Matowe paznokcie

Matowe paznokcieMatowe paznokcie stały się prawdziwym trendem i w najbliższych miesiącach będą królowały, wypierając te klasyczne w połysku, frencz i american nail, stempelki, a nawet pyłki i kryształki. Co takiego jest w matowym mani, że w zaledwie kilka sezonów pokonał klasyczny w połysku? Sprawdź, dlaczego coraz więcej kobiet decyduje się na hybrydowe pazurki w macie. Jakie są jego wady i zalety i jak zrobić matt nail w domu?

Eleganckie, piękne i odrobinę ekstrawaganckie zachwycają wykonaniem, satynowo matowym wykończeniem i zupełnie nowym podejściem do kolorystyki oraz zdobień. Matowe pazurki zrewolucjonizowały trendy w mani, stoją w kompletnej opozycji do tego, o czym uczyły się manikiurzystki. Są zupełnie różne od dotychczasowego pojęcia o pięknych zadbanych i zrobionych dłoniach. Przez długie dekady to właśnie blask był równie ważny, jak nie ważniejszy od koloru płytki i jej kształtu. Pamiętacie zachwyt nad pierwszymi hybrydami, obok ich trwałości, jako za główną zaletę wszyscy uważali połysk dużo większy niż przy tradycyjnych lakierach.

Wymagające matowe paznokcie

Po ponad dekadzie nasze serca skradł matowy mani, który przyciąga spojrzenia, wydobywa prawdziwą głębię koloru i sprawia, że nawet najbardziej niedorzeczne i kiczowate barwy zyskują elegancję. Nadaje naszym dłoniom ekskluzywnego looku. Takie pazurki można nosić jako dekorację i kontrast np. na jednym lub dwóch paznokciach, na wszystkich lub pod postacią matowego dekoru i zawsze wygląda równie uroczo.

Jednak jest pewien haczyk, nie każdy może mieć matt nail. Po pierwsze dlatego, że do takiego wykończenia konieczne jest wprost perfekcyjnie przygotowanie płytki. Nadanie szponkom odpowiedniego kształtu i co najważniejsze uzyskanie wprost idealnej krzywej C. A to dlatego, że matowa powierzchnia jest bezlitosna, uwydatnia i pokazuje wszystkie nawet najdrobniejsze niedoskonałości. To, co spokojnie mogłaś ukryć i zamaskować pod błyszczącym topem, na matowym mani jest widoczne ze zdwojoną siłą. Połyskująca powierzchnia odbija światło, które w każdym nawet najmniejszym wgnieceniu czy wybrzuszeniu błyszczy jeszcze bardziej maskując większość drobnych niedoskonałości. W przypadku matowego topu, od razu po jego nałożeniu już na pierwszy rzut oka możemy dostrzec wszystkie niedociągnięcia. Zatem jeśli sama robisz swoje paznokcie, na te z matowym wykończeniem możesz sobie pozwolić tylko pod warunkiem, że robisz hybrydy i żele po mistrzowsku. W przeciwnym razie szkoda twojego zachodu. Plusem jest fakt, że na matowy top wystarczy nałożyć ten nabłyszczający, żeby mani odzyskał blask. A to jest dobrą wiadomością, szczególnie jeśli poprzednie wykończenie nie dodało uroku twoim pazurkom.

Marmurowe matowe paznokcie
Marmurowe matowe paznokcie

Kolejna kwestia to trwałość takiego manicure i tutaj czeka nas niemiła niespodzianka. O ile top w połysku to gwarancja nieskazitelnego i trwałego mani na 3 - 4 tygodnie. To już ten w macie jest mniej trwały i ściera się na brzegach, zaczyna błyszczeć i odkrywa niezabezpieczony lakier. A ten jak wiadomo, nie jest odporny na uszkodzenia. I tutaj warto zastosować sprawdzony trik, którym są aż dwie warstwy topu. Pierwszy w połysku, a po jego utwardzeniu nakładamy ten matowy, który również należy utwardzić pod lampą. Ten trik zapewnia nam zabezpieczenie i porządne utrwalenie lakieru, wówczas mamy pewność, że lakier nie odpryśnie, nie zarysuje się i nasze pazurki przetrwają rekomendowane kilka tygodni.

