Jakie są przyczyny guzowatości nosa, jak się objawia i leczy?

Guzowatość nosaGuzowatość nosa (rhinophyma) to łagodna zmiana w skórze nosa, objawiająca się przerostem wszystkich elementów nosa, powodując nieefektowny wygląd twarzy. Ponieważ wszystkie części skóry powiększają się, następuje również przerost rozmiaru i szerokości przewodów gruczołów łojowych. W przypadku tej choroby obserwuje się zwiększone wydzielanie sebum, łój gromadzi się w przewodach, rozkłada się, w wyniku, czego pojawia się nieprzyjemny zapach. Zwykle proste badanie dermatologiczne jest wystarczające, aby zdiagnozować guzowatość nosa.

Przyczyny guzowatości nosa

Guzowatość nosa jest naciekowym powikłaniem trądziku różowatego i jest częściej rozpoznawana u mężczyzn po czterdziestce. Etiologia choroby nie jest w pełni poznana, ale u osób, które mają skłonność do częstego przegrzania i hipotermii, narażone są na przebywanie środowisku gdzie występuje wysoka wilgotność lub nadmierna suchość, a także zakurzone powietrze, zwiększa się ryzyko jej wystąpienia. U osób z guzowatością nosa przeważnie występują choroby endokrynologiczne, zaburzenia hormonalne i choroby przewodu pokarmowego. Hipowitaminoza, stresujące sytuacje i błędy dietetyczne nie są same w sobie główną przyczyną, ale w połączeniu z powyższymi czynnikami zwiększają prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Nie ma bezpośredniego związku między guzowatością nosa a przewlekłym alkoholizmem, ale biorąc pod uwagę fakt, że choroby różnych narządów i układów łączą się z alkoholizmem, nadmierne spożycie napojów alkoholowych i rhinophyma są ze sobą ściśle powiązane. Wrodzone zmiany naczyniowe w skórze twarzy i transformacja wrodzona naczyń może powodować takie zmiany w skórze twarzy - dodaje Joanna Miś - kosmetolożka, redaktorka serwisu o urodzie - estetico.pl.

Objawy guzowatości nosa

W początkowej fazie (trądzik różowaty i rozszerzone naczynka) zmiany na nosie wyglądają jak narośl, jest to spowodowane przerostem skóry nosa. Guz może być pojedynczy lub w postaci węzłów, po czym rozpoznaje się guzowatość nosa. Ze względu na rozszerzone naczynia kolor guzów może zmieniać się od czerwonego do ciemnobrązowego i fioletowego.

Duże gruczoły łojowe i mieszki włosowe są zatkane keratyną, obszar dotknięty przez wydzielinę błony śluzowej nosa to limfatyczny międzypęcherzykowy naciek zapalny. Jeśli choroba postępuje, obserwuje się ziarniniaki i często gigantyczne gruczoły łojowe opróżniają się do normalnej zatoki. W przypadku guzowatości wyraźnie widać, że większość przerośniętej tkanki składa się z rozszerzonych naczyń o cienkich ścianach. Skóra jest bardziej podatna na rozwój nowotworów.

Diagnostyka w kierunku guzowatości nosa

Rozpoznanie jest zwykle stawiane przez dermatologa na podstawie oględzin, historii choroby i historii życia danej osoby. Po naciśnięciu z głęboko schowanych otworów uwalnia się biała, ciastowata wydzielina. Wyniki badania cytologicznego wydzieliny pozwalają na trafną diagnozę, mikroskopia ujawnia dużą liczbę komórek nabłonka, łoju, mikroflory saprofitycznej.

Leczenie guzowatości nosa

Metody terapeutyczne nie przynoszą efektów, dlatego stosuje się różne metody leczenia operacyjnego. Dermabrazja dotkniętego obszaru skóry z guzowatością daje dobre efekty przy niewielkim rozroście tkanki oraz w początkowych okresach choroby. Podskórne wycięcie przerośniętych tkanek nosa z założeniem szwów śródskórnych wskazane jest w przypadku głębokich zmian skórnych nosa oraz braku możliwości zastosowania innych metod chirurgicznego leczenia.

Laseroterapia w przypadku guzowatości nosa

Laseroterapia w trakcie leczenia pozwala na symulację zniekształconych kształtów nosa, czyli uzyskanie efektów estetycznych. Jeśli guzy obejmują mały obszar, wskazane jest laserowe usunięcie przerośniętej skóry właściwej. Proces tworzenia naskórka, następuje 7-10 dni po zabiegu. Metoda fal radiowych w leczeniu guzowatości nosa pozwala szybko i skutecznie wyeliminować wszelkie objawy oraz przywrócić kształt nosa. Przy takim leczeniu praktycznie nie ma utraty krwi, nie ma obrzęku, prawdopodobieństwo powikłań pooperacyjnych jest minimalne, a proces rehabilitacji jest krótkotrwały.

Czasami, przy wycinaniu warstw guza chorzy potrzebują operacji plastycznej nosa, aby przywrócić jego kształt i uzyskać estetyczny wygląd. Ale głównym punktem terapii jest częściowe usunięcie zmienionych zewnętrznie tkanek w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa nawrotu choroby. Przy prawidłowej operacji nawroty występują tylko u kilku procent pacjentów.

Podsumowanie

Choroby skóry nie są częstą przyczyną defektów estetycznych nosa, takich jak dziedziczenie czy urazy mechaniczne. Ale ich konsekwencje są nieprzyjemne. Guzowatość nosa to proces patologiczny, polegający na zgrubieniu i proliferacji tkanki włóknistej nosa, a także zwiększeniu porów i rozszerzeniu naczyń. Bez odpowiedniego leczenia guzy będą stopniowo powiększać się. W niektórych przypadkach schorzenie prowadzi do zaburzeń oddychania, a nawet zaburzeń widzenia. Ponadto duże narośle mogą znacznie deformować chrząstkę nosa. Nie ma konkretnego sposobu zapobiegania guzowatości nosa, ale leczenie trądziku różowatego w odpowiednim czasie zmniejsza ryzyko wystąpienia tej choroby. Po chirurgicznym leczeniu trzeba unikać nagłych zmian temperatury, przemyśleć dietę i w razie potrzeby zmienić pracę.

Komentarze