Pierwsza miłość - czy zawsze musi być nieszczęśliwa?

Pierwsza miłośćPierwsza miłość to piękne uczucie: młody człowiek, który dopiero wchodzi w dorosłe życie, poznaje, czym jest bycie z drugim człowiekiem, poznaje też smak miłości. Jaka jest ta pierwsza miłość, czy to uczucie trwałe czy jednak skazane na niepowodzenie? Jak pomóc nastolatkowi, który pierwszy raz się zakochał i - bez względu na to, czy to uczucie jest dobrze czy źle ulokowane - oczekuje naszego wsparcia? Poniżej poradnik na temat pierwszej miłości: idealny dla każdego rodzica ale i młodego człowieka, który właśnie doświadcza tego uczucia.

Pierwsza miłość - co to tak naprawdę jest?

Pierwsza miłość, zwana również miłością szczenięcą, to nic innego jak młodzieńcze zakochanie. Dla dorosłych to nierzadko przelotna miłostka beztroskich i nieco naiwnych nastolatków, dla nich jednak - sprawa bardzo istotna, zarówno z punktu widzenia samego młodego człowieka, jak i rozwoju emocjonalnego. Pierwsza miłość ma w życiu młodego człowieka swoje zadanie, mimo tego, że wielu rodzicom może wydawać się stratą czasu. Psychologowie zapewniają: na pewno nią nie jest! Nie należy pod żadnym pozorem bagatelizować pierwszej miłości swojego dziecka, ale cieszyć się nią, nawet wtedy, gdy - niestety dla naszego dziecka - zakończy się złamanym sercem. Pierwsza miłość to ważny sprawdzian: sprawdzian znajomości samego siebie, swoich emocji, to cenna lekcja, w czasie której uczymy się być z drugim człowiekiem, okazywać mu uczucia. Pierwsza miłość to okazja do wyrażania emocji, do pójścia na kompromis, do czynienia pozytywnych zmian w sobie, np. zakochany chłopak zaczyna lepiej się uczyć, aby zaimponować ukochanej, a zakochana dziewczyna staje się bardziej śmiała i pewna siebie pod wpływem ukochanego. Niestety, bywa również gorzką lekcją, kiedy to uczymy się radzić sobie po rozstaniu i leczyć złamane serce, które jednak po pewnym czasie jest bardziej dojrzałe i mądre, co pozwoli nam w przyszłości dokonywać trafnych wyborów i dobrze lokować swoje uczucia.

Rodzaje pierwszej miłości

Istnieje kilka typów pierwszej miłości, zarówno ze szczęśliwym zakończeniem, jak i niestety złamanym sercem… Warto je poznać, każdy z nich bowiem niesie za sobą inne emocje i przeżycia.

Zakochanie jako pierwsza miłość
To oczywiście najpowszechniej zdarzająca się "odmiana" pierwszej miłości, zwykle występuje u osób młodych, w tym nastolatków, a nawet dzieci w wieku przedszkolnym. Nie należy bagatelizować takiego zakochania, a zawsze mieć czas wysłuchać dziecko. Niech opowiada nam o swojej miłości, ukochanej osobie, o swoich emocjach. W ten sposób - jak wspomniano wyżej - uczy się nie tylko drugiej osoby ale i samej siebie. Zakochanie może minąć po pewnym czasie (zwykle jest to czas kilku miesięcy) ale zdarza się i tak, że związek młodych ludzi przechodzi w kolejną fazę i zakochanie zamienia się w prawdziwe, dojrzałe uczucie, a zakochani decydują się być razem na dłużej. Z pewnością każdy z nas zna przynajmniej jedną parę, która zakochała się w sobie w czasie dzieciństwa i ich uczucie przetrwało: warto więc wierzyć w taką miłość i jej kibicować, zwłaszcza, jeśli dotyczy naszych dzieci, którym przecież życzymy jak najlepiej.

Platoniczna pierwsza miłość
Ten rodzaj pierwszej miłości to miłość nieodwzajemniona ale i… ukryta. Zakochana osoba nie przyznaje się drugiej, że się w niej zakochała, kocha w ukryciu i nie zawsze jest to miłość nieszczęśliwa. Czasami wystarczy kochać dla samego kochania, to uczucie daną osobę uskrzydla - nawet wtedy, gdy druga strona nie odwzajemnia jej miłości. Przykładem miłości platonicznej jest miłość do znanej osoby, np. aktora, gwiazdy muzyki ale i nauczyciela czy starszego kolegi/koleżanki.

