Silna kobieta - czyli jaka? Cechy, fakty i mity, cytaty

Silna kobietaCo znaczy termin "silna kobieta"? Czy oznacza to jej siłę fizyczną, bycie muskularną? Niekoniecznie. W tym wypadku mówimy oczywiście o sile wewnętrznej, związanej z jej osobowością, cechami charakteru oraz przeżyciami, które wpłynęły na takie ukształtowanie się tożsamości.

Silna kobieta to kobieta z klasą, pewna siebie ale i swojej wartości, posiadająca optymalny poziom samooceny, świadoma zarówno swoich zalet, jak i wad. Jej wiara we własne siły sprawia, że o wiele lepiej radzi sobie z codziennymi obowiązkami, lepiej znosi porażki oraz chętniej angażuje się w to, co nowe.

Piękna żona, troskliwa mama, zorganizowana gospodyni domowa, ukochana córka, siostra, lojalna przyjaciółka, wykwalifikowany specjalista, oddany pracownik… wysportowana, zadbana, w modnych ubraniach, elegancka, seksowna, godna zainteresowania… Wydawać by się mogło, że jest tu mowa o kilku różnych osobach ale tak właśnie postrzega się współczesną kobietę… Silna kobieta jest osobą umiejętnie łączącą te role, spełniającą się rodzinnie, towarzysko i zawodowo. Dodatkowo czyniącą to z uśmiechem na ustach, z wdziękiem i efektywnością. Taka powinna być, a jaka jest naprawdę? Czy dąży do doskonałości za wszelką cenę, czy okazuje swoje słabości, do których ma prawo, jak każdy z nas?

Silne kobiety - na czym polega siła kobiet?

Silne kobiety potrafią śmiać się z siebie ale na ogól są radosne, życzliwe, lubią siebie, swoje życie,  akceptują swoje ciało, czerpią przyjemność z bycia z innymi i dla innych. W czym tkwi ich sekret? W dobrej organizacji i niezależności. Są one zwykle niezależne finansowo, wiedzą, czego chcą i jak to uzyskać. Ich siła wewnętrzna jest zaraźliwa: potrafią być inspiracją dla wielu innych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Silna kobieta - fakty i mity

Poniżej opis kilku najpopularniejszych faktów i mitów na temat silnych kobiet. Warto dowidzieć się, jak jest naprawdę.

Silna kobieta jest zimna i wyniosła - MIT

To oczywiście nieprawda, panuje fałszywe przekonanie, że silne, pewne siebie i niezależne kobiety są zawsze surowe, chłodne i wyniosłe. Nie musi tak być, ponieważ ich siła nie wiąże się z wycofaniem od innych ale z byciem pewną siebie i aktywną w życiu. Zwykle są bardzo empatyczne, życzliwe i pomocne. Mogą wydawać się wyniosłe ale zwykle dlatego, że znają swoją wartość i potrafią bronić siebie oraz swoich poglądów. Może stać się to obiektem zazdrości i negatywnych komentarzy pod ich adresem.

Silna kobieta nie potrzebuje mężczyzny - MIT

Wydawać by się mogło, że silnym i niezależnym kobietom mężczyzna nie jest do niczego potrzebny… Nic bardziej mylnego. One również potrzebują troski, bliskości i uczucia, które da im ukochany partner. Marzą o szczęśliwej rodzinie, dzieciach i tym, aby realizować się w tej sferze w pełni.

Kobieta w objęciach
Kobieta z partnerem

Silna kobieta może mieć trudności ze znalezieniem partnera - PRAWDA

Niestety, czasem może być tak, że taka kobieta długo będzie poszukiwała odpowiedniego partnera. Jej pewność siebie i niezależność może sprawiać, że potencjalny partner poczuje się niepotrzebny. Czasami więc każda z nas, musi pokazać, że potrzebuje troski i męskiego ramienia.

Silne kobiety nie mają prawa się załamywać - MIT

Każdy z nas ma prawo mieć gorszy dzień, przeżywać trudniejsze chwile i pozwolić sobie na silne, negatywne emocje. Silne kobiety również czują ból, złość, smutek, rozpacz, też płaczą, krzyczą, mają dość. Ich wewnętrzna siła jednak pozwala na poradzenie sobie z tymi emocjami ale oczywiście niezmiernie istotne jest wsparcie bliskich osób.

Załamana silna kobieta
Załamana kobieta

Silną kobietą można być w każdym momencie życia - PRAWDA

Oczywiście, silną kobietą możemy być w każdym momencie życia, możemy wypracowywać sobie cechy, które pomogą nam poczuć się lepiej w swojej skórze i efektywniej radzić sobie z tym, co niesie nam los.

