Jak założyć skalniak? Porady dla początkujących ogrodników

SkalniakSkalniak jest niczym innym jak wizytówką Waszego ogrodu. To on przykuwa wzrok i zwraca uwagę. Gra pierwsze skrzypce. Aby wyglądał dobrze, należy mu nadać ciekawą formę. Jak to zrobić i jakie rośliny zasadzić, aby dbanie o skalniak nie pochłaniało naszego całego czasu?

Zakładanie skalniaka nie jest wcale takie proste jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy wziąć kamieni i pierwszych lepszych roślin. Temat ten trzeba dokładnie przemyśleć. Skalniak powinien wyglądać maksymalnie naturalnie. Nie należy też przesadzić z ilością odcieni koloru zielonego, jaki do niego wprowadzamy. Dodając ich za dużo, stworzycie misz-masz, który nie będzie wyglądał atrakcyjnie.

Zasady - pamiętaj o nich zakładając skalniak

Jeśli planujesz założenie przed domem skalniaka, warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim różnorodność kamieni. Nie jest ona wskazana. Najlepiej i najbardziej naturalnie będą wyglądały jeden, dwa rodzaje kamieni. Warto postawić na te wielkie, które nadadzą wszystkiemu kształtu, a ponadto zakopać je. Będą wyglądać dzięki takiemu zabiegowi jakby zawsze tam były. Wybierając rośliny, warto zasadzić także te zadarniające, ich korzenie będą wiązać ziemię, a skalniak nie będzie się osuwał.

Rośliny skalniakowe, które gatunki i odmiany powinniście wybrać?

Na początek sprawdźcie czy rośliny na skalniak które chcecie zasadzić są odporne na mróz lub suszę. Zainteresujcie się tematem gleby, jakiej one wymagają. Jeśli Wasz skalniak jest w miejscu nasłonecznionym, postawcie na takie rośliny jak: rojnik ogrodowy, rozchodnik, słonecznica, goździk, floks szydlasty, astry bylinowe, czyściec wełnisty. Z odmian wyższych idealnie nadadzą się m.in. rozchodnikowiec okazały, ożota zwyczajna, gipsówka wiechowata, wilczomlecz błękitnawy bądź mikołajek agawolistny. Jeżeli natomiast Wasz skalniak jest zlokalizowany w zacienionej części ogrodu, warto rozważyć takie rośliny jak chociażby: funkia, ciemiernik, konwalia majowa, miłek amurski lub dąbrówka rozłogowa.

Aster bylinowy Blue Lapis

Źródło: https://www.bilscy.info/astry-krzaczaste-aster

Skalniak, a drzewka i krzewy - da się?

W skalniakach niewielkich rozmiarów powinno się raczej unikać sadzenia drzew, przytłoczyłyby je. W tych większych gabarytowo, można postawić m.in. na soliter. Najlepiej wybierać odmiany drzew, które są wolno rosnące. Na skalniakach możecie też znaleźć brzozy, sosny oraz klony palmowe i modrzewie. Ważne żeby nie dawały one zbyt dużego cienia. Jeśli drzewo nie jest jednak Waszym "must have" może lepiej postawić na krzewy, takie jak jałowce, kosodrzewiny, berberysy, irgi bądź trzmiel.

Komentarze