Jak zaplanować prace ogrodowe na wiosnę?

Wiosenne prace ogrodoweWiosna to ulubiona pora roku wielu miłośników pięknych ogrodów. Mimo sporego natężenia prac do wykonania odpłaca się ona pięknem pączkującej zieleni i pierwszych kwiatów. Aby jednak w pełni cieszyć się rozkwitającą przyrodą, warto dobrze zaplanować realizację poszczególnych zadań. Jak zrobić to dobrze?

Prace w ogrodzie na wiosnę - dlaczego warto je zaplanować?

Oczywiście wiele osób może zastanawiać się, czy planowanie wiosennych prac ogrodowych faktycznie ma większy sens. Podejście takie dotyczy najczęściej osób doświadczonych, które już wielokrotnie przeprowadzały marcowe porządki. Praktyka jednak pokazuje, że dobre przemyślenie kolejnych czynności i rozłożenie ich w czasie ma naprawdę wiele zalet. Najważniejszą z nich jest oczywiście zmniejszenie ilości poświęcanego czasu. Planowanie ogranicza liczbę wizyt w sklepach ogrodniczych, pozwala też optymalnie rozplanować kolejne działania i ograniczyć czas poświęcany na przygotowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku większych ingerencji w strukturę terenu zielonego, gdy np. wytyczamy nowe alejki czy układamy nowe obrzeża trawnikowe. Wcześniejsze przygotowanie zarysu działań chroni także przed pominięciem ważnych czynności, które czasem mogą umknąć nawet bardzo doświadczonym osobom. Przemyślenie, od czego zacząć i w jakiej kolejności realizować zadania jest więc na pewno bardzo rozsądne.

Od kiedy zacząć prace ogrodowe wiosną?

Mówiąc o wiosennych pracach ogrodowych, warto też wspomnieć o terminie ich rozpoczęcia. Czy powinien być to koniec lutego? A może początek marca? W praktyce wskazywanie konkretnej daty czy okresu nie ma jednak większego sensu. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku oczywiście pogoda - realna i prognozowana. Co więcej, wiele zadań jest tak naprawdę zimowych prac ogrodowych. Sprawia to, że przejście między porami roku bywa bardzo płynne.

Prace porządkowe w ogrodzie na wiosnę - co trzeba zrobić?

A jakie najważniejsze działania trzeba przeprowadzić w ogrodzie wiosną? Z całą pewnością trzeba pamiętać o czterech zadaniach:

  1. usunięcie zabezpieczeń przeciwmrozowych,
  2. przycięcie drzewek owocowych, iglastych i krzewów,
  3. zabiegi pielęgnacyjne roślin zimujących,
  4. zagrabienie liści i filcu z trawników, a także ich aeracja, wałowanie i uzupełnienie,
  5. wysiewanie nasion i sadzenie roślin.

Od czego zacząć ogród - co musisz wiedzieć?

Dość często na wiosnę przypada też czas kompleksowej budowy lub przebudowy ogrodu. Dlatego też warto wiedzieć, by absolutnie nie czekać z rozpoczęciem prac do kwietnia czy maja. Wiele najbardziej pracochłonnych zadań i prac ziemnych wykonać można jeszcze w lutym, by ścieżki, kwietniki, tarasy, skalniaki czy kratki geosystem od geoproduct.pl czekały już w marcu i kwietniu na obsadzenie. Dzięki takiemu podejściu już wczesną wiosną będziemy się cieszyć pięknym ogrodem i co więcej, możemy nieco oszczędzić i spędzić mniej czasu, niż podczas zakupów w pełnym „sezonie”.

Piękny wiosenny ogród to coś, na co czekają wszyscy miłośnicy kwiatów i roślin od końca jesieni. By jednak efekt był naprawdę piękny, koniecznie trzeba dobrze zaplanować wykonanie wielu prac w marcu i kwietniu. Warto też pamiętać, że w ich realizacji pomóc mogą też wysokiej jakości produkty od www.geoproduct.pl!

Komentarze