Materac jednoosobowy - jaki rozmiar materaca dla jednej osoby?

Materac jednoosobowySen jest jedną z najważniejszych czynności fizjologicznych. Bez niego nasz organizm nie może funkcjonować prawidłowo. Przed zakupem materaca sprawdzamy, z jakich materiałów jest on wykonany, czy zapewnia nam odpowiedni poziom komfortu oraz dopasowujemy stopień jego twardości do własnych potrzeb. Jednak oprócz tych czynników, równie ważny jest jego rozmiar. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jaki rozmiar materaca będzie najlepszy dla jednej osoby oraz na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę przy wyborze materaca dla singla! Sprawdź i dowiedz się więcej!

Jak dobrać rozmiar materaca dla jednej osoby?

Podobnie jak w przypadku materacy dwuosobowych, materace jednoosobowe występują w różnych rozmiarach. Wybierając materac do spania, należy wziąć pod uwagę wzrost oraz wagę użytkownika. Standardowa długość materaca dla osoby dorosłej to 200 centymetrów, jednakże uznaje się, że minimalna długość materaca powinna być o 15 centymetrów dłuższa niż wzrost człowieka. Jeśli mówimy o szerokości, to będzie ona uzależniona tego, czy często zmieniamy pozycję ciała podczas snu.

Materac jednoosobowy - jaki rozmiar wybrać?

Standardowe rozmiary materacy jednoosobowych zaczynają się od 80 centymetrów szerokości i mogą osiągać nawet 120 centymetrów, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by jedna osoba spała na materacu o szerokości 140 lub 160 centymetrów.

Dla nastolatków lub osób szczupłych o drobnej budowie ciała, które nie wiercą się w trakcie spania odpowiedni będzie materac 80x200, jednak znacznie wygodniejszy i praktyczniejszy będzie materac 90x200, który pozwoli efektywnie wypocząć i nabrać sił na kolejny dzień.

Osoby o masywniejszej budowie ciała będą wysypiać się na materacu o szerokości 100 lub nawet 120 centymetrów. Osoby, które w trakcie nocy przybierają wiele pozycji także mogą wybrać materac 100x200, który pozwoli na bardziej komfortowy odpoczynek.

Dla dzieci do piątego roku życia odpowiednie będą materace o rozmiarze 80x160, zaś siedmiolatek może z powodzeniem spać już na materacu dla dorosłych: 80x200 lub 90x200, z uwagi na szybki wzrost oraz rozwój dzieci w tym wieku. Materace o takich wymiarach zapewnią zdrowy i komfortowy sen oraz pozwolą zregenerować siły na nowe wyzwania, które przyniesie dzień.

Jaka powinna być wysokość materaca?

Wysokość materaca jest podobnie jak jego rozmiar, zależy od wagi użytkownika. Drugim czynnikiem jest oczywiście materiał, z którego został wykonany. Wysokość materaca jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju wypełnienia. Gama produktów jest bardzo szeroka - od materacy piankowych, przez materace sprężynowe aż po modele hybrydowe. Przyjęło się, że materac dla osoby dorosłej powinien mieć wysokość około 20 centymetrów. Zbyt wysoki materac, niedostosowany do masy ciała, może być za twardy bądź zbyt miękki, co znacząco wpłynie na komfort snu. Materace dla dzieci mają z reguły wysokość około 10 centymetrów.

Materac twardy czy miękki - jaki wybrać?

Twardość materaca dla jednej osoby jest przede wszystkim uzależniona od wagi użytkownika. W ofercie sklepów z materacami znajdziemy produkty, które są oznaczane symbolami: H1, H2, H3 oraz H4. Definiują one stopień twardości materacy, gdzie H1 oznacza materac miękki, dostosowany do osób o wadze poniżej 60 kilogramów, następnie H2, którego cechuje uniwersalna twardość. Będzie on odpowiedni dla osób o wadze pomiędzy 60 a 80 kilogramów. Stopnie H3 oraz H4 to materace zdecydowanie twardsze, wybierane przez osoby o większej masie oraz preferujące sztywne podłoże do snu.

Wybierając materac jednoosobowy, warto rozważyć kilka aspektów wpływających na jego funkcjonalność. Rozmiar materaca dopasowanego do naszych potrzeb będzie rzutował na jakość snu. Właściwa długość oraz szerokość materaca pozwoli na odpowiednią regenerację sił i znacząco wpłynie na poziom naszej energii o poranku.

Komentarze