Oczyszczanie organizmu z toksyn i złogów - głodówka i diety oczyszczające

Oczyszczanie organizmuKuracje oczyszczające organizm ze złogów i toksyn - głodówka, dieta zasadowa, diety jednostronne. Już średniowieczni filozofowie jak Hipokrates, Pitagoras czy Sokrates wychwalali zdrowotne oddziaływanie głodówki i wybranych diet na organizm człowieka.

Nie mieli oni w zanadrzu specjalistycznych opracowań klinicznych, a jedynie własne subiektywne spostrzeżenia, na podstawie których mogli stwierdzić skuteczność zalecanych przez siebie terapii.

W przeszłości kwestie żywieniowe zepchnięte były na margines. Z upływem lat wraz z rozwojem medycyny zaczęto stopniowo wiązać rozmaitość produktów żywieniowych z ich wpływem na występujące choroby.

Zaczęto poddawać analizie składniki odżywcze występujące w ogólnodostępnych produktach, a ich wynikami dzielono się z konsumentami. Wyniki badań żywności wzbudzają dość liczne kontrowersje w tym temacie. Nie tylko wśród konsumentów lecz jak łatwo się domyślić także wśród ogromnych koncernów żywieniowych. Wzrost przetwarzanej żywności, powodujący usuwanie z niej cennych dla organizmu mikroelementów, a także zubożenie gleb na których zostaje wytwarzana, powoduje iż w dużym stopniu spożywamy pokarm zawierający masę dodatków, pestycydów jak również toksyn i leków.

Ludność zamieszkująca w krajach wysoko rozwiniętych coraz częściej cierpi na liczne choroby degeneracyjne. Wzrost dostępności wysoko przetworzonej żywności m. in. w sieciach fast food spowodowało, iż coraz liczniej nie tylko starsi lecz także młodsi ludzie zaczynają cierpieć na choroby serca. Nawet zbilansowana dieta nie powoduje stuprocentowego zdrowia naszego organizmu. Liczne toksyny, jakie zawiera dzisiejsza żywność osadzają się w naszych jelitach, powodując pogorszenie się samopoczucia.

Stąd tak ważne jest abyśmy regularnie oczyszczali nasz organizm, pozwalając mu przywrócić pierwotny stan harmonii.

Sposoby oczyszczania organizmu z toksyn i złogów

Sposobów oczyszczania z toksyn i złogów jest kilka, mianowicie:

 1. Głodówka
 2. Dieta zasadowa
 3. Diety jednostronne / krótkotrwałe
 • Dieta serwatkowa
 • Dieta mleczna
 • Dieta ryżowa

Głodówka

Sama nazwa "głodówka" brzmi bardzo drastycznie. Pojęcie głodu zna każdy z nas. I nie chodzi tu o chroniczny głód spowodowany sytuacją materialną, lecz zwykłe prozaiczne uczucie jakie towarzyszy nam np. na długich wykładach czy nudnych przemowach. Każda matka, przynajmniej kilka razy w tygodniu słyszy po powrocie dziecka ze szkoły czy podwórka: jestem głodny.

Lecznicza głodówka powinna trwać określony czas. Do jej przeprowadzenia należy się wcześniej przygotować, jedząc dużo warzyw i owoców oraz pijąc bardzo dużo wody. Jedną z leczniczych głodówek jest tzw. kuracja Neera. Syrop Neera został opracowany przez szwajcarskich naukowców na bazie czystych syropów z klonu, palm Arenga, Kitul, Palmyra, Nipah oraz palm kokosowych (ulotka Neera). Napój sporządzony na bazie syropu zawiera niezbędne do funkcjonowania organizmu sole mineralne: potas, wapń, magnez, mangan, sód. Połączenie słodkiego syropu z cytryną, wodą oraz kajeńskim pieprzem przypomina smak lemoniady. Dzięki temu łatwo go spożyć. Dodatkowym atutem kuracji jest fakt, że można go pić za każdym razem gdy jesteśmy głodni. Zalecana przez producenta dzienna dawka to 7-8 szklanek napoju. Istotnym elementem jej stosowaniu jest picie lekkich herbatek przeczyszczających oraz soli himalajskiej bądź gorzkiej. Herbata przeczyszczająca ma za zadanie zmiękczyć złogi zalegające w jelitach a gorzka sól trwałe ich usunięcie.

Kuracja syropem powinna trwać od 1 do 10 dni, przy czym najbardziej optymalny czas to 10 dni. Jak zapewnia producent napoju po 3 dniach następuje usunięcie toksyn oraz odciążenie układu pokarmowego. Od 5 do 7 dni kuracja powinna spowodować wewnątrzkomórkowe oczyszczenie organizmu. Z kolei po 10 dniach stosowania ma nastąpić głębokie oczyszczenie i odmłodzenie organizmu.

Zalety kuracji:

 1. Smaczny napój, szczególnie dla osób które lubią słodki smak połączony z nutką pikantności.
 2. Picie napoju za każdym razem, gdy czujemy głód.
 3. Możliwość przygotowania syropu i zabrania go do pracy, bez konieczności zabierania wszystkich składników ze sobą. Przygotowany napój nie traci właściwości i nie trzeba go spożywać natychmiast po dodaniu składników ani przechowywać w specjalnych warunkach.
 4. Utrata wagi. Według zapewnień producenta w ciągu 10 dni kuracji możemy stracić nawet do 8 kilogramów. Oczywiście utrata wagi jest efektem ubocznym oczyszczania, a nie celem kuracji.