Nieszczęśliwa pierwsza miłość
To niestety najbardziej nieprzyjemny rodzaj pierwszej miłości: miłość nieszczęśliwa, najczęściej nieodwzajemniona ale i miłość zakończona bolesnym rozstaniem, np. gdy nasz chłopak zostawił nas dla innej koleżanki itp. Każdy z nas życzyłby sobie, aby ta pierwsza miłość była wyjątkowa, kojarzyła się z czymś pięknym, z niesamowitymi przeżyciami… i właśnie tak trzeba ją zapamiętać nawet wtedy, gdy była nieszczęśliwa to i tak niosła naukę i masę dobrych wspomnień, które za kilka lat będziemy wspominać z sentymentem. Choć nastolatek ze złamanym sercem nie wybiega tak bardzo w przyszłość możemy jako rodzice i nauczyciele być spokojni: skutki nieszczęśliwej pierwszej miłości nie są groźne, rozpacz mija, na horyzoncie przecież czeka kolejna miłość, kolejne zauroczenie, kolejne silne emocje. Pamiętajmy jednak, że bardzo wrażliwe osoby mogą mieć trudności z poradzeniem sobie z negatywnymi emocjami po rozstaniu. W takim przypadku warto rozważyć spotkanie z psychologiem, aby uchronić dziecko przed wieloma negatywnymi konsekwencjami, z depresją na czele.

Może się nam zdarzyć jeden z nich lub kilka, może też być tak, że ta młodzieńcza, pierwsza miłość nie przyjdzie i zakochamy się dopiero w wieku dorosłym, kiedy to ta pierwsza miłość będzie jednocześnie tą jedyną, dojrzałą.

Kiedy spodziewać się pierwszej miłości?

Nie ma terminu, w jakim pierwsza miłość może wystąpić. Zwykle jednak pojawia się wieku nastoletnim. Możemy przypuszczać, że nasze dziecko zakocha się po raz pierwszy w wieku od około 12 do 18 roku życia, choć są to ramy bardzo ogólne.

Objawy zakochania u nastolatka

Jak poznać, że to pierwsza miłość? Objawy dla samego nastolatka i jego rodziny mogą być nieco różne w odbiorze. Zakochany nastolatek z pewnością zauważy, że:

  • ciągle myśli o danej osobie, są to myśli ciepłe, pozytywne;
  • w towarzystwie tej osoby czuje się niepewnie, jest zawstydzony, pocą mu się dłonie, plącze mu się język, jest onieśmielony i za wszelką cenę chce "dobrze wypaść";
  • gdy nie widzi tej osoby dłuższy czas, tęskni za nią, czeka na kolejne spotkanie, pisze SMS-y, dzwoni;
  • na samą myśl, że ta osoba mogłaby spotykać i zakochać się w kimś innym ogarnia nastolatka złość, smutek i inne bardzo silne emocje - jest o nią po prostu zazdrosny.

A Ciebie, Drogi Rodzicu, zastanowić powinno to, że:

  • twoje dziecko jest bardziej spokojne i zamyślone niż zwykle, dużo czasu spędza na rozmyślaniach;
  • zaczęło się inaczej ubierać, dbać o siebie;
  • uśmiecha się samo do Ciebie;
  • dużo czasu spędza z konkretną osobą, opowiada Ci o niej w samych superlatywach;
  • pisze dużo SMS-ów, rozmawia dużo przez telefon lub internet - zwykle z tą samą osobą;
  • zaczyna dużo mówić o miłości, zakochaniu, o przyszłości, pyta Cię o Twoją młodość, doświadczenia związane z pierwszą miłością itp.

Uważaj, wspomniane wyżej objawy mogą - ale nie muszą! - wiązać się z doświadczeniem przez Twoje dziecko pierwszej miłości. Paradoksalnie, mogą być również objawem trudności, jakie przeżywa Twój nastolatek (w tym nawet depresji czy anoreksji, np. zmiany w zachowaniu i sposobie ubierania się!), warto więc być wyczulonym i świadomym rodzicem, reagując adekwatnie na to, co dzieje się w życiu Twojego dziecka.

Moje dziecko jest zakochane: co robić? - porady dla rodziców

Już wiesz, że Twoje dziecko jest zakochane i nie wiesz, co dalej robić? Pociecha oczekuje od Ciebie wsparcia, porady, a Ty nie masz pojęcia, co robić? Spokojnie, pierwsza miłość to nie koniec świata, trzeba tylko odpowiednio do niej podejść. Poniżej kilka porad, które z pewnością będą dla Ciebie przydatne w obliczu spotkania z zakochaniem Twojego dziecka.

