Oświetlenie ogrodu: lampy LED, halogeny, lampy solarne

Oświetlenie ogroduZainstalowanie prostego oświetlenia LED lub solarnego w ogrodzie nie jest trudne. Możemy oczywiście zlecić jego montaż specjalistycznej firmie, ale przy odpowiednim zaplanowaniu prac i zachowaniu zasad bezpieczeństwa, bez problemu poradzimy sobie sami. Takie oświetlenie ogrodu działa na prostej instalacji niskonapięciowej lub wcale nie wymaga okablowania.

W przypadku oświetlenia ogrodowego nie sprawdzą się tradycyjne żarówki. Odpowiedniejsze będą halogeny lub żarówki typu LED, które zużywają bardzo niewielkie ilości energii elektrycznej, są łatwe w montażu i mają długą żywotność. Interesującym i bardzo popularnym rozwiązaniem są również lampy solarne, które są bardzo łatwe i wygodne w montażu, ponieważ nie wymagają podłączenia do przewodów zasilających.

Czy warto zakładać oświetlenie w ogrodzie?

Niewielkie punkty świetlne to bardzo efektowna dekoracja ogrodu. Dzięki delikatnemu rozświetleniu przestrzeni po zmroku w naszym ogrodzie będzie panował wyjątkowy romantyczny nastrój. Za pomocą pojedynczych punktów świetlnych możemy na przykład:

  • podświetlić rzeźby ogrodowe,
  • oświetlić oczko wodne,
  • wyeksponować fontannę,
  • podkreślić wyjątkowe okazy roślin,
  • zaznaczyć ścieżki w ogrodzie, co nie tylko pięknie wygląda, ale również znacznie ułatwia poruszanie się w ciemności.

Dzięki zamontowaniu lamp albo choćby niewielkich punktów świetlnych w sezonie letnim możemy cieszyć się długimi relaksującymi wieczorami przed domem, przy pysznym jedzeniu z grilla czy lampce wina. Subtelne oświetlenie sprawi, że nastrój wieczornych spotkań z rodziną i znajomymi będzie wyjątkowy.

Jednak oświetlenie ogrodowe pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również jest bardzo praktyczne i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w ogrodzie.

Rozświetlenie ciemnych zakątków ogrodu czy oświetlenie ścieżki lub chodnika prowadzącego od ogrodzenia do drzwi domu, jest niezbędne o każdej porze roku. Dzięki niemu bezpiecznie dotrzemy do domu bez ryzyka potknięcia się w ciemności i upadku. Zdecydowanie warto więc założyć oświetlenie, które zapewni nam dobrą widoczność, choćby w tym ważnym miejscu naszego ogrodu. Jest to szczególnie istotne, jeśli w domu są dzieci lub osoby starsze.

Nie bez znaczenia jest również to, że oświetlone ogrody znacznie rzadziej padają ofiarą włamywaczy.

Oświetlenie ogrodu - rozwiązania

Najczęściej zakładane w ogrodach systemy świetlne oparte są o halogeny oraz lampy LED. Oba rozwiązania są łatwe montażu, praktyczne i trwałe. Do ich instalacji wystarczy system niskonapięciowy. Przewodów elektrycznych nie trzeb prowadzić na dużej głębokości, a sam montaż całej instalacji jest na tyle prosty, że poradzimy sobie z nim samodzielnie.

Nowoczesne żarówki tych typów dają ładne jasne oświetlenie, zużywający przy tym bardzo niewiele energii elektrycznej. Ponadto zarówno halogeny, jak i LED-y są trwałe i mają długą żywotność. Bardzo rzadko zdarza się jakaś awaria, a żarówek nie będzie trzeba wymieniać przez co najmniej kilka lat.

Bardzo interesującym i zdecydowanie najłatwiejszym w montażu rozwiązaniem są lampy solarne. Są one niedrogie i dostępne w wielu wzorach oraz wielkościach. Ich ogromną zaletą jest to, że nie wymagają żadnego okablowania. Trzeba jednak pamiętać, że nie sprawdzą się one w bardzo zacienionych miejscach ogrodu, ponieważ niewielka ilość słońca w ciągu dnia nie wystarczy, aby w pełni się naładowały i wystarczająco intensywnie świeciły po zmroku.

Jeśli, koniecznie chcemy oświetlić cały ogród solarami, możemy oczywiście zamontować panel solarny, z którego będziemy zasilać punkty świetlenie. Z tym że takie rozwiązanie będzie się już wiązało z koniecznością pociągnięcia przewodów, co wymaga zdecydowanie większych nakładów pracy i jest bardziej kosztowne niż proste bezkablowe lampy solarne.

Rodzaje lamp ogrodowych

Z kolei, jeśli chodzi o wygląd punktów świetlnych, wybór jest ogromny. Najbardziej praktyczne i najładniejsze rodzaje lamp ogrodowych to:

Latarnie
Są to z reguły duże punkty świetlne, które zapewniają dobre oświetlenie na znacznej powierzchni ogrodu. Latarnie sprawdzą się w dużych ogrodach, które chcemy skutecznie rozwidnić wieczorami dla bezpieczeństwa. Jasne posesje skutecznie odstraszają włamywaczy. Ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się również przy wjeździe do garażu czy przy chodniku prowadzącym do domu.

Słupki
Niewielkie słupki nie zapewnią tak dużej ilości światła, jak latarnie, ale są wystarczające przy ścieżkach i chodnikach oraz na podjazdach i przy ogrodzeniach. Najwygodniejszym rozwiązaniem są niewymagające okablowania słupki solarne, które w razie potrzeby możemy z łatwością przenieść w inne miejsce ogrodu.

Oprawy najazdowe
Są to niewielkie punkty świetlne wpuszczane w nawierzchnię na przykład chodnika czy podjazdu. Zapewnią one wystarczającą widoczność podczas parkowania czy wjazdu do garażu, a także wieczornego spaceru po ogrodzie. Oprawy najazdowe są wytrzymałe dobrze zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Sprawdzą się więc niezależnie od pogody czy pory roku, a i napór kół samochodowych im niestraszny.

Reflektory
Różnej wielkości reflektory świetnie sprawdzą się, gdy chcemy oświetlić jakiś konkretny element dekoracyjny w ogrodzie na przykład rzeźbę. To również idealne rozwiązanie do rozświetlania fasady budynków.

Kinkiety
Płaskie lampy w postaci kinkietów montuje się na fasadach budynków. Możemy je założyć na ścianach domu, garażu czy budynku gospodarczego. Ułatwią one poruszanie się po zmroku wokół domu, a także skutecznie odstraszą włamywaczy w godzinach wieczornych i nocnych. Ten rodzaj lamp jest jednak nieco trudniejszy w montażu, ponieważ wymaga nie tylko estetycznego pociągnięcia instalacji zasilającej, tak aby nie była widoczna na elewacji budynku, ale też montażu samych punktów świetlnych na ścianie.

Przy zakupie punktów świetnych do naszego ogrody zwróćmy uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na ważne kwestie bezpieczeństwa. Lampy do użytku zewnętrznego powinny mieć odpowiednie wskaźniki szczelności. Zaliczamy do nich klasę ochronności mówiącą o stopniu izolacji urządzenia oraz stopień szczelności opraw. W przypadku tradycyjnych lamp ogrodowych klasa szczelności powinna wynosić II, a te służące do podświetlania instalacji wodnych (stawów, oczek wodnych, fontann) muszą być klasy III. Z kolei wskaźnik IP mówiący o szczelności opraw powinien wynosić odpowiednio 44 i 65.

Komentarze