Karmienie piersią. Jak długo powinno trwać?

Karmienie niemowlakaKarmienie piersią to doskonały sposób na wspomaganie prawidłowego rozwoju swojego dziecka już od pierwszych dni życia. Nie jest to jednak proces, który należy do najłatwiejszych. Wiele mam zmaga się z dylematami, a także mitami na temat sposobów karmienia. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i kobieta zazwyczaj sama wie, co dla niej i jej dziecka będzie najlepsze. Istnieją jednak pewne ogólne fakty dotyczące karmienia piersią, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji.

Fazy karmienia piersią

Mleko matki to najlepszy i najprostszy sposób, aby dostarczyć dziecku wszystkich potrzebnych wartości odżywczych. Jednak jak długo karmić piersią? Powstało w tej kwestii wiele błędnych przekonań. Mitem jest opinia, że mleko z czasem staje się bezwartościowe. Faktem jest jednak, że jego skład zmienia się. Zmiany te jednak są ściśle dopasowane do potrzeb rozwijającego się niemowlaka. Fazy karmienia możemy podzielić na:

  • Mleko przedporodowe - może pojawić się już nawet w 16 tygodniu ciąży. Zawiera niewielkie ilości węglowodanów i tłuszczy.
  • Mleko wcześniacze - pojawia się w przypadku wcześniejszych narodzin. Zawiera dużo więcej kalorii oraz wartości odżywczych takich jak: żelazo, fosfor, potas, tłuszcz, magnez, których wcześniaki bardzo potrzebują.
  • Siara - występuje do około tygodnia po porodzie. Zawiera dużo przeciwciał oraz białka.
  • Mleko przejściowe - pojawia się między 7 a 14 dniem od narodzin. Zawiera dużo tłuszczów oraz laktozy.
  • Mleko dojrzałe - pojawia się około 2 tygodnie po porodzie. Zawiera najwięcej węglowodanów i tłuszczów.

Jak często karmić noworodka?

Noworodka w pierwszych tygodniach życia należy karmić zawsze, kiedy po prostu jest głodny. Karmienie na żądanie to sprawdzony sposób, który na początku może wynosić od 8 do 12 razy w ciągu dnia, a także 1-2 razy w nocy. Dlaczego noworodek powinien być karmiony w takim trybie? Ponieważ jego żołądek jest bardzo mały i nie jest w stanie zmieścić na raz większych ilości pokarmu. Dodatkowo częste karmienie od pierwszych chwil życia wpływa pozytywnie na ilość wytwarzanego pokarmu.

Ile powinno trwać karmienie piersią? Sposoby na wspomaganie laktacji

Światowa Organizacja Zdrowia konkretnie odpowiada na pytanie: jak długo karmić piersią? Karmienie jedynie mlekiem matki powinno trwać 6 miesięcy. Po upływie tego czasu do jadłospisu dziecka można powoli wprowadzać podstawowe pokarmy. Karmienie piersią z czasem staje się jedynie uzupełnieniem i może trwać do 2 roku życia. Więcej informacji tutaj.

Wiele kobiet zmaga się z problemami laktacyjnymi. Brak pokarmu może przydarzyć się każdej mamie, jednak nie należy się załamywać. Warto wiedzieć, że istnieją preparaty wspomagające laktację, które pozwalają kontrolować ten proces. Należy zadbać również o zbilansowaną dietę, spokój oraz ograniczyć źródła stresu.

Komentarze