  1. Po pierwsze nigdy nie bagatelizuj pierwszej miłości swojego dziecka, nawet wtedy, gdy uważasz ją za przelotne uczucie. Dla Twojej pociechy to bardzo ważne, to dla niej w chwili obecnej cały świat, a ukochana osoba jest idealna i najważniejsza w życiu. Twoje zakochane dziecko nie myśli do końca rozsądnie: Ty musisz. Nie wyśmiewaj i nie bagatelizuj miłości ale i nie twórz wraz z dzieckiem scenariusza ślubu i wspólnego życia z jej pierwszym chłopakiem/dziewczyną.
  2. Traktuj miłość swojego dziecka jako cenną lekcję dla niego, rozmawiaj z dzieckiem, słuchaj tego, co ma do powiedzenia, staraj się doradzić zgodnie z własnym sumieniem, ale nigdy nie wtrącaj się w sprawy dziecka i jego miłości. Za to rozmawiaj z nim o miłości, tłumacz, jak jest ważna, mów, czym dla Ciebie jest miłość.
  3. Ucz dziecko właściwych zachowań: dbaj, by pamiętało o urodzinach ukochanej osoby, by dało jej drobiazg z okazji Walentynek (jeśli je obchodzicie), Dnia Kobiet, na święta czy w rocznicę poznania. Dbaj o to, by starało się pielęgnować związek, przy okazji pierwszej miłość postaraj się je nauczyć, że bycie razem to nie tylko przyjemności: pocałunki, randki, prezenty ale i obowiązki: dbanie o drugą osobę, opiekowanie się nią, np. gdy jest chora itp.
  4. Pierwsza miłość nie zawsze idzie w parze z pierwszym seksem, ale jeśli mamy do czynienia z nastolatkami, istnieje ryzyko, że zakochani będą chcieli przypieczętować swój związek… To czas na trudną, ale niezwykle ważną rozmowę z dzieckiem, rozmowę o seksie ale i o miłości i odpowiedzialności, którą to właśnie Ty, jako rodzic, musisz ze swoim dzieckiem odbyć.
  5. Wspieraj dziecko w przypadku kłótni z ukochaną osobą, naucz je, że miłość ma swoje blaski i ciebie, zachęcaj do pogodzenia się z sympatią, poleć, aby np. napisało list, jeśli obawia się spotkania w 4 oczy po trudnej wymianie zdań.
  6. Gdy miłość się zakończy, bez względu na jej finał, rozmawiaj z dzieckiem o tym, co się wydarzyło, wspieraj ale i zachęcaj do zauważenia w nieszczęśliwej miłości plusów. Uwrażliwiaj dziecko na to, że każda znajomość coś nam daje, czegoś nas uczy, zostawia nas może i obolałych emocjonalnie ale i silniejszych. Jeśli i Ty masz takie doświadczenia, podziel się nimi z dzieckiem, porozmawiajcie o emocjach. Jeśli dziecko cierpi z powodu nieszczęśliwej miłości możesz zabrać je na weekendowy wyjazd, do kina czy na pizzę. Uszanuj jednak jego chęć do cierpienia w samotności, daj dziecku się wypłakać, wyżalić, np. koleżance, unikaj nachalnego wsparcia, które w tym wypadku jest dla dziecka bardzo męczące, a nawet zawstydzające.

To moja pierwsza miłość: co robić? Porady dla młodych zakochanych

Czujesz, że to właśnie "to" uczucie? Ten chłopak albo ta dziewczyna sprawia, że szybciej bije Ci serce, pocą Ci się dłonie, nie potrafisz powiedzieć niczego sensownego w jej obecności…. Gratulacje, to właśnie są - wspomniane wcześniej - objawy zakochania! Co robić? Jeśli czujesz, że to miłość, zawalcz o ukochaną osobę, postaraj się ją sobą zainteresować, zaproponuj spotkanie, wyjście na kawę czy na spacer.

A co jeśli jesteście już razem, jesteś najszczęśliwszą osobą na świecie i… nie wiesz, co robić, aby tego nie zepsuć? Przede wszystkim codziennie dbaj o Wasz związek, bądźcie dla siebie dobrzy, a w Waszej relacji nie może zabraknąć trzech ważnych kwestii: szczerości, lojalności oraz wzajemnego szacunku. To podstawa, fundament, na jakim należy budować każdą relację.

Nie udało się… rozstanie, łzy, smutek, żal... Niestety, wiele pierwszych miłości tak właśnie się kończy. Nie chce Ci się żyć, to dla Ciebie koniec świata, już nigdy się nie zakochasz… Masz prawo do takich emocji i jest to zupełnie naturalne. Uwierz jednak, że za parę dni, miesięcy spojrzysz na to wszystko zupełnie inaczej. Daj sobie czas i pozwól osłabnąć tym emocjom. Wypłacz się mamie, wyżal najlepszemu przyjacielowi, pocierp w samotności. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z tym, co Cię spotkało, nie wstydź się prosić o pomoc, np. rodzica, wychowawcy czy nawet psychologa, który pomoże Ci uporządkować Twoje emocje. To nie wstyd, a troska o samego siebie, o swoje dobro, spokój i szczęście. Tylko w ten sposób "wyczyścisz" swoje serce z negatywnych emocji i przygotujesz je na kolejną miłość, bo przecież ona już niedługo nadejdzie, prawda?