Pralka i suszarka czy pralkosuszarka: które rozwiązanie wybrać?

PralkosuszarkaMimo tego, że jeszcze kilka lat temu suszarka na pranie była dobrem luksusowym, obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Trzeba przyznać, że urządzenie to znacznie skraca czas suszenia mokrych ubrań, usprawniając obowiązki domowe. Na rynku można znaleźć rozwiązania wielofunkcyjne oraz urządzenia przeznaczone wyłącznie do suszenia. Co zatem sprawdzi się lepiej - pralka i suszarka do ubrań czy pralkosuszarka?

Suszarka do ubrań - zalety suszenia automatycznego

Suszarka elektryczna to przede wszystkim oszczędność czasu i znacznie większy komfort życia. Z jej pomocą szybko i sprawnie wysuszymy ubrania - standardowy cykl trwa około 2 godzin, podczas gdy tradycyjny proces suszenia w sprzyjających warunkach jest nawet czterokrotnie dłuższy. Nie ma też konieczności rozstawiania metalowych suszarek czy czekania z praniem na dobrą pogodę. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie w sezonie jesienno-zimowym, gdy nie można wywiesić prania na balkonie lub w ogródku. Suszarka do ubrań świetnie sprawdzi się też w przypadku rodzin z dziećmi. Rodzice doskonale wiedzą, że ilość prania przyprawia czasami o zawrót głowy.

W suszarce bębnowej z łatwością można wysuszyć pościel i ręczniki, które po wyjęciu z urządzenia będą miękkie i puszyste. Mitem jest to, że w trakcie suszenia materiały ulegają uszkodzeniu. Nowoczesne suszarki na pranie nie niszczą tkanin. Co więcej, sprawiają, że ubrania są znacznie gładsze i przyjemniejsze w dotyku. W trakcie suszenia usuwane są także różnego rodzaju paprochy, włosy oraz resztki proszku. Fakt ten doceniają często właściciele zwierząt domowych, których sierść trudno usunąć z ubrań w tradycyjny sposób.

Sprawdź, jakie są zalety posiadania suszarki do ubrań.

Wady i zalety pralkosuszarki

Największą zaletą pralkosuszarki jest fakt, że łączy w sobie opcje prania i suszenia. Wśród plusów można wskazać też cenę urządzenia oraz to, że nie zajmuje więcej miejsca niż standardowa pralka. Czy zatem warto wydawać pieniądze na oddzielną suszarkę do ubrań? Teoretycznie jest to uniwersalne rozwiązanie, które pozwala zarówno wyprać, jak i wysuszyć pranie. Niestety, trzeba pamiętać, że pojemność takiego urządzenia jest ograniczona. Bardzo często jeden wsad trzeba dzielić na dwie tury, w innym wypadku ubrania nie wysuszą się prawidłowo.

Dłużej trwa też sam proces suszenia - w pralkosuszarce może zająć to nawet kilka godzin. Urządzenia te charakteryzują się większą awaryjnością niż suszarki elektryczne. Kanał powietrzny często ulega zapchaniu przez resztki płynów do płukania, prowadząc do szybszego zużywania się podzespołów. Ograniczona jest także liczba dostępnych programów suszenia. Oddzielna suszarka do ubrań dysponuje znacznie większymi możliwościami, dzięki czemu można suszyć w niej np. kurtki puchowe. Pralkosuszarka nie pozwoli odpowiednio zadbać o specyficzne ubrania i okrycia wierzchnie.

Pralka i suszarka bębnowa czy pralkosuszarka?

Zakup pralki i suszarki elektrycznej wydaje się rozsądniejszy - urządzenia te są wydajniejsze i lepiej spełniają swoje funkcje. Mimo tego, że są to aż dwa sprzęty, proces prania i suszenia zajmie mniej czasu. Niższe będzie też zużycie prądu, bo urządzenia będą pracowały krócej i zgodnie ze swym przeznaczeniem. Wiele nowoczesnych urządzeń bazuje na zaawansowanych technologiach, które umożliwiają komunikację między pralką i suszarką na pranie. Pozwala to przesyłać informacje pomiędzy sprzętami, usprawniając oraz automatyzując proces suszenia.

Jednym z częstych argumentów przeciwników dwóch odrębnych urządzeń jest to, że zajmują one więcej przestrzeni. Obecnie najpopularniejszym i najczęściej wybieranym modelem jest suszarka kondensacyjna. Potrzebuje ona jedynie podłączenia do prądu, dzięki czemu można ustawić ją w dowolnym miejscu. Ciekawym wyjściem jest umieszczenie pralki i suszarki do ubrań w słupku, czyli kolumnie. Taka metoda pozwoli nie tylko zaoszczędzić przestrzeń, ale też ułatwi proces przenoszenia świeżo wypranych ubrań do suszarki. To bardzo praktyczne i powszechnie stosowane rozwiązanie, ważne jednak, aby szerokość pralki odpowiadała szerokości suszarki bębnowej.

Jak wybrać odpowiednią suszarkę elektryczną?

Wybór idealnej suszarki na pranie zależy w dużej mierze od liczby domowników i tego, w jakim miejscu urządzenie ma stać. Nie bez znaczenia jest również to, jakie ubrania i tkaniny będą najczęściej suszone. Ważne więc, aby przy wyborze suszarki bębnowej zwrócić uwagę na kwestie takie, jak:

  • wielkość oraz pojemność urządzenia,
  • liczba programów suszenia i dodatkowe funkcje,
  • klasa energetyczna i długość standardowego cyklu,
  • możliwość umieszczenia pralki i suszarki do ubrań w słupku.

Warto postawić na model, który bazuje na nowoczesnych i zaawansowanych technologiach. Takie urządzenie będzie energooszczędne, a także lepiej zadba o ubrania. Dobrze też, aby było wyposażone w kilka programów do suszenia, co pozwoli lepiej dostosować tryb do indywidualnych potrzeb. Jeśli pralka i suszarka elektryczna mają stanąć w słupku, należy sprawdzić szerokość pralki. Oba urządzenia powinny mieć zbliżone wymiary, aby stały stabilnie i nie uległy uszkodzeniu.

Komentarze