Jak samodzielnie wymienić żarówkę w samochodzie?

Wymiana żarówki w samochodzieJedną z czynności, z którymi każdy kierowca musi się zmierzyć, jest wymiana żarówki w reflektorze samochodu. Warto sprawdzać jej stan co kilka tysięcy kilometrów. Ze względu na to, że współczesne auta nie mają prostej budowy, stanowi to prawdziwe wyzwanie.


Najważniejsza informacja przed rozpoczęciem wymiany

Nie wolno dotykać szklanej bańki żarówki halogenowej palcami, ponieważ może szybko się przepalić (taka informacja widnieje również na opakowaniu). Osadzający się na oprawie tłuszcz wpływa na obniżenie trwałości, dlatego najlepiej chwycić bańkę przez ręcznik papierowy lub chusteczkę. Komora silnika czasami uniemożliwia dostanie się do reflektora od tyłu - w takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc serwisu. Jeśli samodzielna wymiana jest możliwa, warto spróbować - następnym razem to zadanie okaże się już znacznie prostsze. Najlepiej wcześniej przeczytać poradnik, jak wymienić żarówkę w samochodzie, np. tutaj: www.grupatopex.com/weztonawarsztat/motofani/wymiana-zarowki-w-samochodzie-zrob-to-sam/.

Wybór odpowiedniej żarówki do samochodu

Najlepiej wybrać żarówkę sprawdzonej marki - montowanie przypadkowych produktów nie jest dobrym pomysłem. To, jaką konkretnie kupić, zależy od rodzaju światła, a także modelu i roku produkcji samochodu. W razie wątpliwości możemy poszukać pomocy i potrzebnych informacji na forach internetowych. Wybór żarówek świateł pozycyjnych łącznie z podświetleniem rejestracji nie powinien być trudny, jednak światła mijania, drogowe i przeciwmgielne wymagają większego zaangażowania. Sięgając po zestaw renomowanej marki, niekoniecznie drogi, zapewnimy sobie długie użytkowanie i dobrą widoczność. Przednie światła przeciwmgielne są oznaczone symbolami H1, H3 i H11 - aby mieć pewność, że kupimy odpowiednią żarówkę, najbezpieczniej będzie wymontować starą i pokazać ją w sklepie. Światła mijania rozpoznamy po symbolach H4 lub H7. H4 mają dwa żarniki i mogą pełnić dwie funkcje: świateł drogowych i mijania. Aby jednak było to możliwe, obudowa ich reflektora musi być odpowiednia do zamontowania jednego źródła światła dla dwóch typów oświetlenia. Można je spotkać w starszych modelach samochodów. H7 z kolei najczęściej stosuje się w nowszych samochodach. Są jednowłóknowe, co oznacza, że mogą emitować tylko jeden rodzaj światła. Aby więc je wykorzystać jako światła mijania i drogowe, trzeba zainstalować dwie bańki (każda do innego typu oświetlenia). W zależności od parametrów oba rodzaje tych żarówek są stosowane jako światła drogowe, mijania oraz przeciwmgielne.

Proces wymiany

Aby dostać się do tylnej części reflektora, należy podnieść maskę, a w przypadku tylnych świateł - klapę bagażnika. Z przodu powinno się usunąć plastikową osłonę i znaleźć żarówkę, a następnie zdjąć złącze elektryczne, odpinając je zdecydowanym, lecz delikatnym ruchem. W przypadku świateł mijania trzeba odbezpieczyć metalową zawleczkę lub wyjąć starą żarówkę z zatrzasku i w ten sam sposób włożyć nową, odpowiednio ją zabezpieczając. Należy przy tym być delikatnym i ostrożnym, żeby nie odkształcić zawleczki. Światła kierunkowskazów i pozycyjne są z reguły wykręcane. Tylne najczęściej mocuje się na obudowie zaślepiającej, którą trzeba wcześniej zdjąć. Po wymianie żarówek powinno się ustawić reflektory - jeśli korzystamy z tego samego produktu, co wcześniej, nie będzie z tym problemu. Warto zadbać o jak najlepszy stan kloszy. W każdym przypadku pomocna będzie instrukcja obsługi pojazdu.

Komentarze