Mezoterapia mikroigłowa w domowym zaciszu - derma roller i dermapen

Mezoterapia mikroigłowaRóżnice pomiędzy tradycyjną mezoterapią stosowaną głównie przez dermatologów, a mezoterapią mikroigłową. Mezoterapia tradycyjna to mówiąc najprościej igła, strzykawka i odpowiedni preparat, który zostaje przez specjalistę wprowadzony podskórnie. Pozwala ona dostarczyć skórze za pomocą serii wstrzyknięć niezbędnych substancji odżywczych.

Wykorzystuje się różne koktajle witaminowe, w zależności od tego, na co chcemy zadziałać. Mogą to być produkty, które naszą skórę ujędrnią lub nawilżą, ale również takie, które pomogą nam zwalczyć przebarwienia lub rozstępy.

Jeżeli natomiast chodzi o mezoterapię mikroigłową, to tak naprawdę działamy tylko na powierzchni skóry, powodując jej mikrouszkodzenia, przy czym nie wprowadzamy w tym przypadku żadnego preparatu. Oczywiście po samym zabiegu możemy nałożyć preparat (kosmetyk), który ma o wiele większą siłę wnikania w głąb skóry, dzięki czemu efekt nałożenia będzie trwalszy.

Czym jest mezoterapia mikroigłowa?

Mezoterapia mikroigłowa to w dużym skrócie kontrolowane uszkodzenie skóry, czyli uszkadzamy naszą skórę w kontrolowany sposób, wywołując tym samym stan zapalny. Następnie pojawia się reakcja skóry, co oznacza, że dostaje ona informację, iż coś się stało, koncentruje swoje siły i stara się ją zregenerować, przez co zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg ten jest bardzo dobry dla osób, które mają problemy z utratą jędrności skóry np. na skutek starzenia się. Nie jest jednak możliwe usunięcie tą metodą zmarszczek głębokich i mimicznych. Spłyceniu ulegają jedynie drobne zmarszczki np. te znajdujące się w okolicach oczu czy na czole. Za pomocą mezoterapii mikroigłowej możliwa jest również redukcja przebarwień potrądzikowych, niewielkich blizn, a nawet rozstępów w początkowej fazie ich rozwoju.

Czy zabieg ten jest bolesny?

Uzależnione jest to od dwóch czynników: urządzenia, którym wykonujemy sam zabieg oraz głębokości działania. Jeżeli nie jesteśmy odporni na ból, to możemy przed zabiegiem zastosować specjalny krem znieczulający np. z lidokainą. Wystarczy nałożyć go odpowiednią warstwą na poddawany zabiegowi fragment skóry, przykryć folią i po kilkunastu minutach zetrzeć przykładowo płatkiem kosmetycznym.

Jakie są przeciwwskazania takiego zabiegu?

  • skóra bardzo wrażliwa, naczynkowa;
  • trądzik różowaty;
  • trądzik w aktywnej fazie (ropne wypryski);
  • problemy z krzepliwością krwi;
  • podejrzane znamiona.

Jak wygląda skóra po zabiegu?

Skóra po zabiegu mezoterapii mikroigłowej może być lekko zaróżowiona, opuchnięta, wyczuwalne może być pieczenie lub lekkie swędzenie. Po kilku dniach skóra staje się ściągnięta, delikatnie się łuszczy, pojawiają się suche skórki. Mogą wystąpić drobne krwawienia, natomiast nie powinno być żadnych siniaków ani popękanych naczynek. Jeżeli jednak by coś takiego wystąpiło, oznacza to, iż zabieg został wykonany w niewłaściwy sposób (zbyt głęboko) albo skóra po prostu się to tego nie nadaje.

Derma roller czy dermapen?

W przypadku derma rollera działamy manualnie, czyli przejeżdżamy rolką po naszej skórze. Ruchy powinny wyglądać następująco: najpierw góra-dół, następnie poziomo, a na samym końcu na skos. Ważne jest, by po samym zabiegu nie nakładać nic, co skórę zapycha, żadnych tłustych preparatów czy oleistych substancji. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym przypadku sera np. serum na przebarwienia, przeciwtrądzikowe, czy to z witaminą C. Minus rolki jest taki, że igiełki, które są na urządzeniu umieszczone, posiadają tylko jedną głębokość np. 0,5 mm, co dobrze może się sprawdzić w okolicach oczu, ale już na innych partiach nie przyniesie żadnych rezultatów. Oprócz tego po pewnym czasie urządzenie się stępi i konieczny będzie zakup kolejnego egzemplarza.

Natomiast dermapen to urządzenie z wymiennymi końcówkami. Raz kupione może być stosowane przez kilka osób, ponieważ końcówki są sterylnie zapakowane i mogą być wymieniane po każdym zabiegu. Dermapen ma możliwość ustawienia zarówno prędkości, jak i głębokości wnikania igieł. Jego największym minusem jest jednak cena, przewyższająca kilkukrotnie cenę derma rollera.

Obydwa przyrządy odróżnia przede wszystkim sposób nakłuwania skóry. Dermapen jest w stanie wykonać dużo więcej nakłuć niż rolka, a jego użycie jest mniej bolesne i daje dużo lepsze efekty.

Zabieg mezoterapii mikroigłowej za pomocą derma rollera lub dermapena możemy przeprowadzić w domowym zaciszu, pamiętając jednak o bezpieczeństwu. Jeśli jednak mamy jakieś obawy z tym związane to lepiej udać się na taki zabieg do profesjonalnego salonu kosmetycznego.

Komentarze