Jak przeprowadzić wiosenne porządki w ogrodzie?

Wiosenne porządki w ogrodziePo zimowo-jesiennym okresie pora w końcu na przeprowadzenie wiosennych porządków w naszym ogrodzie. Przez ten czas odpoczynku od prac ogrodowych nagromadziło się wiele obowiązków, które wymagają naszej uwagi. Zmiana pogody dotyczy również roślin, które wrócą niedługo do pełni sił. Od nas tylko zależy teraz, czy będziemy w stanie nad tym wszystkim zapanować i zapewnić im do tego warunki.

Zaplanuj sobie czas na wiosenne porządki w ogrodzie

Kluczem do efektywnego i sprawnego przeprowadzenia wiosennych porządków w ogrodzie jest zorganizowanie sobie odpowiedniego planu działania. Musimy wyliczyć sobie wszystkie obowiązki, jakie przed nami czekają a następnie umieścić je w odpowiedniej kolejności i zorganizować sobie na nie czas. Brzmi prosto? Jak się okazuje, nie jest takie. Organizacja czasu to duży problem podczas wiosennych porządków w ogrodzie, a przecież to ona jest fundamentem naszych planów.

Często można spotkać się z ogrodnikami-amatorami narzekającymi na brak czasu na przeprowadzenie takich prac ogrodowych oraz na ich bezcelowość. Jest to oczywiście podejście błędne. Jeżeli uda nam się ułożyć sobie plan i wyznaczyć realne cele, o wiele sprawniej uwiniemy się z jego realizacją. Ważnym jest, żeby podczas wiosennych porządków w ogrodzie pamiętać o terminowości. Rośliny mają swoje preferowane okresy wegetacji, a to w naszych rękach jest zapewnić im do tego dobre warunki. O ile rzecz jasna zależy nam na naszym ogrodzie.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Zacznij od roślin

Wiele osób swoje wiosenne porządki ogrodowe zaczyna od zadbania o trawnik. Jest to błąd. Podczas pozostałych prac będziemy musieli i tak jeszcze przez trawnik przechodzić, zaśmiecać go itd. Polecamy więc za to zacząć od roślin. Zdejmij zimowe osłony, jeżeli okres przymrozków w twojej okolicy już przeminął. Pozwoli to roślinom rozpocząć okres wegetacji jak należy, czyli pod wpływem działania promieni słonecznych. Uważaj natomiast na powrót przymrozków - mogą one uszkodzić młode listki.

Następnie zajmij się roślinami, które za bardzo się rozprzestrzeniły bądź takimi które nie przetrwały okresu jesienno-zimowego. Wiosenne porządki w ogrodzie to również umiejętne gospodarowanie przestrzenią, która podczas naszej nieobecności mogła się zmienić nie do poznania. Z rabat na pewno należy usunąć uschnięte elementy oraz wyciąć przekwitłe kwiatostany. Jeżeli chodzi o krzewy, tutaj będziemy musieli zająć się ich gałęziami (również tymi zainfekowanymi - jeżeli taki znajdziemy), korą oraz pędami. Pędy należy skrócić o około ¾ ich długości (jeżeli krzew kwitnie na pędach jednorocznych). Dzięki temu roślina wypuści szybko dużo nowych pędów, które szybko zakwitną.

Z drzewami sprawa wygląda podobnie. Gałęzie stare, połamane czy też uschnięte należy usunąć. Jeżeli korona drzewa robi się zbyt gęsta i gałęzie na siebie nachodzą - jest to również znak do naszej interwencji. Warto również przyjrzeć się drzewu, czy nie choruje. Pozwoli to na szybkie powstrzymanie katastrofy. W drzewkach owocowych za to należy usunąć pędy, które rosną zbyt blisko siebie, tak aby roślina mogła spokojnie zapuścić owoce. Wiosenne porządki w ogrodzie wiążą się z wieloma tego rodzaju pracami, ale to nie wszystko.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Pora na trawnik

Zająwszy się już roślinami, możemy przejść do trawnika. Oczywiście zacząć należy od dokładnego wygrabienia. Jeżeli nie zajmowaliśmy się tym od dłuższego czasu, należy przygotować się na intensywną pracę. W okresie jesienno-zimowym nagromadziło się na trawniku wiele niechcianych odpadów, które trzeba będzie usunąć. Sucha trawa, liście, gałęzie, patyki, martwe pędy i rośliny - wszystko należy wygrabić. Najlepiej do tego sprawdzą się ostre grabie druciane, które z łatwością zbiorą te wszystkie rzeczy, których część możemy użyć zresztą potem na kompost.

Jeżeli już dokładnie uporządkowaliśmy trawnik, możemy zastanowić się nad jego wertykulacją. Jest to proces pionowego nacinania darni, dzięki czemu usuwa jej stare części przypominające filc. Dzięki temu zapobiegniemy rozprzestrzenieniu się chorób trawnika oraz zapewnimy trawie dostęp do potrzebnych jej składniki do życia - słońca, wody, składników pokarmowych i tlenu. Po zabiegu możemy jeszcze murawę wyrównać np. szpadlem - będzie to dobre zakończenie naszych wiosennych porządków w ogrodzie.

Wiosenne porządki w ogrodzie i nie tylko…

Wiosenne porządki to dla niektórych temat - rzeka. Podobno podejmują się ich tylko najodważniejsi. Powyżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią ci twoje wiosenne porządki w ogrodzie, ale dobrze jest również się zastanowić, czy nie chcesz takiego wielkiego sprzątania przeprowadzić również u siebie w domu. Na pewno przyniesie ci to wiele satysfakcji z wykonanej pracy a efektami będziesz mógł cieszyć się przez długi czas.

Autor: www.greensolutions.com.pl.

Komentarze

www.ms-clean.com
Niezależnie od tego jaki jest ogród i gdzie się znajduje, na pewno warto poświęcić mu się trochę czasu. Wiele osób prywatnych, jak i oczywiście firm nie ma czasu na wykonywanie czynności związanych z porządkami w ogrodzie dlatego w takim przypadku warto rozejrzeć się za firmą sprzątającą, oferującą usługę utrzymania terenów zielonych i ogrodów.