Wizyta u ginekologa - jak wygląda? Przygotowanie do pierwszej wizyty u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologaGinekolog jest lekarzem chorób kobiecych, ale nie tylko z chorobami zwracamy się do lekarza, ważne są również wizyty kontrolne. Kiedy jednak wybrać się po raz pierwszy do ginekologa i czy powinno się to zrobić zaraz po pierwszej miesiączce? Na czym polega taka wizyta i jak wygląda?

Wizyta u ginekologa - kiedy się umówić?

Nad pytaniem, kiedy do ginekologa zastanawia się zapewne niejedna młoda dziewczyna po wystąpieniu pierwszej miesiączki i niejedna jest tym faktem zdeprymowana i zaniepokojona. Tymczasem takie rutynowe badania kontrolne są zalecane nie tylko w odniesieniu do ginekologii, ale i innych dziedzin ochrony zdrowia, np. do stomatologii. Jednocześnie jednak tak wcześnie, jak zaraz po pierwszej miesiączce do ginekologa wizyt się nie umawia, ponieważ o ile nie występują komplikacje, nie jest to zalecane ani konieczne.

Regularne kontrolne wizyty ginekologiczne dotyczą pań, które rozpoczęły współżycie seksualne i pierwsza taka wizyta powinna się odbyć w rok po rozpoczęciu współżycia. Natomiast w wypadku braku współżycia pierwszą kontrolną wizytę u ginekologa kobieta-dziewica powinna przejść w 25 roku życia. Takie kontrole powinny być rutyną i odbywać się raz w roku.

Najlepszym momentem na coroczną wizytę u ginekologa jest 3-5 dzień po miesiączce. Nie występuje wówczas krwawienie, a ponadto łatwiejsze staje się badanie ginekologiczne również w odniesieniu do badania USG. Występująca na tym etapie cienka warstwa błony śluzowej macicy umożliwia najlepszą ocenę narządu rodnego. Ponadto można również łatwo pobrać cytologię oraz przeprowadzić badanie piersi.

Wizyty u ginekologa poza rutynowymi

Wizyta rutynowa jest wizytą kontrolną, do której powinno dochodzić niezależnie od stanu zdrowia pacjentki. Do ginekologa ponadto kobieta powinna się zgłosić, jeżeli:

  • zamierza dobrać odpowiednią dla siebie antykoncepcję;
  • planuje zajść w ciążę;
  • nie może zajść w ciążę pomimo starań przez 12 miesięcy (przy regularnym współżyciu 2-3 i więcej razy w tygodniu);
  • będzie brakować miesiączki - 2-4 tygodnie po spóźniającej się miesiączce, czyli podejrzeniu zajścia w ciążę, a dalej kontrolne wizyty w trakcie ciąży już uzgodnione z lekarzem prowadzącym;
  • wystąpią niestandardowe objawy ze strony narządu rodnego. Mogą to być zaburzenia miesiączkowania objawiające się zbyt obfitymi, skąpymi albo nieregularnymi miesiączkami, nieprawidłowymi upławami, pieczeniem pochwy, bólami w okolicach podbrzusza niezwiązanymi z miesiączkowaniem, krwawieniami pomiędzy cyklami oraz po menopauzie i przy innych niepokojących kobietę objawach.

Powyższe dotyczy pacjentek współżyjących płciowo, natomiast dziewczyny poniżej 18. roku życia mogą również w razie potrzeby zgłosić się do ginekologa, chociaż powinien to być raczej ginekolog dziewczęcy. Na pewno trzeba to zrobić w wypadku nieprawidłowości w procesie dojrzewania. Przykładowo pierwsza miesiączka występująca przed ukończeniem 10. roku życia, czyli zbyt wcześnie albo niewystąpienie miesiączki w wieku powyżej 16. lat, a więc spóźniająca się pierwsza miesiączka.

Przygotowanie się do pierwszej wizyty u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa niewątpliwie wiąże się ze sporym stresem, kobiety mają również w związku z tą wizytą mnóstwo pytań. Kobiety najczęściej nurtuje zestaw poniższych pytań.

Czy na wizytę u ginekologa trzeba się jakoś wyjątkowo umyć?
Higiena jest jak najbardziej pożądana, ale ma to być higiena codzienna. Nadmierne stosowanie higieny nie jest natomiast wskazane, gdyż zachodzi obawa o zamaskowanie objawów, które często są czynnikiem skłaniającym kobietę do wizyty u ginekologa.

Czy w związku z nadchodzącą wizytą u ginekologa trzeba się ogolić?
Jest to uzależnione wyłącznie od tego, czy kobieta stosuje depilację okolic intymnych, czy nie. Naturalne owłosienie nie jest przeszkodą dla przeprowadzenia badania ginekologicznego.

Czy zalecane jest opróżnienie pęcherza moczowego przed wizytą u ginekologa?
Oddanie moczu przed wizytą u ginekologa jest zalecane. Ginekolog będzie mógł łatwiej zobrazować w USG struktury narządu rodnego, a i pacjentka nie będzie odczuwała dyskomfortu przy pełnym pęcherzu.

