Pierwsze objawy anoreksji - jak rozpoznać chorobę?

AnoreksjaAnoreksja, zwana również jadłowstrętem psychicznym, to zaburzenie odżywiania kojarzące się najczęściej z nastolatkami przejawiającymi obsesję na punkcie odchudzania. Rzeczywiście problem ten można w dużym skrócie określić jako obsesyjne odchudzanie, ale nie dotyczy to wyłącznie nastolatek. Każdemu z nas zależy przecież na pięknym wyglądzie, każdy z nas ma kompleksy i każdy z nas może przez to nieświadomie wykształcić w sobie skrzywione spojrzenie na własne ciało i kwestie żywienia.

Pierwsze objawy anoreksji łatwo przegapić, dlatego powinniśmy być czujni i nie bagatelizować żadnych niepokojących symptomów, zarówno u siebie, jak i u innych, tym bardziej, że choroba ta szybko się rozwija i potrafi poważnie, śmiertelnie wręcz, wyniszczyć organizm.

Jak objawia się anoreksja?

Najbardziej charakterystycznym objawem anoreksji, po którym łatwo rozpoznać to schorzenie, jest niechęć do jedzenia i spowodowany tym nadmierny spadek wagi. Ale zanim choroba rozwinie się do tak zaawansowanego stadium, pojawiają się nieco mniej rzucające się w oczy symptomy: ciągła krytyka własnego wyglądu, częste ważenie się i przesadne liczenie kalorii. Powinniśmy być wyczuleni też na tak subtelne zmiany jak wahania nastroju uzależnione od spożywanych posiłków czy wprowadzenie do codziennych zajęć wyczerpujących ćwiczeń fizycznych ukierunkowanych na zrzucanie zbędnych kilogramów, których w tym konkretnym przypadku praktycznie nie ma. Dopiero z czasem zaczynają się głodówki i wywołane przez nie omdlenia, zaburzenia hormonalne, zaniki mięśniowe i zakłócenia pracy serca, które mogą doprowadzić do śmierci.

Jak wyleczyć anoreksję?

Anoreksja jest zaburzeniem o podłożu psychicznym, dlatego leczy się ją poprzez psychoterapię. Taka metoda leczenia jest niezwykle skuteczna, ponieważ nie skupia się wyłącznie na tym, aby wyeliminować objawy anoreksji, choć to oczywiście pierwszy krok w procesie leczenia Psychoterapia stara się przede wszystkim pozbyć przyczyny problemów. Innymi słowy, sięga na tyle głęboko, by zmienić nie tylko nasz wygląd, lecz również sposób jego postrzegania. Wymaga to oczywiście mnóstwa pracy, umiejętnego podejścia terapeuty i chęci współpracy ze strony pacjenta, ale trwałe wyleczenie się z anoreksji jest możliwe. Jeśli więc zauważyłeś u siebie lub u kogoś z Twoich bliskich symptomy zaburzeń odżywiania, nie wahaj się skontaktować z psychoterapeutą. W ten sposób możesz uratować komuś życie.

Źródło: www.otulenie.pl.

Komentarze