Jakie leki na opryszczkę ust? Krem, tabletki czy maść na opryszczkę?

OpryszczkaOpryszczka (zimno) na ustach to nie tylko problem estetyczny. To często bolesna zmiana, której towarzyszy zaczerwienienie, ból i mało atrakcyjne pęcherzyki na ustach i skórze wokół nich. Na opryszczkę wystarczy zachorować raz aby dolegliwość ta wracała nawet kilka razy w ciągu roku np. w stanach obniżonej odporności. Jeśli dokucza Ci (nawracająca) opryszczka i nie wiesz jaką wybrać maść, krem czy tabletki na opryszczkę - zapoznaj się z poniższym artykułem!

Czym jest opryszczka?

Opryszczka to choroba wirusowa, która atakuje niezależnie od wieku. Potocznie to tzw. zimno na ustach, które wywołane jest przez wirusa HSV1. Początkowe objawy opryszczki to mrowienie, kłucie czy pieczenie w okolicy ust. Kolejno występują bolesne pęcherzyki wypełnione płynem, w którym pełno jest wirusa HSV1. W wyniku rozdrapywania tych zmian z dużą łatwością dochodzi do rozsiewania wirusa i możliwości nadkażenia bakteryjnego. Nie należy zapominać, że opryszczka może wystąpić w okolicy narządów płciowych. Czynnikiem wyzwalającym opryszczkę u osoby, która już raz ją przechorowała jest np. stres, promieniowanie słoneczne, niska temperatura czy toczące się przeziębienie.

Skuteczny lek na opryszczkę

Czym powinien charakteryzować się lek na opryszczkę? Oprócz szybkiego działania powinien posiadać jak najmniej skutków ubocznych czy ograniczeń wiekowych. Wyróżniamy miejscowe i doustne leki na opryszczkę. W zależności od zapotrzebowania można stosować oddzielnie obie grupy leków lub łącznie w złożonej terapii walki z opryszczką.

Krem i maść na opryszczkę

Maść na opryszczkę zawiera najczęściej acyklowir, który jest lekiem przeciwwirusowym wykorzystywanym w leczeniu ospy wietrznej i półpaśca. Kremy z acyklowirem stosuje się kilka razy dziennie. Przed ich zastosowaniem warto dokładnie umyć ręce. Alternatywą dla miejscowego środka z acyklowirem są np. środki jak żel krzemowy lub kremy roślinne ze związkami o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym. W aptece znajdzie się również krem z denotywirem czy dokozanolem (odpowiednim dla kobiet ciężarnych).

Leki na opryszczkę

Tabletki na opryszczkę

W aptece najczęściej występują tabletki na opryszczkę z acyklowirem. Występują one w dawce 200 i 400 mg na tabletkę. Ich dawkowanie dla osoby dorosłej wygląda następująco: 200 mg kilka razy na dobę (pięć), co 4 godziny przez ok. 5 dni LUB 400 mg 2 razy na dobę, ale nie dłużej niż miesiąc bez konsultacji z lekarzem. Inną alternatywą są tabletki na opryszczkę zawierający pranobeks inozyny, który wykorzystuje się w leczeniu górnych dróg oddechowych, a także w łagodzeniu opryszczki skóry twarzy i warg wywołanych przez Herpes simplex. Lek dostępny jest w postaci tabletek lub syropu, który dawkuje się wg masy ciała. Osoba dorosła przykładowo 2 tabletki do 4 razy na dobę.

Inne preparaty i domowe sposoby na opryszczkę

Alternatywę dla środka jak maść na opryszczkę stanowi leczniczy plaster na opryszczkę, który izoluje wirusa i przyspiesza gojenie zmian wywołanych przez niego. Oprócz tego wykorzystuje się przeciwzapalne i osuszające właściwości maści cynkowej. Na domowej półce znajdziemy pastę do zębów, która spełni podobne funkcje. Nie należy zapominać o właściwościach leczniczych miodu, stąd znajdzie on wielu zwolenników do stosowania w okresie nie tylko opryszczki.

Leki na opryszczkę - przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Żadnego leku nie należy stosować w przypadku uczulenia na substancję czynną (np. acyklowir, pranobeks inozyny, denotywir, dokozanol w leczeniu opryszczki) lub którąkolwiek z pozostałych składników danego leku. Inne przeciwwskazania dla pranobeksu inozyny to np. napad dny moczanowej czy zwiększona ilość kwasu moczowego we krwi.

Ograniczeniem w stosowaniu jest niekiedy wiek i brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania do u młodzieży poniżej 12 lat. Niekiedy toczący się stan odwodnienia i/lub problemy z nerkami powodują, że dawka leków powinna być odpowiednio zmniejszona.

Wśród działań niepożądanych dla acyklowiru wymienia się mało swoiste reakcje jak bóle czy zawroty głowy. Rzadko występuje skutki uboczne to np. zaburzenia mowy, pobudzenie, anafilaksja. Dla preparatów miejscowych może pojawić się zaczerwienienie np. w przypadku nietolerancji któregoś ze składników.

Komentarze