Przebarwienia i plamy na skórze. Skąd się biorą? Jak się ich pozbyć?

Przebarwienia i plamy na skórzePrzebarwienia to nic innego jak wynik zaburzeń związanych z pigmentacją. Pigmentacja to inaczej występowanie barwnika w skórze. Ludzka skóra zawiera melaninę. Gdy dochodzi do zaburzenia w jej produkcji, na skórze pojawiają się plamki, które przybierają postać np. piegów, pieprzyków lub plam. Przebarwienia mogą mieć różne kolory - od białych po bardzo ciemne.

Jakie są przyczyny powstawania przebarwień?

Istnieje kilka czynników ryzyka, które narażają nas na pojawienie się przebarwień na skórze. Są to:

  • Wiek - przebarwienia skóry bardzo często pojawiają się u osób starszych, tworzą się w wyniku fotostarzenia skóry.
  • Nadmierna ekspozycja na słońce - skóra, aby się ochronić przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, wytwarza więcej melaniny, dlatego często po intensywnym opalaniu na skórze pojawiają się brunatne plamy lub przebarwienia.
  • Wahania hormonalne - przebarwienia często można zaobserwować u kobiet w ciąży, w okresie menopauzy czy stosujących antykoncepcję hormonalną.
  • Kosmetyki - należy uważać ze stosowaniem perfum przed ekspozycją na słońce. Niektóre ich składniki mogą ulec fotosyntezie i odbarwić skórę.
  • Geny - przebarwienia bywają uwarunkowane genetycznie.
  • Trądzik - stan zapalny skóry potrafi zostawić na skórze przebarwienia.

Jak wyrównać koloryt skóry?

Jeżeli zauważymy, że na skórze pojawiają się przebarwienia, pierwszym krokiem powinno być rozpoczęcie używania kremu z filtrem przed wyjściem z domu w słoneczny dzień. A właściwie w każdy dzień! Kremów z filtrem należy używać cały rok. Bezwzględnie unikamy też wizyt w solarium.

Żeby wyrównać koloryt skóry, powinniśmy regularnie stosować peeling. Złuszczanie naskórka spowoduje, że skóra stanie się jędrna, miękka i będzie bardziej podatna na absorbowanie składników aktywnych z preparatów pielęgnacyjnych. Przy wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych na wyrównanie kolorytu skóry powinniśmy się kierować ich składem. Możemy kupić produkty z czynnym składnikiem wybielającym, ale warto zwrócić uwagę również na właściwości nawilżające, odżywcze i wygładzające preparatu. W dbaniu o koloryt skóry świetnie sprawdzają się naturalne olejki o kompleksowym, wielowymiarowym działaniu.

Warto przeczytać również bio-oil.com.pl/wyrownanie-kolorytu-skory-krok-po-kroku-do-sukcesu/.

Komentarze