Ogród a charakter człowieka

Ogród a charakter człowiekaPrzemyślane aranżacje ogrodów odzwierciedlają nasz charakter, styl życia, a nawet wiek. Odpowiadają potrzebom domowników i stanowią przykład doskonałej kompozycji. W takim ogrodzie nie może zabraknąć cieszącej oko roślinności, jak i przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku.

Przydomowe ogrody to nierzadko przykłady doskonale zaaranżowanej przestrzeni, przemyślanej i zaplanowanej w każdym detalu. Połączenie ze sobą wielu różnych elementów, które tworzą razem spójną i idealną pod względem wizualnym kompozycję, wymaga zarówno dużego zaangażowania, jak i wyobraźni, a nie rzadko stanowi ukoronowanie wieloletnich prac. Często jest też wypadkową małych ogrodowych sukcesów i porażek, jakie zdarzają się po drodze. Tymi nie trzeba się jednak przejmować, bo przecież nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. A w myśl zasady - praktyka czyni mistrza - warto tworzyć swoje kompozycje i uczyć się na własnych błędach, bo gdzieś na końcu tej drogi czeka wymarzona ogrodowa przestrzeń.

Indywidualny charakter ogrodu

Aranżując przestrzeń ogrodu, wielu z nas zrobi to w zupełnie odmienny, charakterystyczny dla siebie sposób. Wynika to nie tylko z innych gustów oraz zróżnicowanych umiejętności kształtowania przestrzeni, ale przede wszystkim z drzemiących w nas potrzeb. Rodziny z małymi dziećmi z pewnością pomyślą o wymarzonej przestrzeni dla swoich pociech; osoby starsze o wygodnym miejscu do wypoczynku i ewentualnie małym ogródku, w którym można oddawać się pracom w wolnych chwilach; osoby pragnące prywatności postarają się odizolować posesję od działek sąsiednich; a łaknący kontaktu z innymi ludźmi wręcz przeciwnie.

Trudno zatem doradzać komuś, co w jego ogrodzie znaleźć się powinno, a co nie. Każdy z nas wie przecież najlepiej, czego potrzebuje. Istnieją jednak pewne cechy wspólne, bez których trudno mówić o funkcjonalności ogrodu. I choćby w każdym przytoczonym powyżej przypadku elementy te miały wyglądać zupełnie inaczej, i tak warto zadbać o ich obecność. Mowa nie o czym innym niż o roślinności oraz małej, ogrodowej architekturze.

Wybór roślinności

Dla jednych osób ideał ogrodu stanowi bujna roślinność z bylinami i kwitnącymi kwiatami na czele, dla innych doskonała aranżacja to ta, z krótko przystrzyżonym trawnikiem. Czy któraś z tych wizji jest zła, czy nieodpowiednia? Zdecydowanie nie. Każda z nich odzwierciedla indywidualne potrzeby osób zamieszkujących na danej posesji. Warto jednak pamiętać, że nawet w przypadku trawnika, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. W przeciwnym razie zamiast estetycznej przestrzeni powstanie nieprzyjemny, zaniedbany ogród.

Sadzenie różnych rodzajów drzew, krzewów i krzewinek również wymaga rozwagi. Wiąże się bowiem z koniecznością poznania wymagań siedliskowych każdego gatunku. Warto wiedzieć, czy konkretny gatunek preferuje miejsca silnie nasłonecznione, czy może zacienione. Pamiętajmy też, że niektóre rośliny nie lubią sąsiedztwa innych. Przykłady takich ogrodowych zasad można tu mnożyć. Zanim zdecydujemy się na konkretne gatunki, dowiedzmy się też, z jak dużym nakładem pracy wiąże się ich uprawa, by upewnić się, że na pewno starczy nam na nią czasu.

Mała architektura

Przydomowa przestrzeń to także mała, ogrodowa architektura. Jeśli ogród ma służyć do wypoczynku, nie powinno w nim zabraknąć odpowiednio dobranych mebli. Ich wybór zależy od wielu różnych czynników. Najważniejszy z nich oczywiście potrzeby inwestora. Zależnie od tego, czy mieszka samotnie, czy też z rodziną, a także czy też duszą towarzystwa, czy też stara się od niego stronić w ogrodzie stanie niewielki stolik, który pomieści najwyżej dwie osoby, albo duży stół zdolny ugościć wiele ludzi. Ograniczeniem jest tu jednak przestrzeń ogrodu, która w niektórych przypadkach, pomimo szczerych chęci inwestora, uniemożliwia wstawienie dużego stołu i licznych krzeseł.

Ważną kwestią pozostaje wkomponowanie małej ogrodowej architektury w stylistykę ogrodu oraz obecnej na posesji zabudowy. Do wyboru inwestorów pozostają meble wykonane z różnych materiałów, które potrafią doskonale oddać charakter ogrodu nowoczesnego, romantycznego, a nawet utrzymanego w stylu japońskim.

Mała architektura to jednak nie tylko stoły i krzesła. Dla osób, które lubią poleniuchować, doskonałą alternatywą dla krzeseł są wygodne leżaki. Można na nich wygrzewać się w promieniach słońca i zapomnieć o całym świecie, a nawet uciąć sobie krótką drzemkę na świeżym powietrzu.

Dlatego, szukając inspiracji dla własnego ogrodu, należy przede wszystkim wsłuchać się we własne potrzeby. Zastanowić się nad tym, co dla nas jest najważniejsze, i w jakim ogrodzie poczujemy się najlepiej. Dopiero potem można szukać wzorców, szablonów i innych aranżacji, które posłużą za przykład dla naszego ogrodu.

Autor: www.bazkar.pl.

Komentarze