Jak zmienić swoje życie i stać się lepszym człowiekiem?

Zmiany na lepszeZapewne większość z nas chciałaby stać się jeszcze lepszym, ale wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście można stać się lepszą osobą, gdy jest się już dorosłym i w pełni ukształtowanym (przynajmniej tak nam się wydaje). Odpowiedź brzmi: tak.

Pytania pomagające zmienić swoje życie

Zawsze są sposoby, aby poprawiać się w wielu aspektach. Odpowiedź twierdząca prowadzi zatem do zadania sobie kolejnych pytań.

  • Jaki jest najlepszy sposób, aby stać się lepszą osobą?
  • Jakie podejście w tym kierunku będzie najlepsze?
  • Od czego zacząć?
  • Jakie aspekty siebie są najważniejsze?
  • Nad którymi warto się skupić i pracować?

Sposoby na zmianę swojego życia i stanie się lepszym człowiekiem

Mając na uwadze własne samopoczucie, ale także dobro innych osób, poznaj kilka najważniejszych sposobów, aby zmienić swoje życie i stać się lepszym człowiekiem.

Pozbądź się uczucia gniewu

Wszyscy doświadczamy uczucia gniewu w naszym życiu. Jednak niekontrolowana złość może powodować problemy w naszych relacjach, a nawet w naszym zdrowiu. Wszystko to może prowadzić do zwiększenia poziomu stresu i dodatkowych problemów, które skomplikują życie własne oraz osób wokół nas, co z pewnością uniemożliwi nam bycie w 100-stu procentach sobą - dlatego nauka radzenia sobie z gniewem i ostatecznie pozbycia się złości jest tak ważna, w stawaniu się lepszą osobą.

Pozbycie się emocji gniewu nie zawsze jest łatwym procesem. Pierwszym krokiem powinno być zdobycie wiedzy o tym jak złość rozpoznać i uzyskanie wskazówek, co robić, w momencie kiedy już odczuwasz tę negatywną emocję, powstającą z jakiegoś powodu w określonych sytuacjach lub ogólnie w życiu.

Rozpoznanie uczucia złości staje się dość proste, kiedy zaczniesz kontrolować momenty, w jakich czujesz się zdenerwowany. Kiedy pojawi się gniew postaraj się poradzić sobie z tym uczuciem akceptując je, zamiast mu zaprzeczać i zanim zaczniesz atakować innych, wybierając napaść i agresję jako sposób radzenia sobie z tym negatywnym uczuciem. Skoncentruj się na tym, aby dostrzec ten moment, w którym czujesz złość i dlaczego jesteś zły (co wywołało gniew). Pamiętaj, że istnieje różnica między uczuciem złości a działaniem na jego podstawie.

Możesz zmienić swoje przekonania na temat tego, co Cię denerwuje. To naprawdę może zadziałać, jeśli zastanowisz się nad genezą powstania gniewu w określonej sytuacji. Być może istnieją rzeczy i okoliczności zachowań ludzkich o których nie wiesz, a wywołują w Tobie powstanie negatywnych emocji.

Gniew jako przeszkoda na lepsze życie

Pomyśl sobie, że być może osoba, która wymusiła Ci dzisiaj pierwszeństwo na drodze w czasie podróży do pracy, była rozproszona przez jakieś trudne zdarzenie, które właśnie wydarzyło się jej życiu. Jeśli twój przyjaciel jest dla Ciebie niemiły, zapytaj go, jak się czuje i jak minął mu dzień. Dowiedz się, czy są inne rzeczy, o których nie wiesz, a które go denerwują, co przekłada się również na Waszą relację.

Możesz także skupić się na tym, czym są Twoje "emocjonalne wyzwalacze złości" i eliminować je, tak często jak to tylko możliwe. Na przykład, jeśli poczujesz frustrację i złość, w chwili kiedy się spieszysz, zastanów się nad zorganizowaniem większej ilości miejsca w swoim harmonogramie dnia (nawet jeśli będzie to oznaczać mówienie "nie" Twoim znajomym). Postaraj się wyeliminować frustrujący pośpiech jako ten czynnik wyzwalający negatywne emocje. Jeśli jakaś osoba z Twojego otoczenia Cię denerwuje, spróbuj ograniczyć jej rolę w swoim życiu, w przypadku gdyby wcześniej nie udało Ci się z nią o tym porozmawiać i wyjaśnić drażliwych kwestii.

Ważne jest również, aby nauczyć się pozbywać się urazy i złości pozostałej z dnia poprzedniego. Nie budź się i nie witaj dnia z uczuciem gniewu, z poprzedniej nocy. Możesz temu zapobiec. Skoncentruj się na przebaczeniu, nawet jeśli oznacza to, że pozwalasz komuś, kto Cię skrzywdził, w dalszym ciągu odgrywać ważną rolę w Twoim życiu. Stanie się to dużo łatwiejsze, kiedy nie będziesz rozmyślał i nie będziesz wracał pamięcią do przeszłości oraz sytuacji lub słów, którymi dana osoba wywołała u Ciebie negatywne emocje. Pozostawaj w teraźniejszości (w tu i teraz) tak długo, jak to tylko możliwe.

Praktykowanie środków odprężających, takich jak medytacja, może również pomóc w uwolnieniu się od złości. Podczas medytacji skoncentruj się na uwolnieniu blokady, którą może mieć na Tobie przeszłość. Skoncentruj się na chwili obecnej, a unikniesz ruminacji (obsesyjne myśli, charakteryzujące się ciągłymi wątpliwościami co do wykonanych czynności) i łatwiej będzie Ci pozostać we właściwym miejscu i emocjach.

Wspieraj innych

Pomaganie innym może wydawać się oczywistą drogą do stania się lepszą osobą. Często myślimy o "dobrych ludziach" jako o tych, którzy są gotowi poświęcić się dla innych. To właśnie w wielu przekonaniach czyni człowieka "dobrym". Jednak dobre uczynki mogą również uczynić nas lepszymi ludźmi ze względu na związek między altruizmem a dobrostanem emocjonalnym.

Na podstawie przeprowadzonych badań okazało się, że lepiej jest dawać aniżeli otrzymywać. Dlatego chociaż możesz czuć się lekko zdezorientowany, niesieniem pomocy innym, gdy nie jest im to absolutnie potrzebne, rozszerzenie zdolności skupiania się na potrzebach innych może naprawdę Ci pomóc. To prawda: altruizm jest nagrodą samą w sobie i może faktycznie pomóc złagodzić stres. Według badań dawanie i otrzymywanie jest lepsze niż otrzymywanie - pamiętaj o tym. Altruizm zatem jest ważnym czynnikiem dla poprawy samopoczucia emocjonalnego i może wymiernie zwiększyć spokój ducha.

Pomaganie

Kolejne z badan zaś wykazało, że pacjenci dializowani, pacjenci po przeszczepach i członkowie rodziny, którzy zostali ochotnikami wspierającymi innych pacjentów, doświadczyli zwiększonego rozwoju osobistego i dobrego samopoczucia emocjonalnego.

Z kolei badanie przeprowadzone na pacjentach ze stwardnieniem rozsianym wykazało, że Ci, którzy oferowali innym pacjentom z tą samą chorobą wsparcie, w rzeczywistości odczuwali większe korzyści niż Ci wspierani pacjenci, a w szczególności wyraźniejszą poprawę:

  • pewności siebie,
  • samoświadomości,
  • poczucia własnej wartości,
  • złagodzenia objawów depresji,
  • ogólnej poprawy w codziennym funkcjonowaniu.

Osoby oferujące wsparcie, na ogół stwierdzały, że ich życie uległo radykalnej zmianie na lepsze.

Oprócz tworzenia świata lepszym miejscem, ćwiczenie altruizmu może uczynić Cię szczęśliwszą i bardziej współczującą osobą , ponieważ istnieje tak wiele sposobów wyrażania altruizmu, wydaje się, że jest to prosta droga do bycia lepszym człowiekiem, osiągalna dla każdego z nas, którą podążać możemy każdego dnia.

Wykorzystaj swoje mocne strony

Utrata poczucia czasu, gdy jesteś pochłonięty wykonywaniem pracy lub inną angażującą czynnością, lub to, co psychologowie nazywają "przepływem", czyli Flow - jest stanem znanym większości z nas. Flow jest tym, co dzieje się, kiedy jesteś głęboko skupiony i zaangażowany na czynności lub zadaniu np. w hobby, uczeniu się nowych umiejętności bądź angażowaniu się w działania, które zapewniają odpowiednią mieszankę wyzwań i ekscytacji.

Kiedy czujemy się zbytnio obciążeni, czujemy się bardzo często zestresowani. Kiedy sprawy zaś są zbyt łatwe, możemy się nudzić - tak czy inaczej, znalezienie idealnego punktu między tymi dwoma skrajnościami sprawia, że pozostajemy zaangażowani w bardzo pozytywny sposób.

