Jak żyć komfortowo i oszczędnie dzięki rozwiązaniom inteligentnego domu?

Dom inteligentnySmart Home - pojęcie, które wkracza do powszechnego użycia. Poznaj jego znaczenie i oblicza, a także znajdź odpowiednie rozwiązania dla siebie.

Czym jest dom inteligentny?

Smart Home to systemy rozwiązań, które zostały stworzone z myślą o tym, by wspierać komfort, ekologię i ekonomię naszego życia. Możliwości, jakie daje nam inteligentny dom, są nieograniczone, gdyż tego typu systemy są skalowalne. Oznacza to, że instalujemy jednostkę centralną (lub kilka różnych sterowników) i możemy w dowolny sposób adaptować kolejne urządzenia. Pamiętajmy o tym, że zmieniamy się w toku życia, więc tak samo powinny się zmieniać nasze wnętrza. Muszą one odpowiadać naszym aktualnym potrzebom i oczekiwaniom. Dlatego nie warto ograniczać się w kwestii rozwiązań smart, a być ciągle na bieżąco z nowinkami technicznymi. Smart Home jest sektorem, który bardzo mocno ewoluuje. Jeszcze dziesięć lat temu systemy smart ogrzewania, sterowania roletami, czy bezpieczeństwa należały do nieznanych rozwiązań. Nawet tak podstawowe w XXI wieku systemy jak inteligentne oświetlenie nie są jeszcze aż tak popularne. I to nie jest dobra wiadomość - bo pokazuje, że w gruncie rzeczy wciąż brakuje świadomych konsumentów. Smart Home pozwala na poprawę komfortu życia, jednak jest rozwiązaniem przede wszystkim stworzonym z myślą o ekologii i oszczędności.

Oszczędne życie z wykorzystaniem inteligentnego domu - czyli jak ekologia i ekonomia łączą się w całość

Systemy smart home pozwalają na ograniczenie zużycia prądu, poprzez dodawanie kolejnych urządzeń elektrycznych. Jak to jest możliwe? Wydatki za energię zawsze mogą zostać ograniczone poprzez odcięcie części sprzętów z codziennego użytku - jednak nie doszukujmy się w tym właściwej drogi. Chodzi o to, by nasz dom w najbardziej efektywny sposób zarządzał zasobami, którymi dysponuje. Kiedy nie potrzebujemy pełnego ogrzewania, ustala on taki tryb, żeby łatwo można było powrócić do optymalnej temperatury wnętrza, ale jednocześnie, żeby nie wymagało to ogromnych zasobów energetycznych. W przypadku smart oświetlenia, światło automatycznie może gasić się, gdy opuścimy dany pokój. Mało tego - nie ma ryzyka, że zostawimy zapaloną lampkę tuż przed długą podróżą. Systemy smart home pozwalają na znakomite zarządzanie energią, której konsumujemy mniej, a żyje nam się wygodniej. Ważnym aspektem jest tu wykorzystanie sprzętu wysokiej klasy energetycznej - urządzenia smart przeważnie są eko, bo zużywają mniej prądu na ten sam proces (np. smart żarówki LED vs tradycyjne żarówki).

Systemy smart home, na które warto zwrócić uwagę

W Polsce mamy łatwy dostęp do rozwiązań smart home. Z jednej strony ze względu na to, że jesteśmy atrakcyjnym rynkiem dla firm z zagranicy, ale także nad Wisłą działają różne marki, takie jak ZAMEL. W przypadku tej firmy warto szczególnie zwrócić uwagę na systemy takie jak:

  • EXTRA FREE - zarządzanie bezprzewodowe systemami smart home - czujniki, nadajniki, odbiorniki, gniazda zdalnie sterowane i wiele innych podstawowych systemów.
  • EXTRA - systemy zarządzania roletami, oświetleniem i podstawowymi funkcjami domu.
  • LEDIX - zaawansowane oświetlenie LED, które pozwala na poczynienie sporych oszczędności przy zachowaniu znakomitego klimatu wewnątrz pomieszczeń.
  • MATEC - nowoczesne systemy pozwalające na efektywne ogrzewanie w ekologicznym wydaniu.
  • GARDI - innowacyjne bezpieczeństwo, które opiera się o nowoczesne smart rozwiązania - kamery, alarmy, monitoring bezprzewodowego IP, etc.

Jeśli interesuje Cię instalacja podstawowych systemów smart home, warto zacząć od oświetlenia - to proste rozwiązanie, które nie wymaga większej ingerencji w budynek.

Komentarze