Metro, sklepy, park - co wpływa na wartość nieruchomości?

Wartość nieruchomościNa wartość nieruchomości wpływa cała masa czynników. Co ciekawe, to, co dla niektórych jest wadą budynku, dla innych będzie stanowić zaletę. Mowa tu między innymi o bliskości przedszkola czy szkoły lub węzłów komunikacyjnych. Poza oczywistymi cechami jak dogodna lokalizacja lub metraż mieszkania, na cenę lokum ma wpływ również szereg innych czynników. Co się liczy? Sprawdzamy!

Dobrze skomunikowane

Lokalizacja może mieć nawet ponad trzydziestoprocentowy udział w kreowaniu ceny mieszkania. W dużej mierze to ona decyduje o wyborze danej inwestycji i to na nią najczęściej zwracamy uwagę przy szukaniu idealnego M. Sprawdzamy oddalenie budynku od centrum miasta, to, jak dużo czasu zajmie nam dojazd do pracy czy odwiezienie dzieci do przedszkola lub szkoły. Bliskość węzłów komunikacyjnych jest również jednym z kluczowych elementów. Jak pokazują statystyki, mieszkania przy metrze w Warszawie osiągają ceny nawet o kilkanaście procent wyższe niż te, które nie leżą w sąsiedztwie żadnej stacji. Bliskość pociągu pozwala zrezygnować z dojazdów samochodem, które są nie tylko bardziej kosztowne, ale - ze względu na wszechobecne korki - zdecydowanie dłuższe. Mieszkania przy warszawskim metrze cieszą się największą popularnością wśród potencjalnych nabywców.

Usługi, sklepy, parki

Duży wpływ na cenę konkretnego lokum ma również jego otoczenie. Liczy się bliskość punktów usługowych, rozbudowana infrastruktura, tereny rekreacyjne nieopodal budynku. Im bardziej zadbana i elegancka okolica, tym wyższy koszt mieszkania. Nic dziwnego. Zabiegani i coraz bardziej skoncentrowani na pracy ludzie nie mają dzisiaj często czasu na długie wycieczki. Zależy im na tym, by wszelkie niezbędne usługi były w zasięgu ręki. Sklepy, fryzjer, gabinet kosmetyczny, weterynarz, przychodnia, a nawet kino - wszystkie one powinny znajdować się w odległości niedługiego spaceru od miejsca zamieszkania.

Coraz częściej znaczenie ma dla nas również estetyka okolicy. Tereny zielone, parki i place zabaw dla dzieci potrafią znacznie podnieść wartość nieruchomości. Im bardziej zadbane otoczenie, tym wyższy komfort życia w danym miejscu.

Co z tymi szkołami?

W zależności od konkretnych potrzeb i oczekiwań nabywców istotne są również takie cechy jak bliskość przedszkoli czy szkół. To, co dla jednych jest plusem lokalizacji, dla innych może się okazać zmorą. Młodzi rodzice często szukają budynków położonych możliwie najbliżej instytucji edukacyjnych dla ich dzieci. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu przy porannej bieganinie. Mieszkania w pobliżu szkół i przedszkoli są zwykle droższe od tych bardziej od nich oddalonych.

To dobre wieści dla nabywców, którzy cenią sobie ciszę i spokój. Mają oni szansę za niższą cenę kupić lokum usytuowane z dala od punktów edukacyjnych i żłobków, które - chcąc nie chcąc - wiążą się z dość wysokim poziomem hałasu. Jak widać, coś, co dla jednych jest zaletą, dla innych będzie wadą konkretnej nieruchomości. Dlatego tak istotne jest, byśmy zawsze wybierali świadomie - zgodnie z przekonaniami, potrzebami i z uwzględnieniem swoich planów na przyszłość.

Komentarze