Stan przepływu jest dobrym wskaźnikiem tego, aby sprawdzić czy dana aktywność jest dla Ciebie odpowiednia. Kiedy jesteś w stanie flow bez wątpienia wykorzystujesz swoje mocne strony, a to okazuje się świetne dla Twojego zdrowia emocjonalnego i szczęścia. Jest to również bardzo korzystne dla reszty Twojego otoczenia, ponieważ zazwyczaj można wykorzystać swoje mocne strony, aby w jakiś sposób pomóc innym. Możesz doświadczyć stanu przepływu, pisząc, tańcząc, tworząc lub wchłaniając nowy materiał, co możesz później wykorzystać ucząc innych. To, co może doprowadzić Cię do takiego stanu, może być wyzwaniem dla innych i odwrotnie. Poznawanie swoich mocnych stron i wykorzystanie ich dla dobra innych sprawi, że będziesz na najlepszej drodze do dokonania zmian w swoim życiu i stania się lepszą oraz szczęśliwszą osobą.

Użyj modelu "Etapy zmiany"

Zadaj sobie pytanie: gdybyś miał magiczną szklana kulę, co chciałbyś zobaczyć w swojej przyszłości? Ignorując myśli, jak ciężko będzie się tam dostać, po prostu wyobraź sobie swoje idealne życie i to co będzie się na nie składać.

Poświęć kilka minut spisując na kartce papieru lub na komputerze listę zmian i celów, które mają doprowadzić Cię w miejsce przez Ciebie stworzone. Pisz konkretnie. Określ czego chcesz i w jaki sposób chcesz to osiągnąć. Nic nie szkodzi jeśli wyobrazisz sobie w swojej idealnej przyszłości coś lub kogoś, na co pozornie nie masz wpływu, na przykład partnera, który będzie dla Ciebie idealny. Po prostu zapisz to.

Możesz podążać za liderami wielu firm i tworzyć roczne, pięcioletnie i dziesięcioletnie plany na swoje życie. (Nie musi to być konkretny plan, ale lista życzeń i celów). Pamięć o tym, czego oczekujesz w przyszłości, może pomóc Ci zredukować stresujące momenty w twoim życiu i pomóc Ci zobaczyć więcej opcji zmian, gdy te faktycznie się pojawiają. Ten model zmiany można dostosować do dowolnego aktualnego sposobu myślenia i może on działać w przypadku większości ludzi. Poszczególne etapy przemiany mogą doprowadzić Cię do wprowadzenia konkretnych zmian w Twoim życiu i poznania najlepszej wersji własnego "ja".

Model etapów zmiany

Przyjęcie spojrzenia na siebie i rzeczywistość, która Cię otacza wymaga otworzenia się na zupełnie nowe horyzonty. Aby to osiągnąć, powinniśmy starać się rozwinąć zdolność do bycia w pełni obecnym, kiedy w przypływie niechcianych zdarzeń pojawiają się nieprzyjemne myśli i emocje.

To podejście jest odpowiednie dla każdego i przebiega w następujących etapach:

  1. kontemplacja wstępna: ignorowanie problemu;
  2. kontemplacja: świadomość problemu;
  3. przygotowanie: przygotowanie do zmiany;
  4. działanie: podejmowanie bezpośrednich działań w kierunku celu;
  5. utrzymanie: utrzymanie nowego zachowania.

Jedną z najważniejszych części tej drogi prowadzącej do zmiany jest to, że nie zmuszasz się do wprowadzania zmian i nie poddajesz się, jeśli stwierdzisz, że zamiast iść do przodu cofasz się - jest to całkowicie wybaczalna, a nawet oczekiwana część procesu zmiany. Znajomość tego planu pomoże ci w dużym stopniu stać się lepszą osobą.

Dbaj o siebie

Nie zawsze możesz mieć kontrolę nad okolicznościami, w których się znajdujesz, ale możesz kontrolować, to jak w jaki sposób dbasz o siebie, co może wpływać na ograniczenie poziomu stresu i umożliwić Ci rozwój osobowości, w chwili gdy stajesz w obliczu wyzwań życiowych.

Dbanie o siebie ma zasadnicze znaczenie dla budowania odporności w obliczu nieuniknionych stresorów powstających z wielu powodów. Kiedy jesteś zmęczony, źle się odżywiasz lub ogólnie jesteś wyczerpany, prawdopodobnie będziesz bardziej podatny na stres, z jakim się borykasz w swoim życiu. Możesz nawet stworzyć sobie więcej problemów, wywołując negatywne reakcje, zamiast odpowiadać spokojną wewnętrzną siłą.

