Aranżacja kuchni w stylu retro - jakie meble, wyposażenie, dodatki

Kuchnia retroKuchnia inspiracje retro. Inspirowaniem się stylem retro jest znów modne, co przejawia się nie tylko w modzie. Powracają oczywiście fasony i kolory modne dawniej, ale styl retro przenika również do wielu innych sfer, w tym do architektury wnętrz.

Bardzo modne jest obecnie stylizowanie pomieszczeń na minione stulecia, zwłaszcza łazienek, pokojów dziennych i kuchni. Te ostatnie wyjątkowo ciekawie prezentują się urządzone w stylu retro, co jest obecnie niezwykle popularne.

Brak pomysłu na kuchnię? Ponadczasowe retro będzie doskonałym rozwiązaniem.

Czym charakteryzuje się kuchnia retro?

Najprościej rzecz ujmując styl retro jest połączeniem sielankowego klimatu, prostoty oraz naturalnych dodatków. Kuchnie retro wyrażają z jednej strony tęsknotę do czasów minionych, a z drugiej poszanowanie dla tradycji i oprawienie jej w nowe ramy, łącząc ją z nowoczesnością.

W kuchniach retro obowiązuje kilka zasad.

Meble kuchenne retro

Po pierwsze: meble kuchenne. Powinny być proste, wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z drewna. Kolor drewna może być ciemny lub jasny. Doskonale sprawdzają się również meble białe lub pastelowe. Takie jasne kolory wspaniale wpisują się w stylistykę lat 50-tych, na czym bazuje styl retro. Jeśli chodzi o fasony mebli, to doskonale w ten styl wpisują się szafki proste, jak i stylizowane na meble z minionych stuleci, w tym piękne kredensy, szafy z przeszklonymi witrynami czy zabudowy, rodem z kuchni naszych babć. Warto sięgnąć również do stylu domów na amerykańskich przedmieściach.

Wyposażenie kuchni

Kolejną zasadą są elementy wyposażenia kuchni. Obejmują one sprzęt AGD, zarówno duży, jak i mały. Wspaniałym elementem kuchni retro może być stylizowana lodówka, kuchenka, zmywarka czy piekarnik. W stylowych obudowach dostępne są również niewielkie sprzęty AGD, w tym toster, mikrofalówka czy ekspres do kawy. To wspaniały sposób na połączenie tradycji z nowoczesnością.

Dodatki retro

Kolejna zasada obejmuje właściwy dobór dodatków do kuchni. To jedna z najprzyjemniejszych czynności podczas tworzenia aranżacji kuchni: wybieranie dekorów, pozwalających na stworzenie w tym pomieszczeniu niepowtarzanego klimatu. Doskonałym rozwiązaniem jest udanie się na targ staroci lub do antykwariatu. Można tam znaleźć szereg interesujących dodatków, pozwalających na ozdobienie kuchni. Rewelacyjne będą stare wagi kuchenne, butelki na mleko, stylizowane kubeczki czy deski do krojenia. Warto zainwestować również w stare radio z pokrętłami, aby stylizowana kuchnia była jeszcze bardziej wiarygodna. W klimat lat 50-tych oraz 60-tych doskonale wpisują się materiały w kratkę oraz groszki. Ten deseń pojawić się może na obrusach oraz ściereczkach kuchennych. Zdecydujmy się jednak na jeden motyw, aby nie przytłoczyć aranżacji nadmiarem dodatków.

Stylizacja retro jest doskonałym rozwiązaniem zarówno w przypadku kuchni przestronnych, stanowiących odrębne pomieszczenia, jak również kuchni w formie aneksu. Decydując się na tak ciekawą, stylizowaną kuchnię, starajmy się jednak, aby pasowała do reszty pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Kuchnie retro dobrze wyglądają w towarzystwie pomieszczeń zaaranżowanych w stylu klasycznym. Jeśli jednak chcemy postawić na nowoczesne retro, eksperymentujmy z duetem tradycji z nowoczesnością lub stylem skandynawskim. Połączenie stylu retro z nowoczesnymi sprzętami sprawi, że stworzymy ciekawą, niebanalną całość, co śmiało można połączyć z nowocześniejszym wystrojem pozostałych pomieszczeń. Z kolei styl skandynawski jest interesującym sposobem na retro minimalizm. Jak widać, inspirowanie się minionymi stuleciami daje wiele możliwości aranżacyjnych, co pozwala nam na dość swobodne bawienie się stylami i konwencjami podczas urządzania kuchni.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze