Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy? Poradnik dla mam

Przybory szkolne"Jeszcze w uszach szumią morskie fale… ale teraz już do szkoły nadszedł czas" - brzmią słowa dziecięcej piosenki. Jeśli jesteś dumną mamą pierwszoklasisty, z chęcią podzielę się z Tobą kilkoma praktycznymi wskazówkami, z których dowiesz się, jak przygotować szkraba do szkoły. Zapraszam do lektury, nim zadźwięczy dzwonek!

Pierwszy dzień w szkolnych murach to dla malucha nie lada wyzwanie. Ułatw mu to zadanie, kompletując wyprawkę na… szóstkę z plusem.

Co do tornistra?

Chciałoby się rzec: ot, a cóż to za problem? - książki, przybory i zeszyty. Tak, ale… pamiętaj, że każda szkoła ma inne wymagania. Nim więc wybierzesz się z dzieckiem na zakupy, przygotuj sobie szczegółową listę. Wówczas zyskasz pewność, że nie wydasz pieniędzy na "nadprogramowe" rzeczy.

Pierwszoklasista

Istotnym elementem wyprawki dla ucznia jest śniadaniówka i bidon. Wiadomo, odpowiednia dawka energii czerpanej z jedzenia dobrze wpływa na pracę umysłu. Wybierając pudełko na żywność, zwróć uwagę na jego wielkość i ilość przegródek; oraz (co istotne!) czy pojemnik jest wolny od BPA - szkodliwego związku wykorzystywanego do produkcji tworzyw sztucznych.

Funkcjonalnym rozwiązaniem okażą się dwupoziomowe śniadaniówki, do których zmieści się zarówno kanapka, jak i owoc czy słodka przekąska. Rozglądając się zaś za butelką na napój, sprawdź trwałość tworzywa, z którego została wykonana. Stalowe bidony z pewnością nie uszkodzą się w plecaku, a tym samym ich zawartość nie rozleje się na książki. Aby sprawić przyjemność pociesze, kup model z kolorową nakładką lub bajkowym printem.

Tę część masz już za sobą? Uff, możesz więc zaśpiewać wraz ze szkrabem - "Chociaż plecak pachnie łąką, przewiązany źdźbłem jak wstążką... Teraz trzeba znów z rozłąką, zrobić miejsce szkolnym książkom!".

Nie zapomnij o szkolnym worku!

Buty na zmianę (czy to trampki, czy sneakersy) to kluczowy element wyprawki dla pierwszoklasisty. Prócz obuwia do przemierzania szkolnych korytarzy, niezbędne okażą się również odpowiednio dobrane buty na wf (https://blog.eobuwie.com.pl/tupot-malych-stop-jakie-buty-na-wf). Pamiętaj, że podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, Twoja pociecha musi czuć się komfortowo. Zastanów się więc dwa razy, nim dokonasz zakupu sportowej garderoby. Niewykluczone, że na sali gimnastycznej, na którą będzie uczęszczać Twój maluch, obowiązują pewne reguły, jak. np. obowiązek noszenia obuwia z białą podeszwą.

Jeśli szukasz praktycznych porad, dotyczących zarówno wyboru obuwia dla dziecka jak i plecaka, odsyłam Cię na blog modowy. Pozwól sobie doradzić, a wiele decyzji okaże się prostszymi!

Szkolna wyprawka dla przezornych

Pierwsza klasa, jak mawiają, to krok ku dorosłości. Twoja latorośl będzie więc i podekscytowana, i przestraszona. Aby ograniczyć poziom stresu u dziecka, zrób wszystko, co tylko możesz. Prócz artykułów papierniczych, obuwia i odzieży, warto zaopatrzyć szkraba w podstawowe artykuły higieniczne i środki czystości. Spakuj więc pociesze lekki i szybkoschnący ręcznik, oraz antybakteryjne chusteczki nawilżające. Jeśli maluch się ubrudzi, będzie mógł samodzielnie uporać się z "problemem". Małym pannicom, szczególnie długowłosym, przydadzą się zaś szczotka, gumki do włosów i spineczki. Wiadomo, tego typu drobiazgi często się gubią, dobrze więc mieć kilka w zapasie.

Warto podpisać choć część rzeczy szkraba, lub też użyć gotowych naklejek czy wszywek z imieniem i nazwiskiem. Jeśli malec w roztargnieniu zostawi gdzieś jakąś rzecz, łatwiej będzie odnaleźć jej właściciela. Może się zdarzyć, że kilkoro dzieci będzie miało podobne (lub te same) koszulki do ćwiczeń czy tenisówki, oznaczenie rzeczy, choćby inicjałami, uchroni więc przed pomyłką.

Nim zadzwoni dzwonek!

Z pewnością przeżywasz nadejście tego momentu podobnie (o ile nie mocniej!), jak Twój maluch. Zapewniam jednak, że jeśli odpowiednio wyposażysz szkraba na pierwszy dzień szkoły, z pewnością da sobie radę. Zostało jeszcze trochę czasu, byś na spokojnie przemyślała wszystkie kwestie. Mam nadzieję, że mój artykuł nieco ułatwił Ci sprawę. Powodzenia!

Komentarze