Jak wygląda pielęgnacja cery trądzikowej?

Pielęgnacja cery trądzikowejCera trądzikowa jest bardzo wymagająca. Dlatego wymaga szczególnej i przemyślanej pielęgnacji. Kluczem do sukcesu są nie tylko odpowiednio dobrane kosmetyki, ale także systematyczność. Zobacz, jak wygląda codzienna pielęgnacja cery trądzikowej.

Jak rozpoznać cerę trądzikową?

Cera trądzikowa charakteryzuje się:

  • nadmierną produkcją sebum,
  • nadmiernym błyszczeniem się,
  • występowaniem krostek i zaskórników,
  • rozszerzonymi porami.

Ponadto skóra trądzikowa ma niską odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Charakteryzuje ją również skłonność do podrażnień. Może być zaczerwieniona, a jej koloryt nierówny.

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji cery trądzikowej?

W pielęgnacji cery trądzikowej istotną rolę odgrywają używane kosmetyki. Muszą być one starannie dopasowane oraz mieć odpowiedni skład. Często zdarza się, że żele do mycia lub kremy nawilżające, zamiast pomóc - są przyczyną pogorszenia się stanu skóry. Dzieje się tak, ponieważ obecne w nich substancje powodują zablokowanie porów, a tym samym powstawanie zaskórników.

Kosmetyki do pielęgnacji powinny być przeznaczone konkretnie dla cery trądzikowej. Nie jest wskazane używanie produktów do innych rodzajów cery. Jest to ważne ze względu na to, że mają one inne potrzeby. Zalecane jest także dopasowanie wszystkich kosmetyków do codziennej pielęgnacji od jednego producenta. Jednym z najbardziej znanych jest LA ROCHE-POSAY.

Osoba z cerą trądzikową powinna zaopatrzyć się w:

  • oczyszczający żel do mycia twarzy,
  • tonik zwężający pory,
  • krem nawilżający do twarzy na dzień i na noc.

Krem do cery trądzikowej może nie tylko nawilżać, ale dodatkowo zwalczać niedoskonałości lub wyrównywać koloryt cery. Na dzień warto wybrać produkt z filtrem przeciwsłonecznym. Chroni on skórę przed działaniem promieni słonecznych, które mogą przyczynić się do nasilenia problemu z zaskórnikami. Osoby z cerą trądzikową mogą pomyśleć także nad zakupem peelingu enzymatycznego, dzięki któremu możliwe jest usunięcie złuszczonego naskórka.

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej powinna mieć miejsce rano i wieczorem. Należy zacząć od dokładnego oczyszczenia cery żelem do mycia. Należy rozsmarować go okrężnymi ruchami po całej twarzy, a następnie spłukać wodą. Na koniec trzeba delikatnie (bez pocierania) wysuszyć skórę i nałożyć tonik przy pomocy płatka kosmetycznego. Gdy jego nadmiar się wchłonie, można nałożyć krem nawilżający.

Jakich błędów nie popełniać?

Najczęściej popełnianym błędem przy pielęgnacji cery trądzikowej jest wyduszanie zaskórników i rozdrapywanie krostek. W efekcie powstają rany, które mogą zostać zainfekowane przez bakterie. Tworzy się stan zapalny i pojawia ropna wydzielina.

Błędem przy pielęgnacji cery trądzikowej jest pomijanie jednego lub kilku etapów pielęgnacji. Zdarza się zapominanie o nałożeniu kremu lub zrezygnowanie z oczyszczania twarzy na noc. W konsekwencji kondycja skóry nie poprawia się, a może nawet ulec pogorszeniu. W takiej sytuacji nawet najlepsze kosmetyki mogą okazać się nieskuteczne.

Komentarze