Łupież - sprawdzone metody w walce z białym osadem

ŁupieżSwędzenie skóry głowy, podrażniony, czerwony skalp i białe płatki osadzające się na włosach. Jeżeli na co dzień borykasz się z takimi objawami, może to oznaczać, że posiadasz łupież. Uporczywe dolegliwości negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie, obniżają nastrój i nierzadko są powodem skrępowania. Łupież jest przewlekłą chorobą, która dotyka prawie połowę Polaków bez względu na wiek czy płeć. To złożony problem, spowodowany przez kilka czynników. W tym artykule dowiesz się, jak powstaje łupież i w jaki sposób sobie z nim skutecznie poradzić.

Przyczyny powstawania łupieżu

Powszechnie uważa się, że łupież dotyczy osób, które nie dbają odpowiednio o higienę osobistą. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, niemycie włosów przyczynia się do powstawania choroby, jednak nie stanowi jej przyczyny. Źródłem pojawienia się białego osadu są komórki grzybicze Malassezia, znajdujące się na naskórku każdego zdrowego człowieka. Ich działanie jest z pozoru pozytywne, jednak kiedy występują w zbyt dużej ilości, wywołują stany zapalne. Skóra, chcąc pozbyć się nadmiaru szkodliwych cząsteczek, zaczyna się złuszczać w bardzo szybkim tempie, co powoduje występowanie białych płatków. Problem łupieżu nasila nieodpowiednia pielęgnacja. Stosowanie odżywek do włosów, masek na skalp obciąża ujścia łojowe i zwiększa produkcję sebum. Działanie gorącego powietrza podrażnia i wysusza naskórek, podobnie jak produkty do stylizacji. Wbrew powszechnej opinii łupieżem nie można się zarazić. Choroba ta jednak ma charakter przewlekły i nasila się co jakiś czas, szczególnie w okresie zimowym, kiedy powietrze sprzyja wysuszaniu skóry głowy.

Jak dbać o skórę głowy z łupieżem?

Skóra głowy dotknięta przez problem łupieżu wymaga specjalnego traktowania. Zwykłe szampony i preparaty z drogerii mogą nie wystarczyć. Warto udać się do apteki po sprawdzony środek stworzony specjalnie do walki z tą chorobą. Doskonale sprawdzi się szampon przeciwłupieżowy Nizoral, który w swoim składzie posiada ketokonazol, składnik aktywnie oddziałujący na źródło problemu. Dodatkowo zaleca się wizytę u specjalisty od chorób skóry głowy, trychologa. Jest to osoba, która pomoże Ci określić typ łupieżu, z którym się zmagasz, wskaże przyczyny jego występowania i w razie potrzeby skieruje Cię do odpowiedniego lekarza medycyny. Co więcej, trycholog dopasuje indywidualną terapię w postaci zabiegów pielęgnacyjnych, pomagających w skutecznym zwalczeniu łupieżu. Walkę z chorobą można wspomóc domowymi sposobami. Płukanki z cytryny lub octu jabłkowego, naturalne maseczki z jogurtu bądź jajka doskonale odświeżą skórę głowy i oczyszczą je z nadmiaru sebum i białych płatków.

Dieta w czasie łupieżu

Na kondycję skóry głowy znacząco wpływa jakość spożywanego przez nas jedzenia. Jeżeli chcemy zabezpieczyć się przed łupieżem, bądź zminimalizować jego objawy należy zadbać o prawidłowy dobór składników odżywczych. Przede wszystkim z diety trzeba wyeliminować cukier prosty, gdyż jest to podstawowe źródło żywienia wszelkich grzybów. W czasie walki z łupieżem należy zrezygnować ze słodyczy, ale także soków, miodu czy dżemu. Co więcej, wskazane jest unikanie produktów przetworzonych, które zwiększają ryzyko alergii i przesuszenia skóry. Jeżeli borykasz się z problemem łupieżu, w Twojej diecie powinieneś zwrócić szczególną uwagę na obecność cynku. Jest to składnik, który znacząco wpływa na regenerację podrażnionego naskórka. Cynk możesz przyjmować zarówno w postaci tabletek, jak i naturalnych produktów, takich jak wątróbka oraz żółtka jaj. Kluczowym w zwalczeniu łupieżu jest również zadbanie o odpowiednią ilość witamin w jedzeniu. Witamina A, E i B, które naturalnie występują w jarmużu, pestkach nasion oraz drożdżach istotnie wpływają na kondycję skóry, minimalizując stany zapalne. Nie zapominaj o właściwym nawodnieniu organizmu. Dorosły człowiek powinien dziennie spożywać 2,5 litra wody. W czasie leczenia łupieżu odpowiednie nawodnienie ma kluczowe znaczenie w szybkim powrocie do zdrowia.

Komentarze