Poliamoria - czym jest? Zalety i wady poliamorii

PoliamoriaPoliamoria to inaczej miłość mnoga, czyli utrzymywanie związków z wieloma osobami jednocześnie. Brzmi niezgodnie z prawem i zasadami moralnymi? Mimo początkowej niechęci warto dowiedzieć się nieco więcej o poliamorystach, zaznajomić się z ich systemem wartości oraz zasadami, jakimi kierują się w życiu.

Czym jest poliamoria?

Poliamoria to wiązanie się emocjonalne z wieloma osobami, tworzenie wielu związków romantycznych w tym samym czasie. Zwolennicy tego stylu życia tworzą niejako grupy, w których są jak w typowym związku. Warunkiem wejścia w grupę jest oczywiście zgoda na to wszystkich jej członków, uczestnictwo w grupie jest w pełni dobrowolne.

Poliamorystą nazywamy więc osobę, która jest w tym samym czasie z więcej niż jedną osobą oraz wszyscy zgadzają się na to oraz akceptują ten stan rzeczy. Grupę poliamoryczną mogą tworzyć zarówno 3 osoby, ale i kilkanaście.

Czym jest poliamoria?

Życie w grupie poliamorycznej

Jak wygląda życie w takiej grupie? Może przybierać różnorodne formy, najczęściej jednak stawia się nie na ilość partnerów, ale na jakość relacji z nimi. Zwykle każda osoba ma partnera, z jakim łączy ją głębsze uczucie niż z pozostałymi. To z nim tworzy swojego rodzaju związek, mają wspólne plany, dzieci, zwykle razem zamieszkują. A co z innymi osobami z grupy? Ich również łączą silne relacje, ale są one niejako drugoplanowe. Nie mniej jednak obejmują wzajemny szacunek, bycie blisko, wspieranie się, nierzadko również otrzymywanie kontaktów seksualnych. Dla zwolenników poliamorii za zdradę uważa się kontakt seksualny z kimś spoza grupy.

Poliamoria - zalety i wady

Poliamoria - zalety i wady

Jakie zalety i wady ma bycie w grupie poliamorycznej? Do zalet, według jej zwolenników, zaliczyć można to, że:

  • grupa pozwala niejako wyzwolić się z presji, jaką nakłada na nas bycie w związku monogamicznym, pozwala na zdecydowanie większą swobodę, ale jednocześnie bycie z kimś, dla kogo jesteśmy ważni;
  • poliamoria uczy tolerancji, jesteśmy bowiem jednoczenie z wieloma partnerami, każdy z nich jest inny;
  • bycie w grupie poliamorycznej jest synonimem otwartości, szczerości i wzajemnego zaufania, czego może brakować w wielu związkach monogamicznych;
  • poliamoria daje nam dużo wolności, nie musimy mieszkać z naszymi partnerami, możemy mieszkać z jednym lub dwoma;
  • poliamoria pozwala nam się spełniać w związku, posiadać dzieci i jednocześnie chroni przed zdradą: dla jej zwolenników seks z kimś z grupy nie jest uwiązany bowiem za zdradę;
  • poliamoria może pomóc nam w trenowaniu umiejętności osobistych i społecznych (w tym komunikacji i szacunku do drugiego człowieka) oraz radzeniu sobie z zazdrością: dla osób tworzących grupy poliamoryczne kolejne osoby ze związku to nie rywale, a niejako członkowie rodziny.

Z kolei do wad bycia w grupie poliamorycznej zaliczyć można to, że:

  • czasami trudno czuć się bezpiecznie w takim związku, ponieważ tworzy go zbyt wiele osób;
  • przynajmniej na początku mogą pojawić się takie uczucia jak zazdrość i chęć rywalizacji, zwłaszcza, gdy z jedną osobą połączy nas więcej niż z innymi;
  • mogą pojawić się trudności z życiem seksualnym: wiele osób źle reaguje na wieść o tym, że jej partner/partnerka współżyje z kimś innym nawet, gdy jest to seks w ramach takiego związku;
  • dla wielu osób trudne logistycznie może się wydawać poświęcanie czasu wszystkim swoim partnerom;
  • trudności mogą pojawić się wraz z narodzeniem się dzieci - piętrzą się pytania i wątpliwości: czy opuścić poliamoryczny związek, kto powinien wychowywać dziecko, jak wytłumaczyć pociechom aktualną sytuację itp.

Podsumowując, poliamoria jest ciekawą opcją dla osób tolerancyjnych, które pragną bliskości z wieloma osobami, są gotowe na nowoczesny model związku, który jednak nie do każdego przemawia. Wielu z nas nie może sobie wyobrazić bycia z wieloma osobami naraz, niemożliwa wydaje się nam w tym momencie bliskość, wyznawanie miłości, seks. Na korzyść poliamorii przemawia fakt, że taka relacja uczy wzajemnego zaufania ale i zachęca do otwartości i czerpania pełnej satysfakcji z bycia w związku.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze

Ateny 1000
Witam. Krótko o sobie. Jesteśmy w związku 11 lat. Mamy ślicznego synka, ma 6 lat. Od jakiegoś czasu spotykamy się w grupie, jeszcze z dwoma małżeństwami. Są to spotkania wcześniej umówione i zaplanowane przez nasze partnerki. Spotykamy się na całą noc. Uprawiamy seks z tym, że małżeństwa z sobą nie uprawiają. A więc w jedną noc jesteśmy z dwoma partnerkami. Bardzo ale to bardzo wszyscy się szanujemy. Nie ma między nami żadnej zazdrości. Nie szukamy innych przygód na mieście. Zabezpieczamy się. Odbywa się to na zasadzie, że idziemy się kochać jednocześnie i w miarę jednocześnie kończymy. To tyle na początek, jeśli będzie taka potrzeba, rozwinę bardziej temat.