Seriale, filmy i powieści idealne na zimowe wieczory

Propozycje na zimowe wieczoryGrudniowy okres to nie tylko przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia czy Sylwestra. To także czas nostalgii, zatrzymania się w codziennym pędzie, odpoczynku, długich wieczorów z książką w ręku lub przed telewizorem. To dobry moment, by nadrobić czytelnicze i serialowe zaległości. Co jest warte polecenia na zimowe wieczory? Jest kilka ciekawych tytułów, które zaintrygują nie tylko przedstawicielki płci pięknej.

Seriale, filmy i powieści idealne na zimowe wieczory

Poniżej 5 ciekawy propozycji jak spędzić wieczór w zimie, gdy za oknem pogoda nie dopisuje. Warto zatrzymać się na moment i zapomnieć o obowiązkach, pracy i codziennych trudach. Każdy takiego czasu potrzebuje.

1. Relacje międzyludzkie jako temat ponadczasowy, czyli "Planeta singli. Osiem historii" (serial Canal +)

Relacje międzyludzkie, a szczególnie damsko-męskie to temat niezwykle wdzięczny dla pisarzy i scenarzystów. Z tego powodu warto obejrzeć osiem odcinków nowego serialu Canal+. "Planeta singli. Osiem historii" to opowieść o ludziach podobnych do nas, dlatego też każda z historii wciąga i intryguje. Każda przedstawia zupełnie inną opowieść. Klamrą spinającą całość jest współczesne, wirtualne randkowanie za pomocą aplikacji Planeta Singli. To tam poznają się bohaterowie, czatują ze sobą, aż w końcu umawiają na spotkanie. To jednak duże uogólnienie, ponieważ aplikacja randkowa jest tylko punktem wyjścia do rozmów o relacjach między kobietą a mężczyzną. W pierwszym przypadku poznajemy małżeństwo z długim stażem, które po wyjeździe syna na studia, może ponownie cieszyć się życiem. Tak jednak nie jest, bo mężczyzna informuje żonę, że odchodzi. Jak się później okazuje, do najlepszej przyjaciółki żony. Klara, grana rewelacyjnie przez Izabelę Kunę, cierpi tylko przez pewien czas, a później próbuje pokazać niewiernemu mężowi na co ją stać. Historia opowiedziana z punktu widzenia zdradzonej kobiety jednak tchnie optymizmem. Jak się okazuje, Klara nie była szczęśliwa w małżeństwie, jednak bała się wypowiedzieć to na głos. Większość widzów obdarza Klarę sympatią od samego początku, gdyż przypomina po trochu każdą z nas. Mianowicie przypomina osobę żyjącą bardziej dla innych, niż dla siebie. W tle oczywiście randkowa aplikacja i przystojny młody mężczyzna. Wszystko dzieje się na zjeździe absolwentów liceum, co jest dobrym pretekstem do wspomnień i zweryfikowania marzeń z młodości. Inna historia (odcinek "Test") pokazuje, że na pewne sytuacje nie mamy wpływu, a prawdziwa miłość może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Brak partnera nie powinien jednak odbijać się na poczuciu własnej wartości kobiety, o czym przekonuje się Ela, bohaterka tego odcinka. Chociaż randkowanie przez Internet to znak naszych czasów, to niektórzy znajdują miłość życia poza siecią. Każdy z odcinków wciąga i dzięki ciekawej fabule zachęca do obejrzenia kolejnych historii. Serial można obejrzeć we dwoje - to doskonały punkt wyjścia do rozważań o relacjach damsko-męskich.

