Praca głosem i zapalenie krtani - jakie są przyczyny nadwyrężenia głosu i jak im zapobiegać?

Nadwyrężenie głosuNasze gardło oraz krtań codziennie są narażone na różnego rodzaju czynniki, mogące zaburzać ich pracę. Na pewno nie mają łatwo nauczyciele, konferansjerzy, aktorzy - wszystkie osoby pracujące głosem. Jak mogą zadbać o higienę swojej pracy i tym samym zmniejszyć ryzyko nadwyrężenia głosu? Co robić, kiedy chrypka i inne niepożądane objawy już wystąpią? Sprawdź!

Nadwyrężenie głosu - objawy

Pierwsza z wymienionych wyżej grup zawodowych - nauczyciele - zdecydowanie najczęściej mierzy się z problemami narządu głosu. Są one częstą przyczyną zwolnień lekarskich, a nawet rezygnacji z wykonywania zawodu. Jakie zwykle pojawiają się wtedy objawy?

 • Chrypka,
 • poczucie suchości w gardle,
 • drapanie w gardle,
 • kaszel,
 • zanik głosu, a nawet bezgłos,
 • częste infekcje.

Biorąc pod uwagę ostatni punkt, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zapalenie krtani. To właśnie ta infekcja objawia się zwykle chrypką, co wiąże się z obrzękiem fałdów głosowych, potocznie nazywanych strunami głosowymi. Głos staje się wtedy matowy, słaby, często się załamuje. Do tego mogą dołączyć też trudności z przełykaniem i uczucie "guli" w gardle. Nieraz towarzyszy temu także podwyższona temperatura oraz inne objawy przeziębieniowe.

Zapalenie krtani - co zwiększa jego ryzyko?

Na wystąpienie zapalenia krtani wpływa m.in. wspomniane nadwyrężanie głosu spowodowane pracą. Nie jest to jednak jedyna przyczyna problemów z tym odcinkiem dróg oddechowych. Niekorzystnie wpływają także:

 • czynniki drażniące - m.in. palenie papierosów (co ważne, zarówno czynne, jak i bierne), zanieczyszczenie powietrza, alkohol czy różnego rodzaju chemikalia;
 • uszkodzenia mechaniczne - powstałe np. w czasie intubacji;
 • refluks żołądkowo-przełykowy - cofająca się treść żołądka nieustannie podrażnia tkanki;
 • inne nawracające infekcje - dotyczy to np. zapalenia zatok, które wiąże się ze spływającą do gardła wydzieliną, podrażniającą także krtań.

Praca głosem - jak możesz o siebie zadbać?

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych objawów ze strony gardła oraz osłabiających generalne funkcjonowanie organizmu infekcji, których przykładem jest wspomniane zapalenie krtani, warto postawić na prewencję.

Jeśli chcesz wykonywać zawód nauczyciela (lub już go wykonujesz - na zmiany nigdy nie jest za późno!), skorzystaj z zajęć uczących prawidłowej emisji głosu. Zgadza się, wielu z nas nie mówi w sposób, który byłby dla naszych dróg oddechowych najbezpieczniejszy - warto poznać techniki oddechu oraz używania swojego głosu, które pozwolą go na dłużej oszczędzić.

Zadbaj także o higienę pracy. Owszem, na niektóre elementy nie mamy wpływu - jak np. wielkość sal, w których wykonujemy swoją pracę - lecz na inne niewątpliwie można oddziaływać. Jeśli możliwe jest używanie mikrofonu, warto z tej opcji skorzystać. Powinno się też regularnie pić ciepłe napoje, np. wodę z miodem, który dodatkowo ma właściwości nawilżające - małe łyki, lecz częste (także w trakcie zajęć). Warto również robić dłuższe przerwy pomiędzy zajęciami czy innymi wystąpieniami, które wymagają od nas wysiłku głosowego. Jeśli jesteś nauczycielem, postaraj się nie pracować zbitymi, wielogodzinnymi blokami - warto mieć w międzyczasie "okienko", niech głos odpocznie.

Nadwyrężanie głosu i zapalenie krtani - warto wiedzieć!

 • Styl życia - dobra ogólna forma organizmu wspiera także drogi oddechowe i tym samym nasz głos. Pij minimum 2-2,5 l płynów dziennie, wysypiaj się (dorośli powinni spać 7-9 h dziennie), pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, unikaj obciążających potraw i ostrych przypraw.
 • Nawilżaj gardło naturalnymi środkami - przykładem jest siemię lniane. Napar z niego stworzy na błonach śluzowych gardła swego rodzaju "warstwę ochronną", która nie tylko zniweluje uczucie suchości, lecz także ochroni tkanki przed dalszymi podrażnieniami.
 • Pastylki do ssania - jeśli dopadła Cię infekcja, np. wirusowe lub bakteryjne zapalenie krtani, pamiętaj o łagodzących ból, zmniejszających obrzęk i działających antyseptycznie pastylkach. Tego typu właściwości wykazują pastylki zawierające w sobie chlorowodorek benzydaminy, jak np. Tantum Verde. Co ważne, na wszelkie stany zapalne gardła reagujmy jak najszybciej - zmniejszymy ryzyko rozwoju infekcji i złagodzimy bieżące dolegliwości. Bo jeśli można przynieść sobie ulgę, dlaczego tego nie robić?

Komentarze