Jak urządzić sypialnię z łazienką?
Jeszcze niedawno otwarte, połączone przestrzenie wzbudzały wiele kontrowersji i niechętnie decydowaliśmy się na salon z aneksem kuchennym. Obecnie to rozwiązanie jest niemal standardem w nowoczesnym budownictwie, zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Odważni inwestorzy idą o krok dalej i łączą w jednym pomieszczeniu sypialnię z łazienką, tworząc prywatne salony kąpielowe. Jak urządzić takie wnętrze i na co zwrócić uwagę?
Łazienka w sypialni
Taka aranżacja będzie wymagająca, jednak dzięki kilku trikom, możemy osiągnąć efekty rodem z luksusowych hoteli i rezydencji celebrytów. Z pewnością spodoba się osobom ceniącym wygodę i nietuzinkowe rozwiązania. Kiedy warto pomyśleć o połączeniu funkcji obu pomieszczeń w jednym? Przede wszystkim, kiedy pozwala na to dostępna przestrzeń - sypialnia z łazienką potrzebuje nieco więcej miejsca, niż standardowa. Wymaga też precyzyjnego rozplanowania sprzętów i funkcji, oraz dostosowania instalacji wodno-kanalizacyjnej i wentylacji, dlatego najczęściej inwestorzy decydują się na połączenie obu pomieszczeń jeszcze na etapie projektowania wymarzonego domu lub mieszkania.
Osobna łazienka przy sypialni ze szklanymi drzwiami oferuje wysoki komfort użytkowania obu pomieszczeń. Fot. Cersanit
W jednym pomieszczeniu czy osobno?
Sypialnia z łazienką w jednym pomieszczeniu sprzyja atmosferze prywatnej oazy. Może być wyposażona w wannę lub prysznic, wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Zdecydowanie rzadziej towarzyszą jej tam miska ustępowa i bidet - sanitariaty najlepiej zostawić za osobną ścianą z klasycznymi, nieprzeziernymi drzwiami. Obok łózka zaaranżujemy komfortową strefę kąpielową i toaletkę - kolejną zaletą połączonych pomieszczeń jest lepsze wykorzystanie światła dziennego. Prywatna łazienka przy sypialni urządzona jako osobne pomieszczenie, to również bardzo praktyczne, ale mniej spektakularne wizualnie rozwiązanie.
Sypialnia z łazienką w domu z założenia jest niedostępna dla innych domowników i gości, dlatego pamiętajmy o osobnej, mniejszej łazience z toaletą lub WC wydzielonym w części dziennej domu, lub mieszkania. To pomoże zachować wrażenie nastrojowej, niczym niezmąconej intymności.
Przeszklony prysznic przy krótkiej ściance wprowadza do części kąpielowej dużo naturalnego światła. Fot. Ceramika Paradyż
Jak połączyć obydwie strefy?
Aranżację i optyczny rozdział stref funkcjonalnych w sypialni z łazienką możemy wykonać na wiele sposobów. Wiele zależy od powierzchni i stylu, w jakim chcemy urządzić nasze wnętrze.
- Szkło - szklana ścianka z otwieranymi lub przesuwnymi drzwiami nie zajmuje wiele miejsca. Przezroczyste szkło jest estetyczne i iluzorycznie lekkie. Doskonale sprawdzi się w wielu stylach aranżacyjnych. W zależności od koloru i rodzaju profili ścianki, możemy wybrać je do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych, glamour i industrialnych. Ze szkłem często stosowana jest również zasłona z tkaniny, która dodaje wnętrzom przytulnego charakteru.
- Drzwi przesuwne - Mobilne ścianki pozwalają kreować przestrzeń w zależności od aktualnych potrzeb. Są węższe niż tradycyjne ścianki działowe i mogą być wykonane z różnych materiałów, np. drewna, tkaniny lub szkła.
- Ścianka działowa - często jest krótka i pozbawiona tradycyjnych drzwi. Popularnym sposobem jest aranżacja części kąpielowej za wezgłowiem łóżka z niskim, lub centralnie umieszczonym fragmentem ściany działowej. Otwarte przejścia bez drzwi możemy dodatkowo wykończyć eleganckim łukiem lub ozdobną sztukaterią.