2. Samotność w tłumie, czyli film "Sweet" (reż. Magnus von Horn)

Film, który powinien obejrzeć każdy młody człowiek zafascynowany światem pokazanym w sieci. Główną bohaterką obrazu jest młoda, piękna trenerka fitness Sylwia Zając, która pokazuje swoje idealne życie w mediach społecznościowych. Ma mnóstwo fanów, naśladowców, co przekłada się na popularność, a nawet sławę. Historia ta pokazuje również, jak działa świat mediów społecznościowych, reklam, walki o zainteresowanie odbiorców. Dla Sylwii to codzienność, którą precyzyjnie steruje. Dziewczyna nie jest jednak szczęśliwa. Po morderczych treningach, które sprawiają, że wygląda idealnie, wraca do pustego domu i czuje się samotna. Nie ma z kim cieszyć się sukcesem, a ludzie którzy ją otaczają, nie zawsze są wobec niej szczerzy. Rewelacyjna rola Magdaleny Koleśnik odbiła się szerokim echem w środowisku filmowym. Film pokazuje świat idealny, który jednak jest idealny tylko z pozoru. Często wydaje nam się, że celebrytom żyje się lepiej, łatwiej. Tak jednak nie jest. Sylwia miewa takie same problemy i rozterki, jak inne dziewczyny w jej wieku. Pieniądze i popularność cieszą tylko przez chwilę, a samotność bywa najtrudniejszym doświadczeniem człowieka XXI wieku. Film zmusza do refleksji i innego spojrzenia na media społecznościowe. Nie zawsze to co widzimy jest prawdą. To tylko kreacja, która ma się dobrze sprzedać.

3. Świat poskładany na nowo, czyli "Światło, które rozjaśnia mrok" Magdaleny Majcher (Wydawnictwo Pascal, 2021)

Najnowsza powieść cenionej współczesnej powieściopisarki Magdaleny Majcher tchnie optymizmem i udowadnia, że kobieca siła to nie tylko "wyświechtany frazes". Główną bohaterką książki jest Alicja, która dowiaduje się, że jej mąż jest oszustem finansowym, za co grozi mu kara pozbawienia wolności. Świat Alicji w jednej chwili zmienia się diametralnie. Dotąd żyła w przekonaniu, że nic ani nikt nie jest w stanie zniszczyć jej ustabilizowanego, dobrego i luksusowego życia. Miała kochającego męża, piękny dom, pieniądze i pracę. Do pełni szczęścia brakowało jej jedynie dziecka. Właśnie wtedy, gdy aresztowano jej męża, ona dowiaduje się, że jest w ciąży. Przewrotność losu czy szansa na nowe życie? Alicja musi nauczyć się żyć na nowo, oszczędzać, pracować i wrócić do rodzinnego Kołobrzegu. To ostatnie bywa trudne, bo tajemnica z przeszłości i nie najlepsze relacje z siostrą Agatą stanowią zaporę trudną do przejścia. Co zrobi Alicja? Jak poradzi sobie bez męża, bez zabezpieczenia finansowego, pracy i w ciąży? Magdalena Majcher pokazuje jednak, że kobiety są niezwykle silne, a instynkt macierzyński wyzwala w płci pięknej pokłady dodatkowej siły. Alicja będzie musiała naprawić relacje z rodziną, przyznać się do porażki i oczekiwać na narodziny córki. Powieść czyta się jednym tchem, gdyż historia Alicja wciąga i zaskakuje. Majcher podkreśla jeszcze jeden ważny aspekt. Rodzina to siła i podpora. Alicja przekonuje się o tym dopiero jako dorosła kobieta. Wcześniej nie potrafiła wybaczyć zadanych krzywd, nie umiała odbyć z siostrą czy rodzicami szczerej rozmowy. Główna bohaterka powieści "Światło, które rozjaśnia mrok" uświadamia sobie w pewnym momencie, że wszystko w życiu jest po coś, ma sens, nawet jeśli rani i boli. Idealna powieść nie tylko dla kobiet szukających swojej życiowej drogi. Magdalena Majcher podejmuje tematy bliskie każdej współczesnej kobiecie. Z tego powodu jest to idealna propozycja na zimowe wieczory.

