Pierwszy pocałunek - romantyczny i tak ważny

Pierwszy pocałunekPierwszy pocałunek to ważne wydarzenie, na które czeka każdy młody człowiek. Zarówno dla dziewcząt jak i chłopców ten moment kojarzy się z czymś istotnym, to niejako przypieczętowanie relacji i ważna chwila okresu dojrzewania. Dlaczego ten pierwszy całus jest tak istotny i co zrobić, by było to przeżycie jak najpiękniejsze?

Znaczenie pocałunku: dlaczego to dla nas takie istotne?

Dlaczego pocałunek, zwłaszcza pierwszy jest dla nas tak istotny? Nie da się ukryć, jest niejako testem dla związku, mówi nam o tym, czy warto zaangażować się w daną relację. Jeśli w czasie pocałunku pobudzą się odpowiednie mechanizmy w mózgu i wydzieli się oksytocyna, związek ma duże szanse na powodzenie. Mówiąc prościej: jeśli buziak będzie dla nas przyjemny, zapewne zaangażujemy się w relację poważniej. To bardzo ważny element każdej znajomości. Zazwyczaj jest momentem przełomowym, kiedy wkraczamy na kolejny, bardziej intymny etap relacji.

Pierwszy pocałunek jako krok w stronę świata zauroczenia i miłości jest szczególnie istotny, zwykle kojarzy się z czymś przyjemnym, romantycznym i wzniosłym.

Lęki przed pierwszym pocałunkiem

To tylko pocałunek, mogłoby się wydawać ale prawda jest nieco inna. Dla wielu osób pierwszy pocałunek jest źródłem lęków, związanych z wieloma kwestiami. Po pierwsze, obawiamy się, że nasze umiejętności nie okażą się wystarczające, czyli tego, że… nie umiemy całować. Pamiętajmy, że każdy całuje inaczej, inaczej układa usta, głowę. Tak naprawdę nie ma idealnej techniki całowania ani całowania nie można się nauczyć. To od każdego osobno zależy jak często i jak będziemy się całować, czy będą to przelotne całusy czy namiętne pocałunki. Nie ma osób, które źle całują, są tylko ci, którzy… za mało trenują!

Przed pierwszym pocałunkiem obawiamy się również kwestii typowo fizjologicznych, takich jak nieświeży oddech, spierzchniętych ust, zderzania się nosami czy nadmiernej ilości śliny… Na wszystko są sposoby. Jeśli obawiamy się nieświeżego oddechu, miejmy przy sobie cukierki miętowe, np. tic tac. Unikajmy gum do żucia, w romantycznej chwili nie ma miejsca na pozbywanie się ich. Jeśli borykamy się z suchymi, spierzchniętymi wargami, które nie zachęcają do całusów, używajmy nawilżających pomadek i balsamów. Pozwoli nam to na cieszenie się gładkimi i miękkimi wargami w każdej chwili.

A co ze zderzaniem się nosami, okularami, itp.? Wielokrotnie wyobrażamy sobie sytuacje, które tak naprawdę nie mają miejsca lub są wysoce nieprawdopodobne. Jeśli jednak w czasie namiętnego pocałunku przydarzy się nam zderzenie nosem z partnerem, postarajmy się zmienić ustawienie głowy i spróbować raz jeszcze: z pewnością całus będzie nie mniej emocjonujący! Wiele osób obawia się nadmiernej ilości śliny w czasie pocałunku, co może sprawić, że będzie on mało estetyczny. Starajmy się przełknąć ślinę przed pocałunkiem, a wtedy z pewnością nie przytrafi nam się niekomfortowa sytuacja w czasie namiętnego całusa.

Pierwszy pocałunek: fakty i mity

Na temat pierwszego pocałunku krąży wiele mitów, warto przyjrzeć im się bliżej, by ten pierwszy całus wydał się nam czymś naprawdę przyjemnym, a nie tym, czego należy się bać.

Do pierwszego pocałunku trzeba się dobrze przygotować.
Niekoniecznie. Jeśli chcemy, aby był to moment magiczny, romantyczny i wyjątkowy to… absolutnie nie da się do zaplanować ani organizować. Pocałunkiem rządzą emocje, a ich również nie da się okiełzać zupełnie. Nie musimy więc czynić nadmiernych przygotowań do pierwszego pocałunku, warto jednak pomyśleć o zakupie, wspomnianych wcześniej, miętusów oraz balsamu do ust. Nie należy też planować pocałunku ani ogrywać w domu tysięcy scenariuszy. najlepszy z nich napisze życie.

Pierwszy pocałunek powinien być przyjemny.
Tak, to prawda. Jeśli mimo braku romantycznej scenerii i wielkich przygotowań ten pierwszy buziak będzie dla nas przyjemny, to najlepszy dowód na to, że całowaliśmy się z odpowiednią osobą w odpowiednim czasie.

Pierwszy pocałunek jest tylko jeden w życiu.
To nie do końca prawda, wszystko zależy od tego, co uważać będziemy za pierwszy pocałunek. Dla wielu osób tym pierwszym jest dokładnie ten pierwszy całus, zwykle dany koledze/koleżance z podwórka czy szkoły. Można jednak również rozpatrywać pierwszy pocałunek z danym mężczyzną czy kobietą. Z każdą bowiem osobą, z jaką jesteśmy w związku, w pewnym momencie całujemy się po raz pierwszy.

Kobieta i mężczyzna inaczej przeżywają pierwszy pocałunek.

Tak, to prawda. Dla kobiet w pocałunku ważne są nastrój, chwila, bliskość ukochanego. Panie traktują ten moment bardzo emocjonalnie. Całus jest dla nich sposobem na zbliżenie się do partnera, wytworzenie z nim silnej więzi. Dla mężczyzn to kolejny krok w relacji przybliżający do… współżycia. Nie oznacza to jednak, że mężczyzna całując się, myśli jedynie o seksie. Pocałunek jest dla nich kolejnym etapem poznania partnerki: jej ust, smaku. To istotne z punktu widzenia budowania z nią w przyszłości relacji intymnej. W trakcie pocałunku podniecają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni i jest to zupełnie naturalne.

Podsumujmy: nie ma recepty na idealny pierwszy pocałunek. To magia chwili, kumulacja emocji, która skutkuje spontanicznym, romantycznym całusem, dawnym ukochanej osobie. Nieważne, ile lat będziemy mieć w chwili pierwszego pocałunku: 15, 18 czy ponad 20. Jeśli czujemy, że to TA osoba, TA chwila i TO miejsce, nie wahajmy się. Jak bowiem powiedział Federico Moccia: „Pocałunek to wszystko. Pocałunek to prawda (…). Naturalny i przez to najpiękniejszy”.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze