Oświetlenie ledowe do kuchni

Oświetlona kuchniaKuchnia bez wątpienia jest miejscem, gdzie spędzamy czas na przygotowywaniu posiłków, zmywaniu czy wykonywaniu drobnych prac domowych. Jest to pomieszczenie specyficzne pod względem oświetleniowym, ponieważ zazwyczaj jest podzielone na kilka stref, z czego każda z nich wymaga odpowiednio dopasowanego oświetlenia. Aby je uzyskać, niezbędne będzie wydzielenie odpowiednich stref, a następnie dobranie adekwatnego źródła światła dla każdej z nich. Oświetlenie LED może okazać się tutaj największym sprzymierzeńcem, ponieważ daje ogromne możliwości aranżacyjne i funkcjonalne. Jakie oświetlenie LED wybrać do kuchni? Czym kierować się przy wyborze i na co zwrócić uwagę? Dowiedz się również, jakie oświetlenie powinno mieścić się w każdej strefie i jakie oprawy LED wybrać?

Oświetlenie LED - jak zaplanować?

Planując oświetlenie led kuchni, musimy pamiętać, że światło kategorycznie nie może powodować dyskomfortu i razić osoby pracujące w kuchni. Należy również unikać sytuacji, gdzie padający cień, zaburza miejsce pracy. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie nad roboczą strefą, świetlnej rampy z osłonką, która zapobiega niechcianemu rozproszeniu światła poza określoną powierzchnię. Wartym uwagi rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego mebli kuchennych, umieszczając oświetlenie pod nimi, a dokładnie na obszarze krawędzi przedniej szafek, osłaniając listwę w celu uniknięcia rozproszeń. Do tego przedsięwzięcia możemy skorzystać np. z taśmy led, świetlówek lub halogenowych żarówek. Warto jednak wybierać żarówki o barwie ciepłej i wysokim stopniu oddania barw, poprzez to przedmioty mieszczące się w kuchni będą mogły zachować naturalne kolory.

Żarówka LED

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.salonled.pl/pl/68-oswietlenie-kuchenne-led.

Oświetlenie ogólne

W kuchni elementarną kwestią jest dobranie oświetlenia ogólnego, które będzie jednolicie rozjaśniać wnętrze kuchni. W przypadku tego oświetlenia led, warto pamiętać, że nie powinno być zbyt jasne. Oświetlenie ogólne, zazwyczaj jest rozproszone, bądź daje oświetlenie dla mebli kuchennych i sprzętu poprzez wcześniejsze odbicie od sufitu. W ten sposób wyklucza pojawienie się cieni, uniemożliwiających komfortowe działanie w kuchni. Jako ogólne oświetlenie LED kuchni można zdecydować się na sufitowe oprawy rozpraszające światło, świetlówki o barwie światła bliskiej naturalnemu, halogeny na szynach bądź linkach, jak również oprawy sufitowe, montowane np. w podwieszanym suficie. Takie rozwiązania wpłyną nie tylko na funkcjonalność kuchni, ale również na względy estetyczne, gdyż dzięki temu kuchnia będzie sprawiać wrażenie wyższej i bardziej przestrzennej.

Oświetlenie witryn

Blat i stół

Jeżeli nasza kuchnia będzie mieć także strefę jadalnianą, warto w tym miejscu zadbać o zaciszne, kameralne oświetlenie, które nie będzie nadwyrężać oczu. Odrębne źródła światła warto zainstalować nad stołem, tak aby strumień padał na całą powierzchnię blatu, jednocześnie nie oślepiając osób, znajdujących się wokół stołu. Integralną kwestią jest prawidłowe oświetlenie roboczych przestrzeni, do której należą: kuchenka, blaty, zlew. Źródła światła LED, które znajdują się tutaj, powinny posiadać jasny, skupiony strumień. Przydatne w tym przypadku mogą okazać się oprawy podszafkowe, instalowane od spodu kuchennych szafek, bądź należycie wyciętych w nich otworach. Można wykorzystać do tego oprawy wyposażone w halogenowe żarówki (np. 20W), świetlówki (żarówki tradycyjne ulegają nadmiernemu przegrzewaniu). Odległość, jakiej nie należy przekraczać, jeśli chodzi o odstępy między punktami światła LED, jest równa 40-60 cm. Warto wcześniej upewnić się jaki rodzaj gwintu posiadają oprawy.

Oświetlenie pod szafkami

Co z dekoracyjnym oświetleniem?

