Nienarodzone dziecko a rozwód - co warto wiedzieć

RozwódRozwód to trudna sytuacja dla małżonków, która może pojawić się w różnych momentach życia - niezależnie od stażu małżeństwa. Jedną z takich chwil jest rozwód w trakcie ciąży. Jak wygląda wtedy sytuacja od strony prawnej i kto powinien dostać opiekę nad (jeszcze nienarodzonym) dzieckiem?

Niepewność ojcostwa

Czasami małżonek dopiero po rozwodzie dowiaduje się o dziecku i jeśli wówczas chce zaprzeczyć swojemu ojcostwu musi złożyć odpowiedni wniosek w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o narodzinach dziecka.

Bywają jednak przypadki, że matka planuje ułożyć sobie życie z nowym mężczyzną, a dawnemu partnerowi zależy na tym, żeby dowiedzieć się, czy dziecko na pewno jest jego. Może wtedy powalczyć o decyzje w sądzie. To, że rodzice postanowili rozwieść się, nie oznacza zamkniętej sprawy i pozytywnego rozwiązania dla matki.

Domniemane pochodzenie dziecka a kodeks rodzinny

Polski kodeks rodzinny i opiekuńczy stwierdza, że "[…] obowiązuje domniemanie pochodzenie dziecka od męża matki". Dotyczy to dziecka, które urodziło się 300 dni od unieważnienia lub ustania małżeństwa. W przypadku, gdy dziecko przychodzi na świat w ciągu 300 dni od rozwodu - za ojca uznany jest były mąż. Trochę inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o separację. Owe 300 dni liczy się w chwili jej rozpoczęcia.

Sytuacja komplikuje się, gdy kobieta ponownie wyjdzie za mąż. W przypadku, gdy zrobi to w ciągu 300 dni - za ojca zostanie uznany jej nowy małżonek. Dzieje się to nawet w sytuacji, gdy nastąpi to parę dni po ślubie.

Domniemane pochodzenie dziecka - droga sądowa

Co w przypadku, gdy była żona nie wychodzi ponownie za mąż? Domniemanie pochodzenie dziecka można załatwić drogą sądową. Trzeba jednak spieszyć się i załatwić odpowiednie formalności. Matka musi złożyć pozew sześć miesięcy po urodzeniu dziecka.

Co ciekawe, jeśli sprawa nie została rozwiązana wcześniej, pozew może złożyć samo dziecko -jednak dopiero po osiągnięciu pełnoletności. Ma na to wówczas trzy lata.

Pozew to pismo, które wszczyna postępowanie procesowe. Lepiej mieć pewność złożenia takiego dokumentu, bo wiąże się z szeregiem istotnych zmian i stresujących momentów w życiu.

Nazwisko dziecka

Jeśli nienarodzone dziecko ma przejąć po rozwodzie nazwisko ojca, należy wykonać odpowiednie badania DNA w zakresie ojcostwa. Zazwyczaj nazwisko pochodzi od matki i jest to w Polsce dość powszechne zjawisko. Jeżeli byłe małżeństwo jest skore do współpracy to ustalane jest nazwisko dwuczłonowe. Jest to jednak rzadki przypadek, nie tylko z uwagi na brak porozumienia, ale też estetykę takiego zabiegu.

Fot: pixabay.com.

Komentarze