Przytulanie - dlaczego jest takie przyjemne i… zdrowe!

PrzytulaniePrzytulamy się do wielu osób: rodziców, ukochanych, przyjaciół, swoich dzieci, innych osób z rodziny, do naszych zwierząt. Nie da się ukryć, że przytulanie zarezerwowane jest dla tych, którzy są nam bliscy. Przytulanie jest nie tylko przyjemne ale również… bardzo zdrowe.

Moc przytulania

Przytulamy się praktycznie całe życie i to od początku jego trwania. Pierwszymi osobami, do których się przytulamy są nasi rodzice, zwłaszcza matka, w której skórę wtulamy się zaraz po narodzinach. Przytulamy się do swoich dziadków, rodzeństwa, następnie do tej jednej, wybranej osoby, w której się zakochaliśmy. Następnie przytulamy swoje dzieci, ciesząc się z ich bliskości. Przytulanie może być sposobem odzwierciedlenia uczuć, sposobem powitania, zakończeniem sporu ale i przepustką do dalszego etapu znajomości. Bez względu na swój cel ma wielką moc i warto ją lepiej poznać.

Rodzaje przytulania

Oczywiście nie przytulamy każdego: ten rodzaj bliskości zarezerwowany jest jedynie na bliskich i drogich nam osób, które znamy długo, lubimy lub kochamy. Wyróżniamy więc kilka rodzajów przytulania. Najpopularniejsze są klasyczne objęcia, w ten sposób możemy przytulać rodzica, siostrę, brata, dziadków, przyjaciół. Odrębny rodzaj stanowi przytulanie romantyczne, czyli czułe obejmowanie się, obserwowane zwłaszcza między zakochanymi na różnych etapach związku. Takie przytulanie się może być połączone z namiętnymi pocałunkami. Może obejmować tulenie się na kanapie ale i w ramach gry wstępnej. Wyróżniamy również czułe i troskliwe obejmowanie dziecka, zwłaszcza niemowlaka, jak i przedszkolaka czy starszego dziecka: dla rodzica zawsze będzie ono ważne i przytulanie go będzie wyrazem miłości i troski. Najmniej czułe są oczywiście objęcia znajomych, zarezerwowane dla kolegów i koleżanek, z którymi możemy się witać krótkim uściskiem ale i obejmować się podczas składania życzeń.

Korzyści, płynące z przytulania

1. Pomaga redukować lęk, stres i napięcie emocjonalne

Przytulanie jest doskonałym lekarstwem na stres, lęk i wzmożone napięcie. Pozwala nam poczuć się pewniej, poradzić sobie z tym, co nas trapi, czego się obawiamy. Przytulając się w trudnych chwilach do bliskiej i ukochanej osoby czujemy się bezpiecznie, drugi człowiek może nas wesprzeć dobrym słowem lub samą swoją obecnością. Przytulanie jest idealnym sposobem na lęki i strach: dokładnie wiemy to po reakcjach naszych dzieci - kiedy się czegoś przestraszą, przybiegają do nas się przytulić. To zupełnie normalne zachowanie, przytulenie do rodzica daje poczucie bezpieczeństwa, sprawia, że dziecko czuje się zaopiekowane, wie, że ktoś mu pomoże, ochroni go. Przytulanie i kontakt fizyczny jest bardzo istotny w terapii wielu chorób, w tym w leczeniu przewlekłego bólu, depresji czy chorób postępujących, takich jak stwardnienie rozsiane.

2. Wzmacnia więzi międzyludzkie i spaja związki, pomaga w budowaniu relacji

W relacjach międzyludzkich przytulanie uznawane jest za ich spoiwo: sprawia, że jesteśmy sobie jeszcze bliżsi, zwłaszcza w związkach ale również w rodzinie, np. gdy przytulamy się do rodzica (nawet jako osoby dorosłe), dziadków. Warto przytulać się również do przyjaciół: to wzmacnia łączące nas więzi, pozytywnie wpływa na rozwój przyjaźni. Co ciekawe, przytulanie może być krokiem do kolejnego etapu znajomości, np. gdy przytulamy się do chłopaka/dziewczyny, z którym/którą jesteśmy w kinie, możemy dać mu/jej do zrozumienia, że nam się podoba i chcemy spotykać się z nim częściej. To może być znak, że nasza relacja się rozwija i przechodzi do kolejnego etapu: bycia razem.

3. Daje poczucie bezpieczeństwa i przynależności

Przytulenie nas pozwala nam poczuć się w czyichś ramionach bezpiecznie, wiemy, że ktoś nas kocha, bardzo lubi, interesuje się nami, opiekuje się, gdy jest to potrzebne. Przytulanie jest również efektem przynależności: do ukochanej osoby, rodzica, przyjaciela. Czujemy się częścią relacji czy rodziny, wiemy, że gdzieś jest nasze miejsce. Potrzeba przynależności jest jedną z najważniejszych na piramidzie potrzeb: daje nam poczucie, że nie jesteśmy sami, że ktoś zajmie się nami, gdy będziemy potrzebować pomocy.