Czym jest USG ginekologiczne?
USG przezpochwowe jest obrazowym badaniem standardowym i przeprowadzać je należy przynajmniej raz na rok. USG przeprowadzane jest u pacjentki pozostającej w pozycji leżącej, chociaż zdarza się polecenie ginekologa o uniesienie bioder w celu lepszego uwidocznienia struktur znajdujących się w miednicy. Wówczas pacjentka zostaje poproszona o wsunięcie zwiniętych w pięści dłoni pod pośladki. Dalej ginekolog delikatnie wprowadza nawilżoną żelem podłużną sondę do pochwy i ocenia macicę oraz przydatki, czyli jajniki wraz z otoczeniem. USG pozwala na uwidocznienie takich nieprawidłowości jak torbiele jajnika czy zmiany błony śluzowej macicy. Jeżeli nie ma możliwości wykonania badania USG przezpochwowego, zostaje przeprowadzone USG przez powłoki brzuszne. Takie USG wykonywane jest także w wypadku ciąży (średnio i zaawansowanej). USG za pomocą sondy przez brzuch umożliwia zobrazowanie struktur płodu (obecnie dosyć popularne zdjęcia płodów pochodzą właśnie z takiego badania ultrasonografem), na ocenę łożyska oraz wód płodowych. Natomiast sonda przezpochwowa używana jest w wypadku kobiet ciężarnych dla zmierzenia długości kanału szyjki macicy.

Czy do ginekologa można przyjść z krwawieniem z dróg rodnych?
Gdy jest to krwawienie nieprawidłowe, należy zgłosić się z nim do ginekologa. Wizyta kontrolna powinna zostać natomiast przełożona do optymalnego okresu, czyli 3-5 dnia po ustaniu miesiączki.

Czy przed wizytą trzeba przerwać stosowanie globulek dopochwowych?
Gdy kobieta stosuje globulki, powinna tego zaprzestać na tydzień przed planowaną wizytą kontrolną. Wyjątkiem są kobiety w ciąży, które stosują dopochwowo progesteron oraz kobiety po menopauzie stosujące dopochwowo leki hormonalne przygotowujące do badania cytologicznego.

Czym jest badanie cytologiczne?
Jest to jedno z ważniejszych badań profilaktycznych, które są przeprowadzane w gabinecie ginekologicznym. Specjalną szczoteczką ginekolog pobiera wymaz z pochwowej części szyjki macicy, następnie próbka jest utrwalana i oglądana pod mikroskopem. Dzięki cytologii możliwe jest wczesne wykrycie raka szyjki macicy, a nawet stanów przed nowotworowych. Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca wykonywanie badań cytologicznych co trzy lata pomiędzy 25 a 59 rokiem życia. Jednakże według najnowszych rekomendacji naukowych zaleca się wykonywanie cytologii raz w roku od czasu rozpoczęcia aktywności seksualnej.

Jak się ubrać na wizytę u ginekologa?
Najlepiej włożyć spódnicę albo sukienkę, ułatwi to zdejmowanie bielizny przed przejściem do badania.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Początek to oczywiście wywiad lekarski, czyli rozmowa ginekologa z pacjentką. Kobieta pytana jest na początek o regularność i długość cykli miesiączkowych (przerw między miesiączkami), o długość miesiączek oraz o ewentualnie występujące i niepokojące pacjentkę symptomy. W dalszej kolejności padają pytania o przebyte operacje, o występujące choroby przewlekłe, a także występowanie takowych w najbliższej rodzinie i o przebyte ciąże, porody oraz ewentualne poronienia. Ginekolog może zapytać również o ewentualne uczulenia oraz o datę ostatnich badań, chociaż niekoniecznie, gdyż takowe informacje powinny być umieszczane na bieżąco w karcie pacjenta.

Kolejnym etapem jest prośba o przygotowanie się do badania. Odbywa się ono w pozycji półleżącej na specjalnym fotelu ginekologicznym. Konieczne jest rozebranie się pacjentki od pasa w dół i odbywa się to w przeznaczonym do tego miejscu. Niektóre gabinety udostępniają jednorazową spódniczkę, którą można założyć na czas przejścia z miejsca przygotowania do badania na fotel ginekologiczny.

U kobiet współżyjących seksualnie ginekolog na początku ogląda narządy płciowe zewnętrzne, a w dalszej kolejności zakładany jest wziernik do pochwy. To pozwala na ocenę stanu zdrowotnego szyjki macicy oraz ścian pochwy, a także umożliwia pobranie cytologii. Kolejne jest badanie dwuręczne - ginekolog wsuwa jeden albo dwa palce do pochwy aż dosięgnie nimi do szyjki macicy, w tym czasie drugą ręką delikatnie uciska podbrzusze. To badanie ma na celu ocenę położenia oraz wielkości macicy, a także wykryć ewentualne guzy w obrębie narządu rodnego, a także ich bolesność.

U dziewic badanie badanie ginekologiczne często dotyczy jedynie zewnętrznego obejrzenia narządu rodnego, a ewentualne badanie dwuręczne przeprowadzane jest albo przy użyciu bardzo wąskiego wziernika, albo w wypadku niemożności ze względu na kształt błony dziewiczej wykonywane jest przez odbyt.

Następnie wykonywane jest USG narządu rodnego. Najczęściej będzie to badanie przezpochwowe, a w II i III trymestrze ciąży lub w wyjątkowych sytuacjach będzie to USG przez powłoki brzuszne. Czasami po badaniach narządów rodnych lekarz ginekolog wykonuje również badanie piersi. Takie badanie może być dodatkowym elementem dla prawidłowej oceny zdrowia kobiety.

Na tym koniec badań podczas wizyty - dalej ginekolog już tylko podsumowuje pozyskane informacje, wyjaśnia pacjentce zaistniałe możliwe wątpliwości, a kończy wizytę zaleceniami oraz ewentualnie wypisaniem recepty.

Komentarze