Jak urządzić mały salon? Poznaj 5 trików, które optycznie powiększą wnętrze!

Mały salonW małym salonie doskonale sprawdzą się proste triki, które optycznie powiększą wnętrze. Choć część z nich warto uwzględnić już podczas wykańczania pomieszczenia, to znajdą się również takie, które możesz wykorzystać bez konieczności przeprowadzania remontu. Jak urządzić mały salon z zastosowaniem dobrych, wnętrzarskich praktyk? Poznaj pięć praktycznych sztuczek, dzięki którym wystój będzie prezentował się znakomicie!

Największe wyzwania w aranżacji małego salonu

Aranżacja małego salonu wiąże się z kilkoma wyzwaniami. Bardzo ważnym aspektem jest dobór odpowiedniej kolorystyki. Znaczenie ma także umiejętne zagospodarowanie przestrzeni, czyli takie, które nie wywoła wrażenia zagracenia. Niebagatelną rolę odgrywa też dopasowanie dekoracji, które sprawią, że pomieszczenie będzie efektowne i unikatowe. Jak urządzić mały salon, by możliwie najlepiej rozwiązać powyższe aspekty? Przyjrzyjmy się temu, co rekomendują specjaliści.

Jak urządzić mały salon - triki projektantów

Jeśli nie masz doświadczenia w urządzaniu wnętrz, aranżacja małego salonu może okazać się nieco problematyczna. W takim przypadku warto skorzystać ze sztuczek, które przez lata wypracowali projektanci. Przedstawiamy kilka z nich!


1. Postaw na jasne barwy

Wybór kolorystki pomieszczenia ma ogromny wpływ zarówno na jego finalną prezencję, jak i funkcjonalność. Jak urządzić mały salon, by nie zaliczyć wpadki na etapie doboru barw? W niewielkich pokojach poleca się zastosowanie kolorów jasnych. Co ważne, najlepiej sprawdzą się odcienie chłodne. Dobrym rozwiązaniem może okazać się biel, szarość lub błękit. Jeśli zależy Ci na wykorzystaniu mocniejszej, bardziej nasyconej barwy, pomaluj nią tylko jedną ścianę.


2. Podłoga też ma znaczenie!

Wbrew pozorom w aranżacji małego salonu znaczenie ma nie tylko kolor ścian, ale i barwa podłogi. W tej kwestii również poleca się odcienie jasne - najlepiej jednobarwne i odbijające światło. Jeśli zależy Ci na ceramice, postaw na płytki o dużym formacie. Im mniej łączeń, tym lepiej.


3. Wybierz niskie meble z frontami

Projektanci kochają meble z frontami! Dlaczego? Takie rozwiązanie pozwala ukryć przedmioty, które nie muszą być na widoku, tym samym wprowadzając do wnętrza ład. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały salon, by wyglądał na większy niż w rzeczywistości, to zasada jest prosta – im mniej rzeczy na wierzchu, tym lepiej. Pamiętaj też, że w niewielkim pomieszczeniu lepiej sprawdzą się meble niskie - zrezygnuj z regałów, postaw na komody.


4. Odkryj panele dekoracyjne!

Jak wyróżnić wnętrze, skoro w aranżacji małego salonu lepiej unikać przedmiotów ustawionych na widoku? Doskonałym rozwiązaniem będą panele dekoracyjne. To ozdobne akcenty, które montuje się na frontach mebli lub luster. Ich zastosowanie pozwoli Ci uzyskać oryginalny efekt bez zbędnego zagracania przestrzeni. Co więcej, panele odmienią nawet najprostsze meble, dzięki czemu nie musisz wydawać fortuny, by cieszyć się unikatowym wystrojem!


5. Wykorzystaj lustra!

W niewielkim wnętrzu doskonale sprawdzą się lustra, które optycznie powiększają i rozświetlają pomieszczenie. W aranżacji małego salonu warto uwzględnić rozmaite elementy lustrzane - np. lustra dekoracyjne, lustra w ozdobnych ramach czy panele lustrzane przeznaczone do dekoracji mebli.

Komentarze