Jak zadbać o wątrobę?

Jak zadbać o wątrobę?Wątroba to jeden z kluczowych organów wewnętrznych w ciele człowieka. To właśnie w niej magazynowany jest glikogen, czyli energia z naszego organizmu. Wątroba czynnie uczestniczy w procesie metabolizmu, likwiduje toksyny, uczestniczy w procesie oczyszczenia organizmu a także produkuje komórki immunologiczne w walce ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Troska o nią jest więc jak najbardziej uzasadniona. Poniżej prezentujemy naturalne sposoby, które pozwolą nam jeszcze skuteczniej wesprzeć prawidłową pracę naszej wątroby. Zapraszamy do lektury.

Co to są adaptogeny i jak wspierają ludzki organizm?

Adaptogeny to inaczej zioła adaptogenne, które wspomagają ludzki organizm w sytuacjach napięcia i stresu. Wykazują szereg prozdrowotnych właściwości, w tym m.in. antyoksydacyjne, przeciwzapalne, uspokajające oraz wspomagające funkcjonowanie mózgu.

By daną roślinę można uznać za adaptogenną, musi spełnić ona trzy warunki:

  • musi być nietoksyczna (a więc nie może powodować negatywnych skutków ubocznych dla zdrowia fizycznego lub psychicznego oraz nie może być uzależniająca).
  • musi zapewniać niespecyficzną odpowiedź organizmu na stres (stosowanie adaptogenów pozwala bowiem na sprawne funkcjonowanie organizmu w obliczu czynników stresogennych, bez pozbawiania go rezerw energii życiowej).
  • musi wykazywać normalizujący wpływ na organizm (rośliny te są w stanie wyczuć czego organizmowi człowieka potrzeba w danym momencie najbardziej i doskonale wyregulować te dysproporcje, przywracając równowagę (homeostazę)).

Cytryniec - adaptogen wspierający wątrobę

Cytryniec chiński to inaczej Schisandra, będą rośliną leczniczą pochodzącą z Chin i Korei. Jedną z jej głównych właściwości jest przywracanie dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Roślina ta wywołuje pozytywny wpływ na układ nerwowy poprzez działanie ochronne komórek nerwowych oraz zwiększanie ilości neuroprzekaźników.

Eksperci wskazują, że cytryniec korzystnie wpływa również na wątrobę, wspomagając jej prawidłowe funkcjonowanie. Dzieje się to za sprawą polisacharydów, które wykazują silne działanie immunomodulujące oraz immunostymulujące.

Do innych prozdrowotnych właściwości zaliczymy korzystny wpływ na serce i układ krążenia. Cytryniec dodatkowo wspiera regulację nadciśnienia krwi, dodatkowo zmniejszając ryzyko zawału.

Na co zwrócić uwagę dbając o wątrobę?

Właściwa suplementacja to dopiero połowa drogi do sukcesu zdrowej wątroby. Osoby chcące o nią zadbać bądź zmagające się z różnymi wątrobowymi dolegliwościami powinny zawracać również uwagę na odpowiednią dietę. Nie powinna ona obfitować w cukry a także przetworzone produkty. Ma to związek z tym, że gdy nasza wątroba jest osłabiona, słabiej również rozkłada cukry i radzi sobie z ciężką żywnością.

Tak samo sprawa ma się w kwestii alkoholu. Pomijając już fakt, że alkohol to zbędne kalorie, to przede wszystkim jest on ciężki dla naszych narządów wewnętrznych do rozłożenia i zneutralizowania. Wątroba odpowiada za procesy oczyszczania więc to właśnie w niej zachodzą wszystkie działania mające na celu wydalenie z organizmu tego, co mu szkodzi.

Osoby zmagające się z problemami wątrobowymi powinny również dbać o swoją kondycję, nie narażając się jednak na zbytni wysiłek fizyczny. Warto więc uprawiać lekki jogging czy spacery, które pozwolą nam na utrzymanie formy, bez zbędnego przemęczania organizmu.

Obecnie w Internecie możemy zapoznać się z wieloma opiniami na temat stosowania adaptogenów w diecie, również osób poszukujących wsparcia dla swojej wątroby. Są to najczęściej portale czy blogi zajmujące się tematyką zdrowego odżywiania, które postanowiły przekonać się do ziół adaptogennych.

Jedną z takich opinii znajdziemy na stronie https://www.kobietatestuje.pl/2021/08/czarodziej-unikalna-mieszkanka.html. Zapraszamy już dzisiaj do lektury.

Komentarze