I odwrotnie, kiedy dbasz o siebie (zarówno o swoje ciało, jak i umysł), możesz bardziej rozważnie zaangażować się w cokolwiek nadejdzie, wykorzystać swoje osobiste zasoby, które masz i stać się silniejszy podejmując wyzwania, przed którymi stoisz, a nie tylko próbować je przetrwać. Dbanie o swoje ciało, duszę i umysł może zapewnić optymalną kondycję do radzenia sobie ze stresem. Zapewnia to dodatkową odporność, aby sprostać wyzwaniom życiowym, przed którymi wszyscy stoimy, a także wyzwaniom, które mogą być dla Ciebie wyjątkowe.

Dodatki do wprowadzenia zmian na lepsze i bycia lepszym człowiekiem - samoopieka

Jeśli chodzi o strategie samoopieki, istnieje ich kilka jednak - krótko mówiąc - chodzi w nich o wykonywanie wszystkich czynności życia codziennego, które przyczyniają się do utrzymania i wzmacniania zdrowia człowieka oraz wpływają na dobre samopoczucie każdego człowieka.

Najważniejszych obszary samoopieki obejmują:

Sen
Sen jest istotny dla uzyskania dobrego samopoczucia emocjonalnego i fizycznego. Zbyt mała ilość snu lub jego niska jakość może sprawić, że poczujesz się bardziej zestresowany i będziesz w stanie w mniejszym stopniu pracować nad rozwiązaniem problemów, z którymi się borykasz. Brak snu może również odbić się na Twoim organizmie, zarówno na krótką, jak i na dłuższą metę, wpływając negatywnie na regenerację organizmu, odnowę komórek oraz tkanek, a także na wspomaganie pamięci oraz procesów uczenia się. Zły sen może nawet negatywnie wpłynąć na utrzymania właściwej wagi.

Odżywianie
To samo dotyczy złego odżywiania. Zła dieta może powodować uczucie wzdęcia i zmęczenia, a z czasem może przynosić dodatkowe kilogramy. Potrzebujesz odpowiedniego paliwa, aby stawić czoła wyzwaniom życia, jednak bardzo często kiedy pojawia się stres, mamy skłonność do niezdrowego odżywiania.

Połączenia społeczne
Poczucie więzi z innymi może pomóc Ci poczuć się bardziej odpornym na negatywne sytuacje. Dobrzy przyjaciele mogą pomóc Ci przetworzyć negatywne emocje, opracować rozwiązania i odciągnąć myśli od problemów, gdy zajdzie taka potrzeba. Czasami trudno jest znaleźć czas dla przyjaciół, gdy masz zajęte, stresujące życie, ale nasi przyjaciele często czynią nas lepszymi ludźmi, zarówno dzięki ich wsparciu, jak i ich inspiracji.

Spokój
Wreszcie ważne jest, aby spędzić trochę czasu z samym sobą. Może to oznaczać stosowanie medytacji lub może przybrać inną formę ćwiczeń, a nawet zwykłe oglądanie filmów czy seriali w zaciszu domowym. Jest to szczególnie ważne dla introwertyków, ale każdy przynajmniej od czasu do czasu potrzebuje chwili dla siebie.

Naucz się być przyjazny dla swojego otoczenia
Nasze relacje mogą stworzyć schronienie przed stresem i jednocześnie pomóc nam stać się lepszymi ludźmi. Mogą jednak stać się również znaczącym źródłem stresu, gdy pojawia się konflikt, który jest źle rozwiązany lub pozostawiony nierozstrzygnięty. Zaletą jest to, że kiedy wykonujemy pracę niezbędną do tego, aby stać się lepszym przyjacielem, partnerem i członkiem rodziny, może to być również droga do stania się lepszą osobą. Aby poprawić swoje relacje ze znajomymi i przy tym ulepszać samego siebie, naucz się strategii rozwiązywania konfliktów. Obejmują one bycie dobrym słuchaczem, zrozumienie drugiej strony konfliktu oraz techniki zarządzania gniewem.

Te rzeczy mogą pomóc nam być lepszymi wersjami nas samych. Mogą również zminimalizować stres, którego doświadczamy w relacjach, jednocześnie je umacniając. Bliskie relacje zwykle dają wiele okazji do ćwiczenia tych umiejętności, więc zacznij docenić pojawiające się okazje i korzystaj z nich na swojej drodze do samodoskonalenia.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.