (do 20 proc.) sprawia natomiast, że są trwalsze i przez dłuższy czas zachowują swoje pierwotne właściwości.

Niemniej udział naturalnych włókien, takich jak bawełna, wełna, jedwab czy też kaszmir, w składzie skarpet powinien być jak najwyższy. To właśnie one są odpowiedzialne za uczucie miękkości i delikatności, które towarzyszy stopom podczas chodzenia.

Jakość przędzy i procesy uszlachetniające

Odpowiedni skład to jednak nie wszystko. Liczy się również jakość przędzy. Wpływa ona m.in. na żywotność skarpet. Im jest ona lepsza, tym większą wytrzymałością charakteryzują się akcesoria. Są one odporniejsze nie tylko na przetarcia, ale również wielokrotne pranie. Przez długi czas zachowują również swój nieskazitelny kolor.

Z wysokiej jakości przędzy produkowane są właśnie markowe rozwiązania, takie skarpetki adidas. Najczęściej jednak są one droższe od zwykłych modeli dostępnych na rynku. Z czego to wynika? Wysokiej jakości przędza poddawana jest obróbce, w tym m.in. czesaniu. Pozwala to wyodrębnić najdłuższe i najtrwalsze włókna. Wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami dla producenta, co musi znaleźć odzwierciedlenie w cenie.

Przędza poddawana jest również procesowi merceryzacji. Zwiększa on siłę włókien i poprawia ich jakość. Niektórzy producenci decydują się również na opalanie nici. Zabieg ten nie tylko zwiększa gładkość materiału, ale również nadaje mu jedwabistego blasku.

Ważne wzmocnienie obszarów newralgicznych

Przy wyborze skarpetek warto również zwrócić uwagę na to, czy strefy krytyczne, czyli obszary najbardziej narażone na rozdarcie, zostały odpowiednio wzmocnione. Dotyczy to zwłaszcza okolic palców i pięt. Żeby zwiększyć odporność materiału w tych miejscach, dodaje się do niego włókna syntetyczne, najczęściej poliamid. W efekcie strefy krytyczne są trwalsze, a skarpetki nadal zapewniają przyjemność noszenia.

Producenci markowych rozwiązań, takich jak skarpetki adidas, dbają o to, aby newralgiczne miejsca były odpowiednio zabezpieczone. Wykorzystują w tym celu techniki "core spun", które pozwalają wkomponować sztuczne włókno w naturalne. Połączenie materiałów syntetycznych z naturalnymi zapewnia najlepsze efekty - wysoki komfort noszenia i trwałość, czyli te elementy, których użytkownicy najbardziej oczekują od skarpetek.

Komentarze