Oświetlenie dekoracyjne tworzy swego rodzaju uzupełnienie dla całego systemu oświetlenia w kuchni. Jest to dosyć istotny element stosowany w aranżacji kuchennych wnętrz. Często wykorzystuje się go do podświetlania półek bądź szuflad, także tych wolno wiszących. Doskonale w tej roli sprawdzi się taśma LED, bądź żarówki LED. Kuchenna wyspa może zyskać ciekawe oświetlenie punktowe, dzięki diodom LED zamontowanym w suficie podwieszanym, bądź kuchennym okapie (oświetlenie działa w sposób niezależny od wyciągu). Jeśli nie mamy kuchennej wyspy, można zdecydować się na półkę podsufitową wyposażoną w halogenowe oświetlenie. Wówczas można podzielić przestrzeń kuchni na dwa bądź trzy obwody, co umożliwi włączanie oświetlenia stopniowo, według bieżących potrzeb.

Kuchnia z charakterem

Lampy LED mogą pełnić także dekoracyjną funkcję. W przypadku ogólnego oświetlenia, można pokusić się o montaż stropu świetlnego lub szyny, wyposażonej w lampki LED. Ciekawą koncepcją jest również umieszczenie kilku designerskich lamp w jednym rzędzie, tak aby tworzyły zgraną całość. W ten sposób oświetlimy wnętrze całej kuchni i podkreślimy jej charakter. W przypadku niskiej kuchni, dobrym rozwiązaniem będzie instalacja bocznego oświetlenia w postaci kinkietów bądź reflektorów, skierowanych ku górze. Wówczas strumień światła, który odbije się od sufitu, oświetli kuchnię, subtelnym cieniem eksponując walory kuchennego wyposażenia i dekoracji. Pomocne mogą okazać się taśmy led, instalowane od wewnątrz w szufladach (przejrzyste fronty), jak również podświetlenie kuchennych witryn.

Boczne oświetlenie w kuchni

Oświetlenie LED - dlaczego warto w kuchni?

Oświetlenie ledowe w kuchni stało się na przestrzeni ostatnich lat coraz popularniejsze. Zastosowanie diody LED jest niezastąpione jako oświetlenie blatu w strefie gdzie gotujemy i zmywamy. Oświetlenie LED prezentuje się bardzo efektownie, a w dodatku jest ono rozwiązaniem proekologicznym i energooszczędnym. Oświetlenie główne owszem, jest bardzo ważne, ale kiedy wykonując codzienne czynności w kuchni, będziemy stać odwróceni tyłem do niego, stworzymy cień, dlatego bardzo istotną kwestią jest zastosowanie taśmy LED jako oświetlenie blatu. Możemy to zrobić montując taśmy w aluminiowych profilach pod kuchennymi szafkami. Aby oświetlenie okazało się funkcjonalne, warto nabyć możliwie jak najjaśniejszy odcień taśmy, gdyż dzięki temu zyskamy intensywniejsze źródło światła.

LED w kuchni - co jeszcze musisz wiedzieć?

Sufity podwieszane z oświetleniem LED są bardzo popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym. Diody można zainstalować we wnęce sufitu, otrzymując interesujący efekt.

  • W kuchni warto zdecydować się na moduły liniowe, montowane przy pomocy paska samoprzylepnego, który generuje jeden określony kolor bądź kilka naprzemiennie.
  • Funkcjonalną opcją jest również instalacja listew LED w środku szuflad. Można posłużyć się modułami, w których uruchamia się światło wtedy, gdy szuflada zostaje odsunięta. Diody LED nie palą się więc cały czas, a jedynie w momencie gdy odsuwamy szufladę i wyjmujemy potrzebne przedmioty.
  • Istotnie ważną kwestią jest zastosowanie osłonnych kloszy, rozpraszających światło tak, aby nie powodować nieprzyjemnego dla oczu, odbijania się obrazu od powierzchni blatu.
  • Kuchnia powinna mieć także inne oświetleniowe oprawy, które będą rozjaśniać całe pomieszczenie. Jest to niezwykle ważne, szczególnie jeśli chodzi o zapobieganie tworzeniu się kontrastów pomiędzy blatami kuchennymi, (które są z reguły dosyć jasno oświetlone), a ich mniej oświetlonym otoczeniem.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrane oświetlenie LED może nadać kuchni, wyjątkowego charakteru, jednocześnie podkreślając każdą ze stref. Oświetlenie led akcentuje styl wnętrza i podkreśla jego design. Odpowiednio dobrana lampa w określonym stylu może również okazać się wspaniała ozdobą, która podbije serca domowników. Pamiętajmy jednak, że nowoczesna kuchnia łączy w sobie kilka źródeł światła, które tworzą jedną, współgrającą ze sobą całość.

Komentarze