Jaka naprawdę jest silna kobieta?

Jak się zachowuje, jakie cechy charakteru posiada, które sprawiają, że może stać się inspiracją i wzorem dla innych?

1. Silna kobieta zna swoją wartość

Silna kobieta wie, ile jest warta, nie pozwoli powiedzieć o sobie "słaba płeć". Jest niezależna, ambitna i uparcie dąży do celu - oczywiście z poszanowaniem prac innych, stale pracuje nad sobą, chce się zmieniać na lepsze: przede wszystkim jednak dla samej siebie, ceni siebie za to, jaka jest, akceptuje siebie ze swoimi zaletami i wadami. Z zalet jest dumna, czyni z nich swoje zaplecze do walki z przeciwnościami losu. Wady z kolei traktuje jako coś, co można albo tolerować albo zmienić.

2. Silna kobieta wierzy w siebie

Wierzy w to, że uda jej się zrealizować te drobne i te wielkie marzenia. Jej wiara w sukces oraz samozaparcie sprawiają, że w tym wypadku powodzenie jest za wyciągniecie ręki. Nie zraża się krytyka innych, wie, ile jest w stanie zrobić, zna swoje możliwości.

3. Silna kobieta ma szacunek do siebie i innych

Szanuje innych, a przede wszystkim siebie. Dba o swoje dobro, obraz w oczach innych. Mówi "nie" przemocy, agresji, niekonstruktywnej krytyce. Jest asertywna i potrafi bronić swojego zdania. Nie pozwoli krzywdzić siebie i innych. Dla niej najważniejsze jest, aby móc spojrzeć sobie samej w oczy i mieć do siebie szacunek.

4. Silna kobieta uczy się na swoich błędach

Również popełnia błędy i to nie rzadziej niż inni. Dla niej jednak porażka nie jest dramatem, niepowodzeniem, które przekreśla wszystko. Przeżywa porażki jako cenne lekcje, uczy się na błędach i zastanawia, jak unikać ich w przyszłości.

5. Silna kobieta wybacza

Sztuka wybaczania nie należy do najłatwiejszych ale kobiety to potrafią. Wybaczają zarówno sobie, jak i innym, nie rozpamiętują, potrafią pojednać się z wrogami ale i przyznać do błędu.

6. Silna kobieta nie wstydzi się swoich emocji, zwłaszcza tych negatywnych

Czy takie kobiety płaczą? Oczywiście, że tak! Mają prawo do przeżywania wszystkich emocji, również tych negatywnych, jak i wyjątkowo silnych. Nie wstydzą się ich, nawet złości, rozpaczy czy zazdrości. Zdają sobie sprawę kiedy i dlaczego je odczuwają, potrafią je kontrolować oraz o nich mówić. Dodatkowo, cechuje je empatia, co pozwala na lepsze rozumienie stanów emocjonalnych drugiej osoby.

Silne kobiety też płaczą
Silne kobiety też płaczą

7. Silna kobieta nie boi się wyzwań

Postawienie wyzwania jest tym, co lubi ona najbardziej. Chętnie angażuje się w nowe działania, jest aktywna, lubi ryzykować ale i sprawdzać się w niecodziennych sytuacjach. Z chęcią przyjmie propozycję awansu, wyjazdu w delegacje, weźmie udział w kontrowersyjnym programie telewizyjnym, zagada nieznajomego mężczyznę. Jej życiowa energia pozwala realizować się na wielu polach, zarówno prywatnym, jak i towarzyskim czy zawodowym.

8. Silna kobieta jest życzliwa i lojalna wobec innych

Choć silne kobiety mogą wydawać się nam zbyt pewne siebie i wyniosłe, tak naprawdę są pełnymi dobra i życzliwości osobami, które mają w sobie wiele ciepła. Dają innym wiele z siebie, są szczere, lojalne ale i uparte. Potrafią motywować innych do działania i wspierać ich.

9. Silna kobieta wiele przeszła ale jest gotowa stawić czoła temu, co niesie los

Bardzo często siła wewnętrzna kobiet wynika z tego, że wiele przeszły w życiu, doświadczyły trudnych chwil i te właśnie przeżycie umocniły je na tyle, że obecnie radzą sobie z przeciwnościami losu. Pomimo nierzadko nieprzyjemnych wspomnień nie zamykają się na to, co niesie los. Wręcz przeciwnie: są tego ciekawe, a wyposażone w cenne doświadczenia wierzą, że poradzą sobie z tym, co przyniesie im każdy, kolejny dzień.

