Sposoby na odświeżenie (renowację) mieszkania

Odświeżenie mieszkaniaWymiana mebli, parkietu, zmiana koloru farby na ścianach, inna tapeta, to bardzo dobre sposoby na dużą zmianę wyglądu danego wnętrza. Są to jednak zmiany, które wymagają dosyć dużego nakładu pracy i sporych kosztów. Raczej nie kupuje się też mebli z myślą, że np. za rok je wymienimy. Po roku nasze wymarzone meble nadal będą się nam podobać, ale po takim czasie możemy mieć już ochotę na pewne zmiany. Niekoniecznie małe. Czy to wszystko można ze sobą jakoś pogodzić? Oczywiście, że tak!

Odświeżenie mieszkania/wnętrza - porady

Nie trzeba zmieniać rzeczy podstawowych, by zupełnie zmienić wygląd i klimat pomieszczenia, wystarczy postawić na wymianę mniejszych i większych detali, które razem stanowią naprawdę dużą część wystroju mieszkania i mają na niego większy wpływ niż np. kolor ściany.

Narzuty, pokrowce i poduszki dekoracyjne

Kanapy i fotele to meble, które zajmują sporą przestrzeń, mają więc także duży wpływ na wygląd pokoju. W ich przypadku znaczącą zmianę uzyskamy poprzez narzuty i pokrowce w nowych kolorach lub wzorach, które sprawdzą się także jako sposoby na zamaskowanie zużycia obić tych mebli (np. przetarć, pęknięć, łuszczenia, plam, wyblaknięcia kolorów itp.) Dużo nowego klimatu wniosą też poduszki dekoracyjne i poszewki dekoracyjne. Szczególnie te ostatnie to bardzo szybki sposób na zmianę klimatu wnętrza, co przyda się np. podczas:

  • dziecięcych urodzin - poduszki z motywami bajkowymi,
  • Bożego Narodzenia - motywy zimowe,
  • walentynek - serduszka.

Obrazy, zdjęcia, tapety i zegary

Ściany są miejscem, na których może się zmieścić bardzo dużo różnych ozdób. Nie oznacza to jednak, że musi ich tam być bardzo dużo - może być dużo, jeśli mamy na to dobry pomysł. Zdecydowanie łatwiej będzie uzyskać odpowiedni efekt, gdy umieścimy je na ścianie z umiarem. Może to przykładowo być jeden duży obraz lub zestaw mniejszych obrazów. Czy to w formie zdjęć (np. naszych rodzinnych), czy też klasycznie rozumianych obrazów. Już sam sposób ich umieszczenia stworzy różny klimat. Czy zdecydujemy się na klasyczne ramy, nowocześnie wyglądające antyramy, a może nie umieścimy ich bezpośrednio na ścianie, a na zamontowanej na niej półce lub specjalnym wieszaku?

Można wspomóc się także tapetą, ale nie mówimy tu o tapetowaniu całej ściany, tylko o prostym nałożeniu ozdobnych fragmentów np. na znajdującą się już na ścianie tapetę lub farbę. Taki dodatek może być dodatkiem ekskluzywnym, jeśli zdecydujemy się np. na tapetę tekstylną, jednak nawet tapeta papierowa, z jej nieograniczoną możliwością wykonywania na niej przeróżnych kolorów i wzorów, także da spore możliwości.

W zasadzie formę ściennej ozdoby ogranicza tylko wyobraźnia i rodzaje materiałów. Zawsze warte rozważenia będzie umieszczenie ozdoby drewnianej lub drewnopodobnej, którą może być, chociażby zegar. Zegar to kolejna rzecz, która potrafi się wyróżnić i która występuje w tylu formach i kolorach (a także cenach), że dopasujemy ją bez problemu do każdego wnętrza.

Dywan lub wykładzina dywanowa

Nawet jeśli podłoga w pokoju jest wyłożona drewnianym parkietem lub panelami podłogowymi, to często znajduje się na niej również dywan lub wykładzina dywanowa. Oczywiście niekoniecznie na całej powierzchni, ale to i tak oznacza kolejną rzecz, która w pomieszczeniu jest bardzo widoczna. Równie bardzo widoczna będzie jej wymiana. Tak samo, jak w przypadku zestawu kanapa i fotele, tutaj także w grę wchodzi zmiana koloru i wzoru, a także zamaskowanie ewentualnego zużycia lub po prostu zabezpieczenie miejsc, które są na nie najbardziej narażone. Dodatkowo mamy tu możliwość ułożenia kilku fragmentów w różnych miejscach podłogi, czy nawet użycia różnej ich kolorystyki.

Zasłony, firany i karnisze

Kolejne duże (w przenośni i dosłownie) pole do popisu, to część okienna pomieszczenia. Tu zadania praktyczne, ale też ozdobne, spełniają firany i zasłony. Znowu mamy tutaj nieograniczony wybór kolorów i wzorów, a także możliwość szybkich ich zmian. Firany i zasłony dają więc nam podobne możliwości jak poduszki dekoracyjne i poszewki dekoracyjne. Ich barwy i wzory to jednak nie wszystko. Mogą one: mieć różną długość - sięgać od sufitu do podłogi, do parapetu lub połowy okna itp., posiadać różne kształty (wycięcia), być na różne sposoby upięte, a sposób upięcia sam w sobie może być ozdobą (ozdobne magnesy, pasy, wstążki). Różna może być także ich przezroczystość. Dostępne są także firany i zasłony z szalem. Elementami ozdobnymi są również karnisze, różnej konstrukcji, wykonane np. z drewna, chromowane, mosiężne itd. (lub wykonane w sposób imitujący te materiały).

Pozostałe dodatki

W zasadzie w każdym miejscu mieszkania możemy postawić jakąś ozdobę, która się wyróżni i ożywi wnętrze. Czy to będzie porcelana w witrynie, czy wazon na stole lub waza na podłodze itd. itp. Ich rodzajów wręcz nie sposób wymienić. Tutaj także (jak w przypadku ozdób na ścianach) nie należy przesadzać z ich ilością. Takie ozdoby na pewno nie mają przeszkadzać i przytłaczać reszty wystroju.

Dużo wniesie też zastosowanie nowego oświetlenia:

  • zamontowany na ścianie kinkiet,
  • dołożone oświetlenie punktowe,
  • lampa stołowa,
  • lampa podłogowa itp.,
  • ale też zmieniony abażur lub klosz.

Umiejętne operowanie możliwościami, jakie daje oświetlenie, na pewno stworzy niepowtarzalny klimat samo w sobie, ale też podkreśli ten już istniejący.

Ważnym dodatkiem będą także rośliny żywe i rośliny sztuczne, które są w stanie upiększyć każdy typ wystroju. Te drugie niekoniecznie muszą udawać te pierwsze, a być wykonane w sposób jak najbardziej ozdobny. Przykładem mogą być umieszczone w wazonie gałązki z liśćmi w srebrnym kolorze itp.

Dopasowanie elementów to podstawa

Wszystkie powyższe przedmioty/zmiany powinny do siebie pasować. Nie znaczy to, że muszą być jednakowe, mogą być dopasowane na zasadzie kontrastów, motywu przewodniego lub w jakikolwiek inny sposób. Nie mogą sprawiać wrażenia umieszczonych na siłę, bez pomysłu. Chociaż tak w zasadzie... nikt tu nam niczego przecież nie zabroni, bo to się ma podobać przede wszystkim nam.

Komentarze