Jak wykonać makijaż fotograficzny?

Makijaż fotograficznyMakijaż fotograficzny bardzo różni się od innych rodzajów makijaży. Przygotowując ten makijaż musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, których w innych sytuacjach byśmy nie uwzględnili.

Musimy dostosować nasz makijaż do rodzaju światła jak i techniki fotograficznej, którą będzie się posługiwał fotograf.

Pierwsze na co musimy zwrócić uwagę to temperatura światła. Może być ona ciepła lub zimna, a dodatkowo oświetlenie ciepłe i zimne ma bogatą gamę tonów. Wahają się one od białego do intensywnie żółtego.

Światło ciepłe

Światło ciepłe to takie, w którym występuje przewaga tonów żółtych. Zmiękcza ono rysy twarzy i pięknie podkreśla koloryt skóry. Gdy wiemy, że fotografie będą wykonywane z użyciem tego światła wybierzmy kosmetyki w ciepłej tonacji - podkłady ze znaczną domieszką żółtego pigmentu, ciepłe, złotawe bronzery i inne produkty w ciepłej tonacji. W tym wypadku unikajmy produktów ze znaczną domieszką różu, również fioletowych i niebieskich - mogą po prostu znikać na zdjęciu bądź przybierać nieestetyczną szarą barwę.

Światło zimne

Światło zimne z kolei to takie, w którym dominują chłodne tony niebieskie. Gdy wiemy, że zdjęcia będą robione przy użyciu chłodnego oświetlenia wybierzmy również takie odcienie kosmetyków. Musimy tu zachować szczególną ostrożność jeśli chodzi o korektę niedoskonałości. Zimne światło uwydatnia wszystkie niedoskonałości skóry. Postarajmy się więc zakryć korektorem wypryski, cienie pod oczami, przebarwienia i popękane naczynka. Podkłady i korektory powinny mieć chłodną tonację, wybierzmy pastelowe kolory z domieszką różu. W zimnym świetle dobrze będzie wyglądał błękit, turkus, róż oraz fiolet. Postawmy na te kolory przy wykonywaniu makijażu. Unikajmy natomiast ciepłych barw takich jak żółty, brąz i złoto. Przy zimnym oświetleniu na pewno się nie sprawdzą.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który zdecyduje o sposobie wykonania makijażu fotograficznego jest stopień rozproszenia światła. W przypadku gdy światło jest intensywne, twarde, pochodzi z jednego źródła zdjęcie będzie bardzo wyraziste. Efekt taki daje światło słoneczne a także sztuczne wykorzystywane do sesji w studiu fotograficznym. Gdy wiemy, że do zdjęć będzie wykorzystywany ten rodzaj światła musimy zastosować konkretne techniki makijażu, gdyż szczegóły makijażu przy takim oświetleniu są mało widoczne. Twarz jest bardzo wygładzona, wręcz spłaszczona, detale wypalone, musimy więc wykonać intensywne, precyzyjne modelowanie. Używajmy mocno kryjących podkładów i kamuflaży, które następnie utrwalmy dużą ilością matującego pudru. W przypadku takiego makijażu nie używajmy pastelowych kolorów, ani intensywnie perłowych cieni do powiek.

Gdy fotograf używa miękkiego, rozproszonego światła powinniśmy postąpić odwrotnie niż w poprzedniej sytuacji. Takie światło pozwala na realistyczne odzwierciedlenie makijażu. Unikajmy więc ciężkich podkładów i korektorów, żeby uniknąć efektu maski. Zadbajmy o precyzję wykonywanego przez nas makijażu, wszelkie niedociągnięcia będą bowiem na takich zdjęciach widoczne. Niech użyte przez nas kosmetyki dają naturalny, delikatny efekt. Możemy użyć subtelnych pastelowych kolorów.

Komentarze