Porządki w szafie, organizacja garderoby - sprawdzone sposoby

Sprzątanie garderobyProblem z utrzymaniem porządku w szafie jest dość powszechny. Zwłaszcza jeżeli posiadamy dużą ilość ubrań i innych akcesoriów. Przedstawiamy skuteczne sposoby na doskonałą organizację garderoby i zaprowadzenie porządku w szafie.

 

Zacznij od czyszczenia wnętrza szafy

Zaprowadzenie porządku w szafie zaczynamy od dokładnego wyczyszczenia jej wnętrza. Pierwszym krokiem jest zatem wyjęcie wszystkich ubrań. Dopiero wówczas możemy zabrać się za jej mycie. Wnętrze szafy najpierw starannie odkurzamy, aby pozbyć się luźnych i drobnych zanieczyszczeń. Następnie przechodzimy do czyszczenia na mokro.

Mycie szafy w środku nie polega tylko na przetarciu półek. Nie zapominajmy o frontach, które trzeba umyć z obu stron, drążkach czy zawiasach. Kurz musi zniknąć z każdego zakamarka. Do czyszczenia możemy użyć roztworu środka czyszczącego. Pamiętajmy także o dokładnym wytarciu szafy do sucha, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Dobrym pomysłem do czyszczenia wnętrza szafy jest użycie parownicy Kärcher. Gorąca para wodna pod wysokim ciśnieniem czyści nie tylko skutecznie, ale także higienicznie. Dzięki parownicy bez wysiłku i stosowania środków chemicznych pozbędziemy się nie tylko wszelkich zabrudzeń, ale także mikroorganizmów. Co więcej, urządzenie wytwarza parę wodną o niskim poziomie wilgotności, dzięki czemu czyszczone powierzchnie nie nasiąkają wodą.

Parownica do ubrań

Sprawdź na Kaercher.com: Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w szafie - poradnik krok po kroku >> https://www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/nieprzyjemny-zapach-z-szafy-jak-sie-go-pozbyc.html.

Ogranicz ilość ubrań

Wyjęcie wszystkich ubrań z szafy to doskonała okazja do ich segregacji. Ograniczenie ich ilości to bowiem najlepszy sposób na porządki w garderobie. Dzięki temu w szafie zyskamy dodatkową przestrzeń. Pozbycie się ubrań ułatwia popularna zasada magicznej trójki. Wyrzucamy elementy garderoby, które:

  • nie pasują do przynajmniej 3 różnych zestawów
  • nie były noszone przez ostatnie 3 miesiące
  • leżą w szafie dłużej niż 3 lata.

Ponadto nie gromadźmy zbyt wielu ubrań, które przeznaczone są do noszenia „po domu”. Często przechowujemy ubrania, w których publicznie się nie pokażemy, ale szkoda nam ich wyrzucić. Zostawmy kilka wygodnych zestawów, które nie są zbyt zniszczone. Nawet przebywając w domu, warto ubierać się schludnie. To poprawia samopoczucie. Nie przechowujemy także odzieży za małej z kategorii „bo może schudnę”. Najlepiej posiadać ubrania w aktualnym rozmiarze.

Ubrań możemy się pozbyć na kilka sposobów. Te, których nie będziemy już nosić, możemy sprzedać na portalach aukcyjnych lub w skupach odzieży. Inną opcją jest oddanie, np. komuś znajomemu lub na zbiórkę charytatywną. Odzież, która nie nadaje się już do użytku, wyrzucamy lub przerabiamy na szmatki.

Posegreguj i poukładaj ubrania w szafie

Pozostawione ubrania musimy poukładać w szafie. Jednak nie wkładajmy ich w przypadkowej kolejności. Posegregowanie ich według różnych kryteriów pomoże utrzymać porządek w garderobie.

Odzież w szafie możemy poukładać według następujących kategorii:

  • sezon - osobno układamy ubrania sezon jesienno-zimowy, a oddzielnie na wiosenno-letni
  • rodzaj - spodnie do spodni, koszulki do koszulek itd.
  • częstotliwość noszenia - w zasięgu ręki układamy rzeczy, które nosimy na co dzień, natomiast na wyższych półkach mogą znaleźć się te na specjalne okazje
  • długość rękawa lub nogawki - dzięki temu łatwiej i szybciej dopasujemy ubranie w zależności od pogody czy potrzeb.

W szufladach przechowujemy akcesoria i mniejsze dodatki. Do segregacji bielizny czy apaszek warto użyć specjalnych pudełek z przegrodami, które pomagają utrzymać porządek. Buty najlepiej przechowywać w specjalnych organizerach lub większym plastikowym pudełku. Jeśli nasza szafa jest za mała, możemy skorzystać z kilku sprytnych sposobów, aby wszystko się zmieściło. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie worków próżniowych, dzięki którym odzież zmniejsza swoją objętość. Łatwo przechowamy swetry i puchowe kurtki w sezonie wiosenno-letnim oraz zwiewne sukienki w sezonie jesienno-zimowym.

Jak utrzymać porządek w garderobie?

Umycie szafy, pozbycie się nienoszonych ubrań i poukładanie pozostałych to połowa sukcesu. Aby porządek w garderobie zagościł na dłużej, musimy postarać się go utrzymać. Warto zatem stosować się do podstawowych zasad:

  • odkładaj rzeczy na miejsce
  • nie kupuj zbędnych ciuchów i dodatków
  • regularnie przeglądaj szafę.

Ponadto warto sobie przygotować gotowe zestawy ubrań na oddzielnych wieszakach. To rozwiązanie zdecydowanie skraca czas na komponowanie codziennych stylizacji. Pomaga także uniknąć tworzenia się bałaganu, gdy w pośpiechu szukamy pasujących do siebie elementów garderoby. Pamiętajmy, że w utrzymaniu porządku najważniejsza jest konsekwencja.

Komentarze