Porządki w szafie na wiosnę

Wiosenne porządki w szafieKażdy tęskni za powiewem wiosennego powietrza, świergotem ptaków oraz zapachem rozkwitających bzów i forsycji. Wraz z końcem zimy budzi się w człowieku chęć do zmiany. Pierwszym krokiem jest sprzątanie w całym domu. Ale to nie wystarczy, aby dobrze przygotować się na nadchodzące ciepłe miesiące. Porządek warto zaprowadzić również w szafie.

Wełniane swetry, ciężkie kardigany, grube skarpety, zimowa odzież sportowa - te ubrania są bardzo przydatne podczas ujemnych temperatur, ale zajmują dużo miejsca w szafie. Nie masz gdzie położyć letnich sukienek? Szukasz sposobu jak przygotować swoją garderobę na nadchodzące ciepłe miesiące? Podążaj za naszymi wskazówkami, a wiosnę przywitasz w świetnym stylu!

Wyrzuć zepsute rzeczy

Pierwszym krokiem jest zrobienie przeglądu garderoby. Wyciągnij wszystkie używane do tej pory ubrania i dokładnie sprawdź, czy nie mają jakichś wad. Wyrzuć:

 • sfilcowane wełniane swetry, które kiedyś przypadkowo wyprałaś w pralce,
 • dziurawe t-shirty,
 • dżinsy ze zniszczonymi nogawkami,
 • znoszone kardigany,
 • dziurawe skarpetki i rajstopy,
 • zniszczoną bieliznę,
 • poplamione ubrania, których nie da się uratować.

W tym momencie możesz pomyśleć o pozostawieniu tych rzeczy na czas remontu lub pracy w ogrodzie. To dobry pomysł, ale zastanów się, czy:

 • planujesz w tym roku jakiekolwiek zmiany w wystroju domu?
 • zamierzasz spędzić lato, przekopując ogródek?
 • podczas domowych porządków ubierasz jakieś specjalne ubrania?

Jeśli odpowiedź brzmi "nie", pozbądź się ich bez większego żalu. Najlepiej, jeśli umieścisz je w specjalnym kontenerze na ubrania. Takie rzeczy są przetwarzane na czyściwa dla fabryk.

Napraw wszystko, co się da

Nie warto wyrzucać wszystkiego. Jeśli tylko jest to możliwe, spróbuj naprawić ubrania. Zniszczony flek, zmechacony płaszcz, oderwany guzik albo rozerwany rękaw? To nie są sprawy, z którymi nie poradzi sobie szewc, pralnia czy krawcowa. A może sama spróbujesz? W Internecie jest mnóstwo tutoriali podpowiadających, jak wykonać drobne robótki ręczne. Po garść inspiracji możesz zajrzeć również na https://blog.oshopping.pl.

Sprzedaj nienoszoną odzież

Czy w Twojej szafie jest coś, czego nie ubrałaś ani razu przez całą zimę? A może schudłaś i masz ubrania nie w swoim rozmiarze? Zrób zdjęcia rzeczom i wystaw je na sprzedaż. W prosty sposób pozbędziesz się nieużywanej odzieży i zarobisz dodatkowe pieniądze.

Wypierz i wyprasuj ubrania

Przed schowaniem zimowych rzeczy, warto o nie odpowiednio zadbać.

 1. Upierz wszystko, co masz w szafie - brudne ubrania szybciej się niszczą.
 2. Wełniane i kaszmirowe swetry wypłucz w płynie z dodatkiem eterycznego olejku lawendowego - dzięki temu odstraszysz mole.
 3. Wyprasuj, dzięki czemu zapobiegniesz powstawaniu trwałych odgnieceń na odzieży.

Zapakuj rzeczy w szczelne pojemniki

Do przechowywania ubrań najlepiej sprawdzą się plastikowe, zamykane pojemniki. Z kilku powodów:

 • wełniane elementy garderoby i puchowe kurtki wyglądają lepiej, kiedy nie są zgniecione,
 • rzeczy wyciągniesz w takim stanie, jak włożyłaś,
 • przezroczyste pudełka ułatwiają poszukiwania potrzebnych rzeczy.

Po umieszczeniu ubrań w pojemnikach wrzuć do środka kilka woreczków lawendy. To zapewni rzeczom przyjemny zapach i ochronę przed robakami.

Tak posprzątana szafa jest gotowa na odświeżone ubrania.

Komentarze