- Różne poziomy posadzki lub sufitu - podesty i podwieszane sufitu są często wykorzystywane do optycznego wydzielenia stref w otwartej przestrzeni. Wolnostojąca wanna na podeście lub podwieszony sufit z dekoracyjnym oświetleniem nad kabiną prysznicową podkreślą wyjątkowy klimat sypialni z łazienką. Takie rozwiązania warto przemyśleć na etapie projektowania bryły budynku.
- Brak wydzielenia - wielu inwestorów świadomie nie oddziela w żaden sposób przestrzeni kąpielowej w sypialni, montując wannę lub prysznic w sypialni obok łóżka.
Wrażenie spójności we wnętrzu podkreśli jednolita posadzka - gresy doskonale pracują z różnymi rodzajami ogrzewania podłogowego. Fot. Cersanit
Wanna czy prysznic?
Do obu urządzeń sanitarnych musimy doprowadzić instalacje wodno-kanalizacyjne i przygotować hydroizolację w taki sam sposób, jaki robimy to w każdej innej łazience. Miłośnicy kąpieli najczęściej decydują się na wanny wolnostojące. Kojarzą się z wyjątkowym komfortem i wygodą użytkowania, a ich dekoracyjne formy wprowadzają do aranżacji wrażenie luksusu znane z hoteli i gabinetów SPA. Możemy wybierać spośród wielu kształtów i materiałów wanien wolnostojących - od klasycznego żeliwa przez akryl po nowoczesne konglomeraty. Wanny na nóżkach podkreślą stylowe aranżacje w klimacie glamour, klasyczne i vintage. Te monolityczne, np. odlewane z marmuru, prezentują się bardzo minimalistycznie i współcześnie. Aby korzystanie z wanny było bezpieczne i komfortowe, musimy uwzględnić jej rozmiar, położenie odpływu oraz rodzaj baterii. Najpopularniejsze są wysokie modele podłogowe lub ścienne. Wybierając baterię do wanny wolnostojącej szukajmy modeli z wylewką i dodatkową słuchawką - przydaje się podczas spłukiwania resztek piany po kąpieli i dokładnego sprzątania zakamarków wanny.
Fani szybkich kąpieli chętnie wybierają prysznice walk-in i kabiny bez brodzika. W takim wnętrzu spotkamy tez prysznice przyścienne, z trzema ściankami. Wiele osób decyduje się też na modele prostokątne - dostępne na rynku kabiny o długościach 120, 150 i więcej cm zapewnią wyjątkowy komfort kąpieli pod prywatnym prysznicem.
Pamiętajmy, że prysznice z odwodnieniem posadzkowym wymagają precyzyjnego wykonania spadku i hydroizolacji, aby uniknąć zalania reszty pomieszczenia. Ciekawą alternatywą dla odpływów liniowych są minimalistyczne, niskie brodziki. To modele łatwiejsze w montażu, a ich nieinwazyjna forma idealnie wpasuje się w aranżacje sypialni z łazienką w każdym stylu.
Do kabin prysznicowych w sypialni możemy zastosować funkcjonalne panele prysznicowe z hydromasażem lub deszczownicą - z pewnością podniosą jakość kąpieli. Fot. New Trendy
O czym pamiętać, decydując się na takie połączenie?
Największą zaletą posiadania sypialni z łazienką jest przede wszystkim wygoda. Bliskie sąsiedztwo urządzeń sanitarnych pozwala korzystać z nich swobodnie i o dowolnej porze - nie będziemy przeszkadzać reszcie domowników kursując do łazienki w środku nocy. Posiadanie prywatnej oazy jest niewątpliwie bardzo przyjemne i pozytywnie wpływa na atmosferę wyciszenia i relaksu w sypialni.
Musimy też pamiętać o drugiej stronie medalu, czyli wadach takiego rozwiązania. Największym minusem jest oczywiście miejsce - nie w każdym wnętrzu możemy sobie pozwolić na takie rozwiązanie. O ile sama sypialnia z wanną czy prysznicem nie musi być duża, warto wyposażyć dom lub mieszkanie w co najmniej jeszcze jedną łazienkę, z której mogą skorzystać goście i pozostali domownicy.
Kolejnym problemem może być wentylacja - urządzenia sanitarne znacznie podwyższą wilgotność pomieszczenia, dlatego musimy pamiętać o doprowadzeniu kanałów grawitacyjnych z kratką, lub zastosować wentylacje mechaniczną. Dobrze sprawdzą się wentylatory higrosterowalne. Urządzenie włącza się automatycznie, gdy wilgotność przekroczy określoną wartość.
Komentarze