Jak zrobić matowe paznokcie?

Sposobów na zrobienie matt nail jest kilka, od bardzo prostych, które można wykonać zarówno na lakierze hybrydowym, żelu akrylowym po te na zwykłej emalii z drogerii. W zależności od metody, którą wybierzemy, nasz mani będzie bardziej lub mniej trwały.

Jak zrobić matowe paznokcie hybrydowe?

Matowe hybrydy można bardzo łatwo zrobić za pomocą dedykowanego topu. Jednak zanim dojdziesz do wykończenia w macie, przed tobą długa droga.

1. Przygotuj płytkę paznokcia. Jednak uwaga, w tym wypadku wszystko musi wyglądać perfekcyjnie, konieczne będzie zastosowanie bazy i żelu samopoziomującego. Staranne ich opiłowanie i wyeliminowanie nawet mikroskopijnych wgłębień i wybrzuszeń. Na matowej powierzchni widoczny jest każdy, nawet najmniejszy defekt. Doskonałym sposobem będzie również pozostawienie na płytce niewielkiego odrostu, tak żeby żaden z produktów nie "zabrał" nawet najmniejszego pyłku ze skóry.

 • Bardzo dokładnie odsuń skórki,
 • Opracuj płytkę paznokcia,
 • nadaj jej odpowiednie kształt,
 • zadbaj o uzyskanie idealnej krzywej C,
 • Jeśli budowałaś paznokcia żelem, podczas matowienia płytki, pamiętaj, że nawet najmniejsza rysa czy dołek, będzie widoczny, kiedy mani będzie miał matowe wykończenie.

2. Zabezpiecz zmatowioną płytkę bazą, a następnie utwardź pod lampą.

3. Nałóż jedną lub dwie warstwy lakieru, w zależności od tego, jak dobrze produkt kryje, utwardzić pod lampą.

4. Matowy top nałóż na uprzednio utwardzony lakier. Czynność tą należy wykonywać bardzo starannie, ponieważ nawet niewielki ubytek zepsuje cały efekt.

Jak zrobić matowe paznokcie żelowe?

Paznokcie budowane z żelu również mogą mieć matowe wykończenie i tutaj sprawa jest znacznie łatwiejsza. Po pierwsze dlatego, że na żelowych pazurkach można zastosować zwykłą matową emalię do paznokci. A dlaczego? Ponieważ zmatowiony żel ma bardzo dobrą przyczepność, dlatego też można go pomalować klasyczną matową emalią bez utwardzania. Oczywiście efekt nie będzie tak spektakularny, jak po hybrydowym lakierze, ale kolor nie odpadnie. Inną możliwością jest zastosowanie hybrydowego zestawu do utwardzania. Wówczas wystarczy jedynie utwardzony lakier pociągnąć matowym topem. I to jest w zasadzie najłatwiejsza część zadania, ponieważ zbudowanie idealnej płytki z żelu jest niezwykle trudne.

Matowe paznokcie z dodatkiem srebra
Matowe paznokcie z dodatkiem srebra

Wiele pań, które przedłużają i robią to na papierowych szablonach, rezygnuje z mani w macie. I nie ma co się dziwić, tak idealne wyprofilowanie pazurka bez formy z krzywą C jest naprawdę trudne. Jeśli chcesz szybko, perfekcyjnie i w łatwy sposób wykonać paznokcie, które równie pięknie wyglądają w połysku, jak i w macie. Koniecznie wykonaj je na dedykowanych plastikowych formach. W tym celu zastosuj żel o konsystencji gęstego budyniu, twardsze te, których do takiego przedłużania stosują manikiurzystki, są trudne w obróbce. Natomiast po zastosowaniu slip żelu, jeśli nie masz wprawy, w nadbudowanych pazurkach mogą pojawić się pęcherzyki powietrza lub dołki, a żel może się rozwarstwić.