4. Pozwala czuć się kimś ważnym i kochanym

Gdy ktoś nas przytula, czujemy się kochani i ważni. To istotny gest, który pozwala nam poczuć się istotnym dla kogoś. Tak czujemy się, gdy przytula nas rodzic, który nas kocha, partner ale i nasze dziecko. Osoby, które nie mają się do kogo przytulić, częściej chorują na depresję, mają niższa samoocenę oraz trudności z nawiązywaniem prawidłowych relacji międzyludzkich.

5. Wpływa pozytywnie na sferę seksualną w związku

Przytulanie jest istotnym elementem każdej relacji uczuciowej między dwiema osobami, zwłaszcza w związkach. Gdy przytula nas ukochana osoba czujemy się w jej ramionach bezpiecznie. Czułe przytulenie jest wyrazem uczuć ale i może stać się elementem gry wstępnej. Seks połączony z czułymi objęciami jest najpiękniejszym wyrazem łączących nas uczuć. Przytulanie w czasie romantycznych uniesień, jak i po udanym seksie jest fantastycznym elementem wspólnego spędzenia czasu: to ważne zwłaszcza dla kobiet, które cenią sobie romantyczne gesty po zbliżeniu, uwielbiają znaleźć się wtedy w ramach ukochanego mężczyzny.

6. Dodaje siły i energii życiowej

Przytulanie ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, sprawia, że poprawia się nasz humor, dodaje nam energii i siły do walki. Co bowiem lepiej nastraja do działania i dodaje wiary niż przytulenie przez ukochaną osobę przed wyjściem z domu lub uścisk mamy ze słowami: "Na pewno sobie poradzisz". Przytulanie ma wielka moc, którą warto wykorzystywać każdego dnia.

7. Wpływa pozytywnie na nasze zdrowie: obniża ciśnienie krwi

Co ciekawe, przytulanie wykazuje również pozytywny wpływ na nasze… zdrowie! Udowodniono, że obniża ciśnienie krwi, uspokaja i koi zszargane nerwy. Gdy się do kogoś przytulamy, uspokajamy się, a tym samym wyrównuje się oddech, obniża ciśnienie krwi, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne.

Przytulanie zwierząt - lek i terapia dla każdego

Pamiętajmy, że przytulać możemy nie tylko drugiego człowieka ale również zwierzę. Oczywiście nie wszystkie - przytulenie się do psa czy kota jest jednym z ulubionych zajęć posiadaczy tych zwierząt. Dlaczego tak lubimy przytulać się do zwierząt? Jest to przyjemne, czujemy więź ze zwierzęciem ale i takie praktyki przynoszą wiele pozytywnych skutków dla naszego zdrowia. Udowodniono, że kontakt ze zwierzęciem zmniejsza lęk, stres, wspomaga leczenie bólu i wielu chorób. Warto pamiętać, że kontakt ze zwierzętami uznawany jest za rodzaj terapii psychologicznej, zwanej zooterapią. Kontakt z psami, czyli dogo- lub kynoterapia zalecana jest osobom niepełnosprawnym fizycznie i intelektualnie, chorym przewlekle oraz starszym. Psy wielu ras szkolone są na profesjonalnych terapeutów, a kontakt z nimi wspomaga terapię wielu schorzeń. Przytulenie się do psa jest nieocenione w pracy z dzieckiem chorym, np. cierpiącym na autyzm ale i w przypadku dzieci nieśmiałych, czy też jąkających się.

Z kolei felinoterapia, czyli terapia z udziałem wyszkolonych kotów zalecana jest w kontakcie z osobami starszymi, niedołężnymi, niepełnosprawnymi fizycznie (np. poruszającymi się na wózkach) oraz intelektualnie, w tym dzieciom z zespołem Downa. Kontakt z mruczącym kotem oraz przytulanie się do jego miękkiej i lśniącej sierści uspokaja, koi nerwy ale i wspomaga zdrowy sen. Warto zastanowić się nad felinoterapią, gdy zmagamy się z bezsennością, depresją, nasze dziecko cierpi na ADHD (kontakt z kotem uspokaja i wycisza) oraz autyzm.

Międzynarodowy Dzień Przytulania

Skoro niewinne mogłoby się wydawać przytulanie ma tyle pozytywnych skutków dla naszego organizmu, nic dziwnego, że ustalono Międzynarodowy Dzień Przytulania. Przypada on na 31 stycznia. W tym czasie możemy bezkarnie rozdawać siebie poprzez przytulanie ukochanych osób, rodziny i przyjaciół.

Przytulajmy się! Najlepiej nie ograniczajmy się jedynie do tych kilku dni w roku: cieszmy się z korzyści z niego płynących przez wszystkie 365 dni w roku!