Jak objawia się łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóryOsoba, która podejrzewa u siebie łojotokowe zapalenie skóry, powinna zgłosić się do poradni dermatologicznej. Choroba objawia się plamami na skórze o charakterze rumieniowym, a także wykwitami, które przypominają łuskę. Dolegliwości dotyczą przede wszystkim twarzy i owłosionej skóry głowy.

Co to jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest częstą chorobą dermatologiczną o charakterze przewlekłym. Szacuje się, że cierpi na nią prawie 12% społeczeństwa, w tym 70% niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Jej przyczyną jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, która prowadzi do rozwinięcia się stanu zapalnego. Za czynniki predysponujące do zachorowania na łojotokowe zapalenie skóry uważa się:

  • długotrwały lub silny stres,
  • stosowanie nieodpowiednich środków do codziennej pielęgnacji,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia układu immunologicznego,
  • zaburzenia odżywiania,
  • niektóre choroby przewlekłe (padaczkę, chorobę Parkinsona, zakażenie wirusem HIV),
  • depresję.

Ryzyko zachorowania na łojotokowe zapalenie skóry jest także większe u osób z rozpoznanym trądzikiem różowatym lub łuszczycą.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry

Objawy łojotokowego zapalenia skóry są dość charakterystyczne. W miejscach na twarzy, gdzie znajduje się największe skupisko gruczołów łojowych (czoło, nos, policzki, okolice uszu), pojawiają się zmiany rumieniowo-złuszczające. Przypominają one łuskę. Bardzo często towarzyszą im świąd i zaczerwienienie.

Niektóre osoby mogą zaobserwować objawy łojotokowego zapalenia skóry na głowie. Wówczas pojawiają się duże płaty złuszczonego naskórka, które nieco przypominają łupież. Poza tym dochodzi do nadmiernego wypadania włosów, co może skutkować powstaniem łysiny.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry powinno być prowadzone przez lekarza dermatologa. Polega ono na stosowaniu leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym, które mogą mieć postać maści, kremu, żelu lub tabletek. Często, dla uzyskania lepszego efektu terapeutycznego, łączy się różne środki. Zalecana jest także dieta bogata w witaminę D, cynk i kwasy tłuszczowe.

W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry dużą rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja. Rano i wieczorem należy delikatnie oczyszczać twarz z drobnoustrojów, resztek makijażu, nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń. Po takim zabiegu trzeba nałożyć na skórę krem nawilżający. Warto przy tym pamiętać, że kosmetyk na dzień powinien mieć filtr przeciwsłoneczny (nawet gdy jest stosowany w miesiącach jesienno-zimowych).

Istotne jest, aby do pielęgnacji używać odpowiednich kosmetyków, ponieważ niektóre produkty mogą nasilać objawy choroby. Dobrze sprawdzą się dermokosmetyki. Zawierają one składniki aktywne, które wykazują działanie lecznicze. Są to przede wszystkim pantenol, gliceryna, witamina E, a także oleje roślinne. Dzięki nim skóra jest chroniona. Wspomagana jest także jej regeneracja i odbudowa naturalnego płaszcza lipidowego.

Komentarze