Natomiast ten o konsystencji gęstego budyniu bez problemu rozprowadza się na formie, którą potem nakłada się na naturalnego paznokcia. Nadmiar żelu ze skórek możesz usunąć czystym pędzelkiem lub drewnianym patyczkiem do skórek. Potem żel (razem z formą) utwardzamy, po wyjęciu spod lampy, formę zdejmujemy. Tak zbudowana płytka, jest gładka, ma odpowiedni kształt i nie wymaga pracochłonnego piłowania. Wystarczy ją zmatowić, a następnie nałożyć jedną cienką warstwę bazy jedną lub maksymalnie dwie cienkie warstwy lakieru. Na koniec aplikujemy jedną cienką warstwę matowego topu.

Jak zrobić matowe paznokcie pudrem?

Wśród produktów do matowego mani pojawił się dedykowany puder, który nakładamy bezpośrednio na żel. Zatem do tej metody należy wybrać żel budujący i żel nawierzchniowy samopoziomujący w kolorze, takim, w jakim ma być nasz mani. Jeśli masz już wprawę, możesz zaaplikować puder na żelu budującym. Puder nakładamy na warstwę dyspersyjną (wcieramy jak kolorowe pyłki). Na koniec utwardzamy i gotowe. Jednak uwaga, jak w każdej metodzie na idealny matowy nail i tutaj jest haczyk. Po pierwsze żel budujący należy aplikować metodą opisaną powyżej, za pomocą plastikowych form, lub starannie go spiłować nadając piękny kształt i równomierna gładką linię płytki. Spiłowany będzie pozbawiony warstwy dyspersyjnej, wówczas nie nakładamy pudru matującego na pierwszą warstwę żelu, lecz drugą. Aplikujemy ją, kiedy płytka jest już opracowana. Ma idealną krzywą C i pożądany kształt. W tym celu warto zastosować samopoziomujący żel w wybranym kolorze, który będzie jednocześnie pełnił funkcję lakieru. Większość takich pudrów nie trzeba odtłuszczać, ponieważ nie mają one warstwy dyspersyjnej. Jednak dopiero po przetarciu płytki cleanerem uzyskamy najlepszy efekt. Zaletą tej metody jest największa trwałość matu, nawet po kilku tygodniach paznokcie nie zaczynają się błyszczeć. Minusem, trzeba bardzo starannie go aplikować w przeciwnym razie, może on stworzyć na płytce zgrubienia, które będę szpecić nasz mani.

Patowe paznokcie ze złotym paskiem
Matowe paznokcie ze złotym paskiem

Jak zrobić matowe paznokcie bez dedykowanego topu?

Jeśli nie posiadasz dedykowanego topu typu mat, nic straconego, możesz taki efekt uzyskać, wykonując klasyczne hybrydowe pazurki. Po utwardzeniu topu w połysku (najlepiej jest nałożyć dwie, a nawet trzy cienkie warstwy). Następnie utwardzić każdą z osobna, a potem za pomocą bloku polerskiego, starannie zmatowić płytkę. Jednak uwaga, cała płytka powinna być równomiernie spolerowana, ze szczególną starannością. Należy to zrobić wokół skórek i na końcówkach, a także na linii włosa. Jeśli zostały zaaplikowane dwie warstwy topu, nie trzeba się obawiać, że wierzchnia warstwa nie zabezpieczy w dostatecznym stopniu lakieru.

Matowe paznokcie ombre
Matowe paznokcie ombre

Jak zrobić matowe paznokcie na klasycznym lakierze?

Efekt matu możesz uzyskać również na klasycznej emalii z drogerii. W tym celu możesz zastosować dedykowany top lub zastosować jeden z domowych sposobów na matowy manicure.

