Jaką pergolę wybrać do ogrodu?

Pergola metalowaUrządzając swój ogród warto stawiać na rozwiązania, które są jednocześnie funkcjonalne i urokliwe. Wśród nich wymienić możemy przede wszystkim pergole.

Te efektowne konstrukcje mają wiele zastosowań i mogą sprawić, że nasz ogród będzie prezentował się naprawdę doskonale. Sprawdźmy więc jaką pergolę wybrać do ogrodu oraz na co trzeba zwrócić uwagę by spełniła wszystkie nasze oczekiwania.

Po co mi pergola?

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad wyborem pergoli warto przypomnieć o tym, dlaczego warto mieć ją w swoim ogrodzie. Powodów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim jest to rozwiązanie, dzięki któremu możesz uprawiać różne rodzaje pnących roślin i kwiatów. Na pergoli doskonale rośnie bowiem zarówno pnąca róża, jak i winorośl. Kolejną zaletą pergoli są ich walory estetyczne. To proste rozwiązanie, które pozwoli ci ozdobić swój ogród. Warto jednak pamiętać również, że odpowiedni kształt i wymiar pergoli pozwoli ci stworzyć nie tylko dekorację, ale również idealne miejsce wypoczynku, w którym nie będzie ci przeszkadzał nadmiar słońca.

Pergola z drewna

Pergola z drewna stylizowana z obciążeniem w formie donicy

Czy fundament jest konieczny?

Decydując się na budowę pergoli musimy zastanowić się jakie wymiary ma mieć konstrukcja. Od tego zależy bowiem to, czy fundament będzie koniecznym elementem budowy. Tylko w przypadku niewielkich i lekkich metalowych konstrukcji możemy pozwolić sobie na ich wykonanie bez odpowiedniego usztywnienia w postaci fundamentu. W innym przypadku lepiej utwardzić i wyrównać teren.

Z czego powinny składać się pergole?

Dobra pergola, która będzie prezentować się doskonale przez długie lata powinna być wykonana z kilku elementów takich jak wytrzymałe, pionowe słupy, poziome belki, które łączą słupy ze sobą a także elementy poprzeczne i odciągi. Pamiętaj o tym, że nie należy rezygnować z żadnego z tych elementów, ponieważ wpływają one na stabilność konstrukcji. Dodatkowo, im więcej połączeń pomiędzy słupami a belkami tym pergola prezentuje się atrakcyjniej i daje roślinom więcej miejsca do rozwoju.

Pergola pojedyncza

Pergola pojedyncza

Jaki materiał wybrać?

Większość osób, które decydują się na budowę pergoli stawia na tradycyjne rozwiązania, czyli wybór twardych gatunków drewna, które charakteryzują się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Wśród nich wymienić możemy między innymi drewno sosnowe oraz świerkowe. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedyne rozwiązanie, które możemy zastosować. Obecnie modne są bowiem również nowoczesne pergole wykonane z stali nierdzewnej lub ocynkowanego żelaza. Poza tym możemy również zdecydować się na wykonanie betonowych lub kamiennych słupów, choć to rozwiązanie poleca się zwłaszcza w przypadku naprawdę dużych ogrodów i konstrukcji. Niemniej, każdy z nas może znaleźć coś dla siebie.

Pergola

Szpaler różany

Podsumowując, w dzisiejszych czasach możemy wybierać spośród wielu różnego rodzaju pergoli wykonanych nie tylko z drewna, ale również innych materiałów. Dzięki temu osiągnięcie spektakularnego efektu jest możliwe nawet w przypadku niewielkich ogrodów. Warto więc to wykorzystać.

Zdjęcia przedstawiają przykładowe pergole ze strony https://ogrodosfera.pl/pergole.

Komentarze