Wady:

 1. Bóle głowy występujące około drugiego dnia, spowodowane uwalnianiem się toksyn do krwi.
 2. Lekkie zawroty głowy i ogólne osłabienie utrzymujące się czasami do 3 dnia.
 3. Cena. Dość wygórowana jak za 1 litr, jednakże porównując koszt 10 dniowego żywienia z pewnością nie możemy narzekać.

Dieta zasadowa

Kolejnym sposobem na eliminacje toksyn z organizmu jest dieta zasadowa. Jedną z takich diet jest tzw. dieta Ring. Stworzona w Austrii, nazwę zyskała od góry u podnóża której znajdował się ośrodek uzdrowiskowy, w którym ją opracowano. Najważniejszym elementem tej diety, jest to, że wprowadza one niewielkie zmiany dla osób stosujących zalecaną normę żywieniową. Redukcja tychże zaleceń żywnościowych nie powoduje szoku dla organizmu, a pacjenci ją stosujący nie są narażeni na drastyczne zmiany w dotychczasowym życiu. Dieta zasadowa szczególnie zalecana jest osobom starszym. Wynika to z faktu, że wraz ze starzeniem się naszego organizmu praca jelit słabnie, a co za tym idzie może powodować dolegliwości nie tylko układu pokarmowego, lecz także innych narządów znajdujących się w ciele człowieka - starzenie się organizmu.

Dieta Ring oparta jest na produktach mleczno-roślinnych. Wyeliminowano z niej wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mięso czy ryby, jak również jaja. Jak wiemy, są to produkty o wysokiej kwasotwórczości. Dieta ta nie powoduje zakwaszenia tkanek, dzięki czemu jest szczególnie zalecana osobom, które mają problemy ze zwiększonym występowaniem kwasu moczowego we krwi. Co zatem wchodzi w skład diety Ring? Odpowiedź jest prosta: warzywa, owoce oraz ziarna. Aby odnieść sukces w jej stosowaniu należy stosować odpowiednie proporcje w/w produktów, mianowicie 70% warzyw i owoców do 30% ziaren. Pierwszy składnik neutralizuje kwasowość drugiego.

Zalety diety RING:

 1. Ograniczenie ilości spożywanych kalorii do bezpiecznego poziomu 1500. Dzięki czemu wraz z niewielkim wysiłkiem fizycznym chudniemy od 150 do 250 g dziennie.
 2. Brak towarzyszącego uczucia głodu, gdyż dieta bogata jest w substancje odżywcze.
 3. Można stosować ją dłuższy czas.
 4. Możliwość stosowania kilku wariantów diety:
 • dieta surówkowa Ring;
 • jednoczesne stosowanie diety Ring wraz z dietą serwatkową.

Wady:

 1. Konieczność zapoznania się z kwasowością oraz zasadowością produktów, w celu właściwego ich łączenia, jednakże wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie tabele a wtedy nie stanowi to już najmniejszego problemu.

Diety jednostronne / krótkotrwałe

Diety jednostronne czyli krótkotrwałe oparte są na jednym produkcie, w którym tkwi całe lecznicze źródło w/w kuracji. Terapeutyczne właściwości takiego sposobu oczyszczania oparte są na korzyściach płynących z zażywania danego produktu. Wśród jednostronnych diet wyróżniamy m. in.:

 • dietę serwatkową, której podstawą jest wypijanie jednego litra tego napoju dziennie a pozostałe 2 litry, które są zalecane zgodnie z dzienną racją płynów, jakie powinniśmy dostarczać organizmowi należy uzupełniać w postaci wody oraz różnych herbat ziołowych. Szczególnie wskazana dla osób cierpiących na zaparcia.
 • dietę mleczną, czyli kurację Karella (od nazwiska niemiecko-rosyjskiego lekarza). Polega na wypiciu pełnego litra mleka w odstępach czasowych, rozłożonych na 5 porcji. Dieta ta nie może być długotrwale stosowana jednakże jej zastosowanie wpływa korzystnie na przemianę materii oraz jelita. Niestety osoby z nietolerancją białka w mleku nie mogą jej stosować.
 • dietę ryżową, jak sama nazwa wskazuje prowadzimy na bazie gotowanego ryżu. Często stosowana jako jednodniowa kuracja wspomagająca układ krwionośny. Polecana również osobom mającym problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem.

Organizm każdego człowieka jest jedną wielką odrębnością biochemiczną. Nie sposób znaleźć jednego sposobu dla wszystkich na wyeliminowanie z organizmu trujących toksyn jakie spożywamy w ciągu swojej egzystencji. Warto jednak spróbować chociażby jednodniowej kuracji, w celu poprawy swojej witalności. Najważniejszą zasadą jest jednak aby każda kuracja oczyszczająca była podyktowana zdroworozsądkowymi zasadami, a nie próbą łatwego chudnięcia. Diety oczyszczające zostały tak skonstruowane aby maksymalnie wspomóc organizm w jego harmonijnym rytmie. Każdy człowiek ma inny metabolizm, potrzeby żywieniowe, a także styl życia.

Właściwie przeprowadzona kuracja oczyszczająca przynosi efekty w postaci:

 • wzrostu swojego poczucia wartości,
 • zmniejszenia dokuczliwości objawów chorobowych,
 • poprawy ogólnego samopoczucia.

Warto zatem przed rozpoczęciem kuracji wykonać profilaktyczne badania, chociażby w celu porównania wyników po zakończeniu kuracji.

Komentarze