 1. Matowienie paznokci parą wodną. Pierwszym, który nie wymaga absolutnie żadnych dodatkowych produktów, jest suszenie mani nad parą. Oczywiście należy uważać, żeby się nie sparzyć i żeby do każdego z 10 paznokci ona dotarła. Proces suszenia będzie nieco dłuższy, ponieważ lakier nieutwardzany pod lampą, schnie w zimie, więc gorąca para wydłuży nieco ten proces, ale uzyskamy idealny mat.
 2. Soda oczyszczona na matowy manicure. Dosyp do zwykłego lakieru odrobinę sody oczyszczonej, a ona zmatowi go i sprawi, że na paznokciu będzie wyglądał idealnie. Jeśli nie chcesz zepsuć całego produktu, do wąskiej butelki, lub na osuszony korek np. z butelki po wodzie mineralnej przełóż około 10-12 kropli produktu, następnie dodaj odrobinę sody oczyszczonej, wymieszaj drewnianym patyczkiem do skórek lub wykałaczką. Warto pamiętać, że emalia powinna być przykryta np. folią aluminiową, w przeciwnym razie zgęstnieje, a na paznokciach powstaną smugi.
 3. Skrobia ziemniaczana lub budyń to kolejny sposób na matowe paznokcie, ale tylko w przypadku zwykłego lakieru. Dodaj jeden z tych produktów do lakieru, a ten stanie się matowy.

Jakie kolory najlepiej wyglądają na matowych paznokciach?

Te, które w połysku są mało atrakcyjne, kiczowate lub brakuje im elegancji, w macie rozkwitają, zyskują niebywały urok i stają bardzo efektowne. Najlepszym wyborem będzie:

 • Butelkowa zieleń, modna barwa, która w połysku nie wygląda najlepiej, ale za to matowy mani w tym odcieniu wygląda jak milion dolarów.
 • Czerń zyskuje niebywałą głębię, staje się elegancka niemal aksamitna, piękna i nie można od niej oderwać oczu. Można ją dodatkowo udekorować cyrkoniami lub złotym paskiem.
 • Chabrowy pozbawiony połysku z kiczowatego zamienia się w iście królewską barwę.
 • Indygo w stanie i macie staje się elegancki i urokliwy.
 • Żółty we wszystkich odcieniach od pastelowego po mocny słoneczny i neonowy
 • Pomarańczy, a także wszystkie neonowe barwy,
 • Szary od popielu po grafit
 • Błękity
 • Biel
 • Czerwień, prawdziwą królową matowego manicure jest czerwień od koralowej przez krwistą po bordo i burgund. Barwa ta w macie zyskuje niebywałą głębię, staje się wyjątkowo elegancka i seksowna.
Bordowe matowe paznokcie
Bordowe matowe paznokcie

Jak ozdobić matowe paznokcie?

Sposobów dekorację takich pazurków jest wiele, warto jednak pamiętać, jaki efekt chcieliśmy uzyskać i wybrać takie wzorki, które nie zdominują matowej płytki. Do najbardziej spektakularnych należą:

 1. 8 matowych paznokci i dwa po jednym na każdej dłoni ze złotym lub srebrnym, lub brokatowym pyłkiem w innym kolorze.
 2. Połyskujący pasek na matowym lakierze może on być w tym samym kolorze co reszta łydki lub w kontrastującym.
 3. Złotko na jednym paznokciu, które można pociągnąć top w połysku lub macie, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać.
 4. Cyrkonie na matowym mani to już iście królewski wzór, który wygląda elegancko i pięknie, ale jest wyjątkowo wymagający. Można je przykleić do gotowych pazurków lub zatopić w żelu i omijać podczas malowania.
 5. Matowe ombre na paznokciach, to już wzór, który powinien być wykonany bardzo starannie, ponieważ już sam mat jest mocnym akcentem, a cieniowanie koloru nie powinno go zdominować.
Matowe paznokcie ze złotym ombre
Matowe paznokcie ze złotym ombre

Jaki kształt matowych paznokci?

Od prostokątnych, przez zaokrąglone, szpiczaste, owalne, trumienki, sztylety i migdałki, każde z nich w matowym wykończeniu wyglądają pięknie. Jedyne, o czym warto pamiętać to grubość płytki paznokcia, a w zasadzie jej końcówki (tej części, która wyrasta poza opuszki palców). Powinny one być cienkie, subtelne i nie grubsze niż kartka papieru, ponieważ matowe wykończenie sprawia, że pazurki wyglądają na masywniejsze, niż są w rzeczywistości.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.