4. Świat zza krat, czyli serial "Skazana" (Player, 2021)

Jest to produkcja, o której mówią wszyscy, a to za sprawą rewelacyjnie zagranej roli przez Agatę Kuleszę. Jest to historia sędziny Alicji Mazur, która trafia do więzienia oskarżona o zabicie kobiety. Mazur w jednej chwili straciła wszystko. Wolność, dobre imię, poczucie bezpieczeństwa, mężczyznę, którego kochała i dobre relacje z córką. Prosto z własnego wesela, które miało być początkiem jej nowego życia, trafiła do aresztu. Alicja podkreśla, że nikogo nie zabiła, choć nikt nie wierzy w jej zapewnienia. Fakty i dowody świadczą przeciw niej. Alicja nie rozumie tego, co właśnie dzieje się w jej życiu. Jest przerażona, a jednocześnie przekonana, że za moment sytuacja się wyjaśni. Tak się nie dzieje, a ambitna i bezkompromisowa pani sędzia trafi do piekła polskiego więziennictwa. Jak sobie poradzi w nowej rzeczywistości? Czy da radę żyć w izolacji, bez bliskich, pracy i w poczuciu niesprawiedliwości? Kolejne odcinki serialu odpowiadają na pytania, które widz zadaje sobie od samego początku. Kto zabił? Czy Alicja jest rzeczywiście niewinna? Jaką rolę w całej układance odgrywa mąż uwięzionej? Niektórzy uważają, że to jeden z najważniejszych seriali ostatnich lat. Nie tylko ze względu na plejadę znanych i utalentowanych aktorów. Na szczególną uwagę zasługuje także grana przez Aleksandrę Adamską postać więźniarki Pati. Serial w reżyserii Bartosza Konopki to idealne rozwiązanie na zimowe wieczory. Nie tylko dla kobiet.

5. Najważniejsze pragnienie, czyli powieść Anny Karpińskiej "Kiedy nadejdziesz" (Prószyński Media, 2021)

Jedna z najważniejszych i najbardziej poruszających historii minionego okresu. Zaskakujący i trudny temat, ciekawi bohaterowie, wartka akcja to niejedyne atuty książki. Anna Karpińska to jedna z najbardziej poczytnych polskich powieściopisarek, a książką "Kiedy nadejdziesz" zyska nowe grono wielbicielek i wielbicieli. Karpińska prezentuje dwa skrajnie różne małżeństwa, które w wyniku zbiegu okoliczności zostają ze sobą powiązane na zawsze. Aleksandra i Jan to kochające się, szczęśliwe małżeństwo. Są bogaci, zakochani w sobie, mają satysfakcjonującą pracę, podróżują, do absolutnego szczęścia brakuje im jedynie dziecka. Aleksandra sześciokrotnie poroniła i lekarze nie dają jej szans na urodzenie dziecka. Rozwiązanie podpowiada jej przyjaciółka. Proponuje, by Aleksandra wynajęła surogatkę, która urodzi wymarzone maleństwo. Nierealne? Tak początkowo myśli kobieta, jednak plan zaczyna kiełkować w jej głowie i przybierać realne kształty. Druga z bohaterek powieści, Maria, też jest zdeterminowana i dla swojej niepełnosprawnej córki zrobi wszystko. Istnieje szansa na innowacyjną operację, która sprawi, że dziewczyna zacznie chodzić. Jedynym problemem są pieniądze. Maria staje na drodze Aleksandry i wzajemnie chcą sobie pomóc. Czy to w ogóle możliwe? Czy to legalne? Jak zachowa się Maria, kiedy nadejdzie czas na oddanie dziecka? A może los spłata bohaterkom figla? Jak w tym wszystkim odnajdą się mężczyźni? Powieść trzyma w napięciu i zaskakuje. Czyta się ją jednym tchem. Warto również wspomnieć, że Anna Karpińska przygotowuje drugą część historii Aleksandry i Marii. Kontynuacja "Kiedy nadejdziesz" ukaże się w księgarniach już 18 stycznia 2022. Tej powieści nie można pominąć.

Wspomniane wyżej propozycje są ciekawe, intrygują i idealnie nadają się na długie, zimowe wieczory.

Komentarze