Metody usuwania mięśniaków - tradycyjna operacja czy embolizacja?

Usuwanie mięśniakówMięśniaki są to łagodne guzy, pojawiające się w trzonie macicy. Mogą, występować pojedynczo lub po kilka, a nawet kilkanaście jednocześnie. Guzy te rosną stosunkowo wolno, ale zdarza się, że u kobiet zaniedbujących profilaktyczne wizyty u lekarza ginekologa przez dłuższy czas, potrafią osiągnąć pokaźne rozmiary.

Mięśniaki są chorobą, której etiologia nie jest całkowicie znana. Wiadomo, że znaczną rolę w ich powstawaniu odgrywają czynniki genetyczne oraz zaburzenia hormonalne. Choroba ta występuje najczęściej u kobiet w przedziale wiekowym od 35 do 50 lat. W okresie menopauzy, u kobiet chorujących na mięśniaki, już istniejące guzy nie powiększają się, a nowe nie powstają. Mięśniaki mogą, powodować znaczne dolegliwości takie jak ból brzucha, ból podczas stosunku, złe samopoczucie, krwawienia między miesiączkami, bardzo obfite i długie krwawienia miesiączkowe mogące, prowadzić do poważnej niedokrwistości. Jednak zdarza się również, zwłaszcza gdy mięśniaki są małe, że nie dają one żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo.

Kiedyś jedyną metodą leczenia mięśniaków, była wsparta leczeniem hormonalnym operacja. Dziś mamy do dyspozycji mniej inwazyjne nowoczesne metody leczenia tych guzów, takie jak embolizacja. Odpowiednią metodę leczenia dobierze lekarz na podstawie stopnia zaawansowania choroby, nasz ogólny stan zdrowia, wiek i to, czy planujemy jeszcze zajść w ciążę.

Zdarza się, że wykryte podczas profilaktycznej wizyty ginekologicznej mięśniaki są małe, nie dają żadnych dolegliwości i nie rosną. W takim przypadku lekarz zaleci jedynie uważną ich obserwację, wizyty kontrolne co 6 miesięcy, ewentualnie zleci terapię hormonalną. Jeżeli jednak guzki szybko rosną i powodują nieprzyjemne objawy, trzeba podjąć decyzję o ich usunięciu. Lekarz, po bardzo dokładnej diagnostyce, decyduje o sposobie usunięcia mięśniaków.

Zdarza się, że mimo najszczerszych chęci, ginekolog po prostu nie może, nam zaproponować ich usunięcia metodą embolizacji ze względu na ich lokalizację (kiedy na przykład są umiejscowione w śródbłonku macicy). Przeciwwskazaniem do embolizacji jest również otyłość, nadciśnienie tętnicze, zakrzepica, gorączka czy infekcja narządu rodnego. W takim przypadku konieczna jest klasyczna operacja. U kobiet, które jeszcze nie rodziły, usuwa się same guzy poprzez ich wyłuskanie z macicy. Nie daje to jednak gwarancji, że choroba nie powróci i w przyszłości nie pojawią się nowe zmiany. Natomiast u kobiet w wieku dojrzałym, które nie planują już zajścia w ciążę, w trakcie zabiegu usuwa się część lub całą macicę. Jeżeli mięśniaki są bardzo duże lub nietypowo umiejscowione operację przeprowadza się metodą tradycyjną, czyli przez nacięcie powłok brzusznych. Z kolei, jeśli guzy są pojedyncze i niewielkie stosuje się metodę laparoskopową.

Alternatywą do leczenia operacyjnego jest embolizacja. Metoda ta polega na wprowadzeniu do tętnic macicy leku powodującego zamknięcie naczyń krwionośnych, zaopatrujących mięśniaki w krew. Guz przestaje być odżywiany, staje się coraz mniejszy, a z czasem zupełnie zanika. Na wykonanie takiego zabiegu mają szanse kobiety w wieku rozrodczym, u których wielkość guzów nie przekracza 10 cm.

Zabieg embolizacji przeprowadza się po miesiączce, ale przed 14 dniem cyklu. Przed jego wykonaniem niezbędne jest przeprowadzenie takich badań jak USG trans waginalne, rezonans magnetyczny miednicy mniejszej oraz badanie stężenia wybranych hormonów we krwi. Sam zabieg trwa około 40 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Embolizację wykonuje się, wprowadzając do tętnicy, przez pachę lub pachwinę, cewnik, przez który lekarz podaje najpierw kontrast, a następnie preparat embolizacyjny. Środek ten powoduje, zamknięcie naczynia krwionośnego zaopatrującego mięśniaka w krew, a wraz z nią w składniki odżywcze. Może to być odczuwalne w czasie zabiegu jako lekki ból w podbrzuszu. Następnie cewnik jest usuwany z tętnicy. Po zabiegu, w miejscu wkłucia, zakładany jest opatrunek uciskowy. Jeżeli cewki wprowadzono przez pachę, czasowo unieruchomiona zostanie jedynie ręka, jeżeli wprowadzono go przez pachwinę, to konieczne będzie spokojne leżenie przez kilka godzin, bez poruszania nogą. Jeść i pić można już około 4 godziny po zabiegu. Pobyt w szpitalu po embolizacji zwykle trwa tylko jeden dzień, rzadko dwa. Efekty pojawiają się stopniowo. Pozbawione odżywienia guzy powoli zanikają. Zabieg jest bezpieczny i niesie za sobą zdecydowanie mniejsze ryzyko powikłań niż tradycyjna operacja. Ponadto nie zaburza gospodarki hormonalnej organizmu, po jego wykonaniu nadal istnieje szansa zajścia w ciążę. Klasyczna operacja, w przypadku której często usuwa się macicę, powoduje, natychmiastowe wejście w przedwczesną menopauzę.