Jak utrzymać dobrą kondycję włosów?

Właściwa pielęgnacja włosówKiepska kondycja włosów jest efektem zaniedbań dietetycznych lub złej pielęgnacji. Dobrze odżywiony włos jest lśniący, odpowiednio nawilżony i pięknie podkreśla nasz wygląd. Co zrobić, by poprawić kondycję włosów w zimie i wczesną wiosną, kiedy to wyglądają one najgorzej?

Odpowiednia dieta to podstawa

Każdy z nas traci dziennie około 100 włosów i nie ma w tym nic dziwnego. Cykl życia włosa to 3 fazy, z których ostatnią jest właśnie wypadanie. Niestety często zdarza się, że nasze włosy wypadają mocniej, stają się przy tym matowe i brak im objętości. W takiej sytuacji należy przyglądnąć się swojej diecie. To właśnie niewłaściwe odżywianie jest główną przyczyną słabej kondycji naszych włosów.

Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza nam nie tylko potrzebnych składników odżywczych, ale też witamin i minerałów, które wpływają na kondycję włosów, paznokci i skóry. Wspomaganie włosów witaminami w kapsułkach może przynieść dobre efekty, ale to właśnie zdrowa dieta powinna być ich podstawowym źródłem.

Podstawowymi produktami, które dostarczają cennych dla włosów witamin, są:

  • produkty pełnoziarniste,
  • chude mięso,
  • ryby,
  • kiełki,
  • mleko i jego przetwory,
  • owoce i warzywa

Wszelkie braki witamin skutkować będą nadmierną łamliwością, zmatowieniem i utratą objętość. Dieta mająca poprawić kondycję włosów powinna zawierać produkty bogate w omega-3. Jedzenie większych ilości ryb, olejów czy siemienia lnianego może sprawić, że wygląd naszych włosów zacznie się poprawiać. Na włosy dobrze działają niektóre witaminy i minerały. Szczególnie polecana jest witamina C, która wpływa na tworzenie się trzonu włosa. Warto stosować produkty bogate w cynk, bo jego niedobór powoduje nadmierne wypadanie włosów. Nie bez znaczenia są też witamina D i A, które odgrywają istotną rolę w cyklu mieszków włosowych i chronią je przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Bez właściwej pielęgnacji niewiele można zdziałać

Odpowiednio zbilansowana dieta zapewnia potrzebne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Ogromne znaczenie dla kondycji naszych włosów ma jednak ich odpowiednia pielęgnacja.

Stosowanie dobrej jakości kosmetyków i właściwe rozczesywanie włosów ma wpływ na ich wygląd. Ogromną szkodę naszym włosom wyrządzamy, wykorzystując suszarki, ustawione na zbyt wysoką temperaturę. Ogrzane powietrze przesusza włosy i sprawia, że stają się one łamliwe.

Chcąc poprawić wygląd włosów, warto zastosować domowe sposoby w postaci maseczek, które doskonale odżywiają i zapewniają im lepszy wygląd. Jedną z popularniejszych masek regenerujących jest ta na bazie jajka. Przyspiesza wzrost włosów i zapobiega ich kruszeniu. Jeśli naszym celem jest dostarczenie włosom dużej dawki selenu i siarki, należy zastosować maskę z czosnku. Maseczka z awokado to doskonały sposób na nawilżenie, a jeśli dodamy do niej miodu, to uzyskamy cudowną gładkość i miękkość.

Stosowanie takich domowych sposobów prowadzi do szybkiej regeneracji nawet najbardziej zniszczonych włosów i sprawia, że zyskują one piękny wygląd, dobre nawilżenie i dużą objętość.

Fot.: pixabay.com.

Komentarze