10. Silna kobieta wie, czego chce pod życia i jak tworzyć swoje szczęście

Wie, czego chcą od życia i jak o to swoje szczęście walczyć. Jej celem jest realizowanie marzeń oraz troszczenie się o najbliższych. Każda ma swoje priorytety, hierarchię wartości, która jest wyznacznikiem jej działań.

Jak być silną kobietą?

Podoba Ci się obraz silnej kobiety, jej cechy charakteru i chcesz choć trochę stać się taka, jak ona? Nic trudnego. Wystarczy wypisać, jakie ich cechy najbardziej nam imponują i zacząć je rozwijać. Zapewne te, które pragniemy w sobie doskonalić to asertywność, empatia oraz umiejętność radzenia sobie z porażkami. Dodatkowo, warto pracować nad pewnością siebie i samooceną. Cenne może okazać się wsparcie bliskich, czerpanie radości z każdej chwili oraz docenianie tego, co niesie nam życie.

Inspirujące cytaty na temat silnych kobiet

Poniżej kilka inspirujących cytatów, których autorkami są silne kobiety. Na pewno motta będą krzepiące dla wielu z nas.

  • "Pilnuj się, aby nikt cię nie lekceważył, nie zbywał ani po tobie nie deptał. Powiedz po prostu: Chwileczkę. Jestem warta wszystkiego, kochanie" - Maja Angelou (pisarka)
  • "Silna kobieta rozumie, że logika, zdecydowanie i siła są równie kobiece, co intuicja i wrażliwość na cudze emocje. Ceni i wykorzystuje wszystkie swoje zalety" - Nancy Rathburn (działaczka i feministka)
  • "Jedną z najbardziej odważnych rzeczy, które możesz zrobić, to określić siebie, wiedzieć kim jesteś, w co wierzysz i co chcesz osiągnąć" - Sheila Murray Bethel
  • "Zawsze bądź najlepszą wersją siebie, zamiast gorszą wersją kogoś innego" - Judy Garland (aktorka)

Współczesność stawia przed kobietami wiele zadań ale i wiele wymagań. Umiejętne łączenie ról, bycie atrakcyjną, kompetentną, życzliwą i inteligentną naraz bywa trudne… Przedstawicielki płci pięknej robią wszystko, aby sprostać oczekiwaniom, jakie nakłada na nie życie. Warto jednak pamiętać, że siła kobiety bierze się z jej wnętrza, z tego, jak wyjątkowym i wartościowym jest człowiekiem. Jej siła to także jej słabość, łzy, gorsze dni i to, że potrzebuje pomocy i wsparcia drugiej osoby. To właśnie to, że potrafi się przyznać to swoich słabości stanowi jej siłę. Jak powiedziała Kasia Nosowska: "Kobieta jest organizmem ultradoskonałym. Potrafi się regenerować po ekstremalnie ciężkich doświadczeniach. Przetrwa wszystko". I chyba właśnie ten cytat powinien stać się mottem życiowym każdej z pań.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze

Małgośka
Racja. Nieprzyjemne żarciki jedynie mnie denerwują. Zdecydowanie wolę mężczyzn, którzy znają swoją wartość tak samo jak ja swoją i nie chcę też przejmować się sytuacjami drugiej strony. Cenię sobie również facetów, którzy potrafią śmiać się sami z siebie.
Marila
Większość mężczyzn myśli, że pokazanie przeciwieństw, których brakuje kobietom jest drogą do ich serca. Dlatego często budują na siłowni twarde mięśnie, aby móc pokazać jak bardzo się starają. Niestety czytają też porady o uwodzeniu, w których czytają, że rzucone od czasu do czasu przekleństwo, czy zjadliwy żarcik sprawia, że ona o myśli o facecie częściej. Pewne mity warto obalać! Dla silnej kobiety takie żarciki przypominają jej nieprzyjemne sytuacje. Często też denerwują, ponieważ powielają mnóstwo stereotypów. Taka kobieta raczej nie weźmie sobie do serca twoich uwag, nawet jeśli rzeczywiście tobie przeszkadzają. Kobiety znają swoją wartość na tyle, aby pozbywać się z życia osób, które w jakiś sposób nie pasują do schematu jaki sobie wypracowały. Możesz mieć np. więcej czasu dla siebie, budować mięśnie i rzucać żarcikami. Jeżeli silna kobieta nie chce takiego życia, a ty się w nim odnajdujesz, to szybko uzna, że nie pasujesz do niej.