Jakie mamy rodzaje skóry, cery?

Rodzaje cery - rodzaje skóryJakie mamy rodzaje skóry / cery?

Istnieją trzy rodzaje skóry, każda z nich ma inne właściwości i inaczej reaguje na środki fizykochemiczne, są to:

  • cera normalna,
  • cera tłusta,
  • cera sucha.

Ostatnia, czwarta będzie połączeniem tłustej i suchej, czyli mieszana.

Poniżej przedstawiona jest specyfikacja poszczególnych rodzajów. Rozpoznanie rodzaju skóry jest ważne dla prawidłowego ocenienia zabiegu, który należy zastosować na skórę.

Skóra normalna

Skóra normalna - najczęściej występuje u dzieci, osób zdrowych i młodych. Rodzaj tej skóry cechuje się gładkością, jędrnością oraz prawidłowym napięciem. Tkanka tłuszczowa jest prawidłowej grubości, zaś naskórek łuszczy się w granicach fizjologicznych. Jasnoróżowe, matowe zabarwienie świadczy o prawidłowym rozwoju naczynek krwionośnych. Skóra jest podbudowana mięśniami, które zarysowują twarz. Ten rodzaj skóry jest tolerancyjny dla większości środków fizykochemicznych, dlatego np. podczas masażu można używać większości środków poślizgowych.

Skóra sucha

Skóra sucha (cera sucha) jest bardzo trudną w pielęgnacji, ponieważ ulega szybkiemu łuszczeniu się i pękaniu. Zawiera małą ilość wydzieliny gruczołów łojowych, które naturalnie odpowiadają za nawilżanie naszej skóry. Poprzez cienki naskórek, mogą pojawić się wcześnie zmarszczki - tendencja jest bardzo duża. Najczęściej występuje u osób w średnim oraz starszym wieku. Jest bardzo wrażliwa na wszelkie środki chemiczne (mydło, żele) oraz przede wszystkim atmosferę - zimą na mróz, latem na promienie słoneczne.

Skóra, cera tłusta

Skóra tłusta (cera tłusta) z kolei jest związana z nadmiernym produkowaniem łoju, który sprawia, że skóra taka ma odcień szarawy, błyszczy się i istnieje skłonność do powstawania pryszczy i trądziku. Skóra poprzez większą ilość tkanki tłuszczowej jest gruba, często zauważalne na niej są rozszerzone pory. Na tym typie skóry nie wykonuje się masażu - jedyną dozwoloną metodą jest metoda Jacqueta.

Skóra, cera mieszana

Skóra mieszana (cera mieszana) jak już wiadomo, skóra mieszana jest połączeniem dwóch skrajnych typów: tłustej i suchej. Niektóre obszary naszego ciała wykazują odmienne dla normalnej skóry właściwości. Najczęściej zdarza się, że w okolicy policzków, żuchwy oraz kończyn, stóp i rąk będzie zauważalna cera sucha. Zaś w środkowych częściach twarzy, na dekoldzie i grzbiecie tendencja do skóry tłustej. Jednakże, dla niektórych osób właściwości mogą wystąpić na odwrót.

Jak rozpoznaje się rodzaj skóry?

Badanie rodzaju cery wykonywane jest na kliku płaszczyznach: wizualnie, palpacyjnie i za pomocą przyrządów. Pierwsze wizualne spostrzeżenie powinno dotyczyć takich aspektów jak: bladość czy też zaczerwienienie skóry, nadmierna potliwość, stan naskórka, praca gruczołów łojowych. Poprzez dotyk bada się gładkość naskórka, elastyczność skóry, napięcie mięśni mimicznych oraz grubość fałdów skórno-tłuszczowych na skórze.

Badanie skóry za pomocą przyrządów

W badaniu przyrządowym wykorzystywane są:

  • ebumetr: służy do oceny aktywności gruczołów łojowych i stanu natłuszczenia skóry;
  • pehametr: służy do określenia pH skóry;
  • korneometr: służy do oceny nawilżenia skóry, poprzez zawartość wody w warstwie rogowej naskórka;
  • ewaporimetr: służy również do oceny poziomu nawilżenia skóry;
  • kutometr: ocenia stan elastyczności skóry;
  • meksametr: służy do pomiaru zabarwienia skóry, przebarwień czy powstawania rumienia;
  • profilometria, która jest badaniem określającym głębokość zmarszczek.

Komentarze