Sasanka - uprawa w przydomowym ogrodzie

Sasanka w ogrodzieSasanka jest rośliną objętą ochroną. Jest to kwiat o bardzo wysokich walorach dekoracyjnych, który może być uprawiany zarówno w parkach jak i ogrodach. W polskiej florze odnotowuje się występowanie sasanki alpejskiej, łąkowej, otwartej, słowackiej oraz wiosennej.

Sasanka - cudowny kwiat wiosny

Sasanki zakwitają wczesną wiosną. Kwiaty mogą pojawić się już w marcu. Natomiast w obszarach górskich sasanka Alpejska rozkwita nawet w czerwcu. Istnieje bardzo wiele odmian i mieszańców z gatunku sasanka. Najczęściej posiadają fioletowy kolor kwiatów, jednak znane są również odmiany purpurowe, o postrzępionych płatkach lub pełnych kwiatach. Zdecydowanie najbardziej popularną jest sasanka ogrodowa. Z kolei najtrudniejsze w uprawie okazują się sanki o mlecznych kwiatach. Sasanka wielokwiatowa znana jest z dużej różnorodności kolorystycznej. Płatki mogą być wrzosowe, niebieskie, czerwony, bordowy lub biały. Gatunek ten występuje naturalnie na Bałkanach oraz w Austrii. Natomiast w Europie objęty jest ścisłą ochroną. Podczas jednego sezonu roślina może mieć nawet kilkadziesiąt kwiatków. Pojawiają się stopniowo. Sosenka ogrodowa wyróżnia się mocno rozgałęzionym kłączem oraz licznymi łodygami, osiągając wysokość od 20 do 30 cm.

Uprawa sasanki w ogrodzie

Na stronie https://www.ogarnijogrod.pl/sasanka-uprawa-pielegnacja-nawozenie/ można odnaleźć cenne rady na temat uprawy sasanki. Jest to roślina zwana heliofitem. Oznacza to, że sasanka potrzebuje ogromnej ilości światła dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dlatego zdecydowanie najlepiej czuje się posadzona w pełnym słońcu lub jedynie w delikatnym zacienieniu. Sasanki preferują piaszczystą oraz lekką glebę. Doskonale radzą sobie także w suchej i ubogiej ziemi. Co ważne dojrzałe rośliny posiadają bardzo rozbudowany system korzeniowy, mogący poradzić sobie nawet w górskich warunkach, gdzie dostęp do wody jest ograniczony. Niezbędny jest jednak właściwy drenaż podłoża skalnego. Gleba powinna być o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym, może być dodatkowo wapnowana. Najlepszym sposobem na rozmnożenie sasanek jest wysiewanie ich nasion. Siew realizuje się latem, po ustąpieniu upałów. Rośliny kiełkują już po około miesiącu. Natomiast wiosną należy przesadzać je na stałe stanowiska. Niestety w ten sposób otrzymywane kwiaty nie zawsze powtarzają cechy rośliny matecznej. Jednak nasiona mogą być rozwiewane przez podmuchy wiatru i występować wówczas w różnych regionach ogrodu.

Sasanka

Pielęgnacja sasanki ogrodowej

Po przesadzeniu sasanki na stałe miejsce ginie ona po około pięciu latach. Co więcej sasanki bardziej wyszukane, o odmiennym kolorze i kształcie płatków zginą znacznie szybciej. Mogą obumrzeć nawet po trzech latach po ich posadzeniu. Dlatego aby uzyskać najwyższe piękno dekoracyjnych kwiatów należy samodzielnie przekopywać się w nowe miejsca. Prostym sposobem na efektywne rozmnażanie sasanek jest wegetatywny podział rozrośniętych kęp. Wraz z upływem czasu rośliny charakteryzują się coraz bardziej silnym przyrostem, dlatego regularnym zabiegiem pielęgnacyjnym musi być ich wykopywanie oraz przesadzanie. Najlepiej jest sadzić kępy oddzielone od siebie o co najmniej 20 cm. Sasanki są bardzo odporne na niedobory wody oraz na silne mrozy. Jednak, aby cieszyć się pięknym kwitnącymi kwiatami bardzo ważne jest stworzenie warunków przypominających naturalne. Dodatkowo ogrodowe uprawy nie wymagają nawożenia. Ponadto nie ma potrzeby przycinania ich pędów lub usuwania suchych części. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest zaś regularny podział kęp oraz przesadzanie ich w nowe miejsca.

Komentarze